Kielce v.0.8

Sztuki plastyczne

  wystawy  

Artur Gawin - fotografia otworkowa



InfoArtur Gawin - Kraków w fotografii otworkowej

Artur Gawin fotografuje od 1974 roku.
Jego ulubione tematy to pejzaż i martwa natura.
Aktualnie zajmuje siÄ™ fotografiÄ… otworkowÄ….

Laureat konkursów fotograficznych z cyklu "Ocalić od Zapomnienia".
Wystawy indywidualne: PaÅ‚ac pod Baranami - 1979, DK MyÅ›lenice - 1980, MDK Ciechanów - 1981. Po dÅ‚ugiej przerwie powróciÅ‚ do fotografii w 2004 r. - wystawy zbiorowe "Wenecja w Krakowie", "II Semestr Kraków 2005", MiÄ™dzynarodowy Salon "Martwa Natura w Fotografii" - CzÄ™stochowa 2005 (Dyplom Fotoklubu RP), "Fotografia Otworkowa" - Kraków 2005, uczestnik "I Festiwalu Fotografii Otworkowej" - JastrzÄ™bie Zdrój 2005. Od 2004 roku czÅ‚onek Krakowskiego Klubu Fotograficznego, oraz Grupy Fotograficznej "Czas B". Rok 2006 - wystawa indywidualna „Kraków w fotografii otworkowej” oraz wystawa zbiorowa „II Semestr Kraków 2006”.

Wystawa czynna do 10 czerwca 2006 roku.


-----------------------------
Fotografia otworkowa to powrót do pradziejów fotografii, to technika wykonywania zdjęć przy pomocy różnego rodzaju światłoszczelnych pudełek. Za wzór do budowy aparatu służy tzw. camera obscura używana już przez starożytnych do obserwacji Słońca. W epoce Renesansu wykorzystywano ją do robienia rysunków z natury. Używana była m.in. przez Leonarda da Vinci, a w czasach bardziej nam współczesnych stała się pierwowzorem aparatu fotograficznego. Rolę obiektywu pełni mały otwór - na przeciwległym boku pudełka powstaje obraz, rejestrowany na materiale światłoczułym (negatywie, papierze fotograficznym).

Camera obscura i wykonywane za jej pomocą fotografie zyskują obecnie na świecie rzesze zwolenników. Ten gatunek fotografii staje się swego rodzaju antidotum na fotografię cyfrową.
Własnoręcznie budowane aparaty posiadają swoje indywidualne cechy. Gdy płaszczyzna materiału światłoczułego i płaszczyzna otworka nie są równoległe względem siebie następuje anamorficzna deformacja fotografowanej sceny, a rozszczepienie światła - trudne do przewidzenia i widoczne dopiero na negatywie - dodaje niepowtarzalnego uroku realizowanym fotografiom.

Twórczo wykorzystywanym czynnikiem są długie czasy naświetlania (od kilku sekund do kilkudziesięciu minut a nawet godzin), wpływa to np. na wynik rejestracji ruchu i niestandardowe zachowanie materiału światłoczułego (rozbalansowanie barw, utrata ostrości). Ugięcia i interferencja swobodnie wpadającego światła powoduje, że obraz jest miękki - dosłownie "malowany światłem". Wielką przyjemnością jest rozciągnięty w czasie magiczny akt twórczy, który w klasycznej fotografii został zredukowany do ułamka sekundy.



Linkhttp://www.arturgawin.com

Error connecting to mysql