Kielce v.0.8

Kultura

  wystawy  

American Dream. Pierwsza wielka podróż Henryka Sienkiewicza

InfoCelem wystawy American dream. Pierwsza wielka podróż Henryka Sienkiewicza jest pokazanie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w 2. połowie XIX wieku przez pryzmat miejsc, które Henryk Sienkiewicz odwiedził podczas swej pierwszej wielkiej podróży w latach 1876–1878.
Autor Hani wyruszył za ocean jako korespondent „Gazety Polskiej”, na łamach której publikowane były w odcinkach jego reportaże. Sam pomysł podróży zrodził się natomiast w domu Heleny Modrzejewskiej, podczas organizowanych przez aktorkę słynnych wtorków – spotkań kulturalnych, na których Sienkiewicz był częstym gościem. Grupa artystów, do której należeli Modrzejewska z mężem, Juliusz Sypniewski, Lucjan Paprocki, Albert Chmielowski i Stanisław Witkiewicz, postanowiła utworzyć w Ameryce polską kolonię. Plan powiódł się tylko częściowo. Kilka osób w ostatniej chwili zrezygnowało z podróży, a poza tym utrzymanie farmy – wybranej i zakupionej przez Sienkiewicza w kalifornijskim mieście Anaheim – wymagało doświadczenia, którego polscy artyści nie mieli. Przedsięwzięcie upadło, ale jego pokłosiem są napisane z niezwykłym kunsztem – choć nie zawsze doceniane ¬– amerykańskie reportaże Sienkiewicza.
Narrację ekspozycji tworzą fragmenty listów opisujące miasta, ludzi oraz amerykańską przyrodę. Pisarz swoją przygodę rozpoczął w Nowym Jorku, do którego dopłynął z Liverpoolu na pokładzie statku Germanicus. Następnie, „koleją dwóch oceanów” dotarł do Kalifornii. Zwiedzał Chicago, Detroit i San Francisco, spotkał przedstawicieli różnych nacji zamieszkujących kontynent, w tym Indian, Meksykanów i Chińczyków, podziwiał zapierające dech w piersiach krajobrazy – stepy, kaniony i góry, zetknął się z dzikimi zwierzętami, w tym symbolami Ameryki, takimi jak bizony, dzikie mustangi czy kojoty. Miał okazję oglądać wodospad Niagara oraz kopalnie srebra w Virginia City. Poznał wielu wspaniałych ludzi, z których kilkoro posłużyło mu w późniejszym czasie jako wzorce literackie. Jednym z nich był polski szlachcic kpt. Rudolf Piotrowski herbu Korwin – pierwowzór Zagłoby.
Pokłosiem wyprawy za ocean stała się cała seria wspaniałych utworów, które na stałe weszły do kanionu polskiej i światowej literatury, m.in.: Latarnik, Wspomnienie z Maripozy, Przez stepy, W krainie złota, Komedia z pomyłek, Za chlebem, Orso czy Sachem.
Na wystawie są prezentowane: fotografie miejsc opisanych w Listach z podróży do Ameryki; prywatna korespondencja pisarza; broń oraz wyposażenie typowe dla podróżnika tamtych czasów; unikatowe pamiątki związane z koleją amerykańską i zjawiskiem tzw. gorączki złota; przedmioty kultowe i użytkowe Indian oraz elementy ich stroju.

Ocena: 3.5/5 (2)

Ocena: 3.5/5 (2)

DataStart

9 kwietnia 2019 - wtorek, 12:00

Zakończenie

27 października 2019 - niedziela

MiejscePałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku wiecej informacji

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Oblęgorek, 26-067 Strawczyn
wiecej informacji o miejscu
Kalendarz   festyny  filmy  imprezy taneczne  klubowe  koncerty  konkursy  muzyka poważna  spektakle, przedstawienia  sport i rekreacja  spotkania, inne  targi, giełdy  warsztaty  wystawy 

W temacie Kultura

Krzysztof Kasowski: Cieszę się z tego, co mam

Najstarszy ''kielecki scyzoryk''

Na początek Firmamentu manipulacja

Więcej pieniędzy na kulturę

Moda na chuliganów

Antykantyzm - myśleNIEinaczej

(4.66, 42 Głosów)

Moda na chuliganów

(2.85, 49 Głosów)

Skąd się wzięły Walentynki...

(3.92, 38 Głosów)

Happiness - różne wymiary szczęścia

(4.58, 29 Głosów)

Conrado Moreno w Pałacyku

(4.46, 28 Głosów)

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywaa mailem Spinacz - Newsletter z zapowiedziami wydarzeń, informacjami o zaproszeniach i nowościach na stronie Kielce... wpisz swój adres e-mail i potwierdź

 
ZAPISZ WYPISZ
74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260