Kielce v.0.8

Sztuki plastyczne

  spotkania, inne  

Spotkanie z Marianem Guzikowskim

Centrum Edukacyjne - Szklany Dom Sztuki plastyczne Spotkanie z Marianem Guzikowskim

InfoCentrum Edukacji i Kultury “Szklany Dom” zaprasza w dniu 3 marca 2018 na spotkanie z Panem Marianem Guzikowskim – autorem wystawy “Interaktywne obiekty świetlne”, którą w miesiącu lutym i marcu można podziwiać w Galerii Szklany Dom.
 
Na wystawę składa się cykl sześciu obiektów interaktywnych, których zasadniczym elementem jest światło. Ponadto Istotną cechą pracy jest interaktywność oparta na modulacji światła, które w efekcie prowadzi do wywołania spektaklu wizualnego. Interfejs sterujący stanowią piloty które załączają procesory aktywujące zmiany w obrazie.

„Powołane przeze mnie prace są swego rodzaju instrumentem w rękach odbiorcy. Oglądający ma możliwość czynnego ingerowania w formę dzieła, poprzez aktywowanie elektroniki, tj. sterowanie manualne lub za pomocą dołączonego do poszczególnych obiektów interfejsu. Użyte do konstrukcji obrazu diody stają się nośnikiem różnobarwnych działań na płaszczyźnie obrazu o charakterze stałym lub impulsywnym. W momencie dezaktywacji, wygaśnięcia świateł, charakter pracy powraca do formy pierwotnej”
 
 
MARIAN GUZIKOWSKI O SOBIE
Urodziłem się 6 grudnia 1951 roku w Opatowie w województwie świętokrzyskim. Moje dzieciństwo to ciągła emigracja rodziców , aż do 1964 roku w którym to na stałe osiedlili się w Kielcach.. Po ukończeniu szkoły średniej w 1970 roku jako ekonomista rozpocząłem pracę i dorosłe życie. Sztuką interesowałem się od dzieciństwa, ale traktowałem ją jako ciekawe hobby. Malarstwo lub rzeźbę uprawiałem sporadycznie. Dopiero w 2007 roku realizując własne marzenia – rozpocząłem studia artystyczne na wydziale Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie. Studia ukończyłem z wyróżnieniem w 2012r. Pracę dyplomową „ Łuk Triumfalny Marii Curie Skłodowskiej „ zrealizowałem u Profesora Jana Gryki. W tym też roku rozpocząłem studia doktoranckie na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Pracę doktorską pod tytułem „Interaktywne obiekty świetlne” napisaną i wykonaną pod kierownictwem promotora Profesora Ryszarda Ługowskiego obroniłem dnia 25.05.2017 roku.
Swoje prace artystyczne zacząłem wystawiać dopiero w okresie trwania studiów na UMCS tj. od 2010 roku. Prezentowałem je głównie na galeriach w Lublinie , ale i też w Poznaniu, Kielcach i Nałęczowie. Do chwili obecnej w moim dorobku artystycznym posiadam 8 wystaw indywidualnych i udział w 10 – ciu wystawach zbiorowych. Przed niespełna dwudziestoma latami osiedliłem się na stałe w pod kieleckiej miejscowości Leszczyny Skała, gdzie aktualnie będąc już emerytem - poświęcam się sztuce rzeźby instalacji intermedialnej oraz malarstwa geometrii.

Error connecting to mysql