Kielce v.0.8

Sztuki plastyczne

  wystawy  

Andrzej Dudziński projekcja filmu / wernisaż wystawy malarstwa

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach Sztuki plastyczne Andrzej Dudziński projekcja filmu / wernisaż wystawy malarstwa

InfoBWA w Kielcach uprzejmie zaprasza na projekcję filmu biograficznego o Artyście Andrzeju Dudzińskim pt. "DUDI" 2006, Polska, 49 min Animacja, Dokument od 12 lat w reżyserii Małgorzaty Łupiny
oraz na wernisaż wystawy jego malarstwa
Kurator: Stanisława Zacharko-Łagowska

W abstrakcyjnym malarstwie Andrzeja Dudzińskiego dominuje pewien szczególny rodzaj plastycznej muzyczności. Muzyczności, przejawiającej się w dźwięcznej czystości samotnych barwnych form, lewitujących w przestrzeni ciszy spokojnego, jednobarwnego tła i łączących się w luźne akordy subtelnych, kolorystycznych zestawień. Oraz w plastycznych efektach działania, zaproszonego do twórczego dialogu, oswojonego – a wręcz zaprzyjaźnionego – przypadku, który zaznacza swoją obecność w kształtach rozpryskujących się kleksów, dynamicznych roztarć i zaciekach swobodnie spływającej farby. A także, w często z nich wychodzących, barwnych wektorach odcinków prostej linii, których geometryczna kategoryczność wprowadza w obszar spontanicznie i intuicyjnie tworzonej przestrzeni element pełnej chłodnego namysłu celowości.
Ta muzyczność nie pojawiła się znikąd. Brzmiała w twórczości Andrzeja Dudzińskiego od zawsze. Wprawdzie przytłumiona dominującym, literackim przekazem w ilustracjach i projektach okładek książek, podporządkowana skondensowanej treści plakatów, zepchnięta w tło obrazów poprzez czytelność figuratywnych odniesień, przytłoczona ciężarem materii assamblaży, dosłownością fotografii i inteligentną zabawnością ptaka Dudi – była elementem scalającym i, jednocześnie, indywidualizującym wszystkie jego dzieła. Nadawała im swoisty, jedyny w swoim rodzaju rytm, lekkość i niewymuszoną spontaniczność improwizacji: to, co charakteryzuje całą twórczość tego znakomitego artysty. Sama jest doskonałym nośnikiem emocji – i jak każdy rodzaj muzyki - trafia bezpośrednio do emocji odbiorców.
W swoich abstrakcyjnych kompozycjach artysta uwalnia tę muzyczność z gorsetu innych sensów i znaczeń. Wybrzmiewa teraz w pełni doskonałością harmonii wzajemnych relacji: wyrafinowanych kolorów, nieoczywistych kształtów i zapisu malarskiego gestu artysty - jak wizualny hymn na cześć radości tworzenia.
Stanisława Zacharko-Łagowska

O Filmie
Andrzej Dudziński „Dudi” „... studiował architekturę na Politechnice Gdańskiej w latach 1966-1968, a następnie architekturę wnętrz i grafikę w gdańskiej PWSSP. Studia ukończył na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni Henryka Tomaszewskiego. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką, plakatem, ilustracją prasową, projektowaniem książek, scenografią teatralną, filmem i fotografią. W rysunkach, najczęściej używa kredki pastelowej i olejowej, nierzadko też węgla, czasem akrylu (...) Dudziński jest laureatem wielu prestiżowych nagród, przyznawanych w kraju i za granicą m.in. przez Międzynarodowe Targi Książki w Berlinie, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Society of Newspaper Design, The Arts Directors Club of New York, Society of Illustrators, The American Institute of Graphic Arts, London Advertising Awards Committee. Wystawy indywidualne artysty miały m.in. miejsce w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Krakowie, Szczecinie, Legnicy, Tarnowie, a także Nowym Jorku, Waszyngtonie, Londynie, Tokio, Hamburgu, Genewie, Pradze, Paryżu, Brukseli, Berlinie i Düsseldorfie...” (Artur Tanikowski, www.culture.pl, 2010)

Film Małgorzaty Łupiny to swoisty autoportret artysty, który jest jednocześnie współautorem i scenarzystą części animowanej „Dłuży się doży”. Dudziński opowiada w filmie o sobie i o swojej sztuce. Mamy możliwość uczestniczenia w procesie twórczym. Poznajemy tajniki warsztatu, motywy twórczych decyzji, ale też przyczyny i powody zaskakujących wyborów plastycznych. Wszystko to wzbogacone o uroczy, pełen swady i dowcipu komentarz autora. Wypowiedzi Dudiego uzupełnione są rozmowami z jego żoną, pisarką, Magdą Dygat Dudzińską oraz przyjaciółmi: Wojciechem Przoniakiem, Januszem Głowackim, Tomaszem Lengrenem, Jerzym Skolimowskim, Kazimierzem Kutzem, Franciszkiem Starowiejskim. Poznamy także opinię profesora Henryka Tomaszewskiego i krytyka sztuki z Nowego Jorku Davida Ebony („Art in America”).



Linkhttps://www.facebook.com/events/1298174246995068/

Error connecting to mysql