Kielce v.0.8

Cywilizacja

  spotkania, inne    Patronat Wici.Info  

Watch Docs Kielce 2014

Muzeum Dialogu Kultur Cywilizacja Watch Docs Kielce 2014

InfoWATCH DOCS. Prawa CzÅ‚owieka w Filmie jest jednym z najstarszych i najwiÄ™kszych festiwali filmów o prawach czÅ‚owieka na Å›wiecie, co roku gromadzÄ…cym okoÅ‚o 70 000 widzów w caÅ‚ej Polsce.

Festiwal filmów o prawach czÅ‚owieka to pomysÅ‚, który w ostatniej dekadzie odniósÅ‚ sukces na prawie wszystkich kontynentach. Co roku festiwale organizowane w coraz to nowszych miejscach, ostatnio również w krajach, gdzie prawa czÅ‚owieka sÄ… naruszane systemowo.

Szczególne miejsce w globalnym ruchu festiwali filmów o prawach czÅ‚owieka zajmuje Europa Åšrodkowa. Festiwale organizowane w tej części Å›wiata wyróżnia mocne osadzenie w tradycji antytotalitarnej, która 20 lat temu odniosÅ‚a spektakularne zwyciÄ™stwo. Nie możemy zapomnieć, iż walka o wolność z której mamy przywilej korzystać - dla wielu narodów jeszcze siÄ™ nie zakoÅ„czyÅ‚a.

Filmy nie obalajÄ… nieludzkich reżimów i rzadko bezpoÅ›rednio wpÅ‚ywajÄ… na bieg wypadków w życiu spoÅ‚eczeÅ„stw. SÄ… jednak jednym z najpotężniejszych czynników ksztaÅ‚tujÄ…cych nasze poglÄ…dy i wrażliwość.W filmach prawa czÅ‚owieka przestajÄ… być tylko abstrakcyjnÄ… ideÄ…. Bo korzystanie z tych praw, albo konfrontacja z ich poważnymi naruszaniami to rzeczywistość sportretowanych w dokumentach bohaterów i bohaterek.

Filmy dokumentalne majÄ… walor Å›wiadectwa i unikalnÄ… siÅ‚Ä™ oddziaÅ‚ywania wynikajÄ…cÄ… ze spoÅ‚ecznego odbioru sztuki dokumentu jako wiernej rejestracji rzeczywistoÅ›ci. Korzystamy z tej siÅ‚y, bo chcielibyÅ›my, żeby nasi widzowie spojrzeli na otaczajÄ…cÄ… rzeczywistość – bliższÄ… i dalszÄ… – poprzez pryzmat praw czÅ‚owieka. Å»eby zobaczyli i odczuli w nich coÅ› ważnego i wspólnego. Chodzi nam o Å›wiadomość, wiedzÄ™ i wrażliwość, a w konsekwencji – postawy.

We wspóÅ‚czesnym Å›wiecie, gdzie rzÄ…dzi informacja i sposób, w jaki buduje siÄ™ jej kontekst, mamy prawo wiedzieć. Mamy też prawo budować takie konteksty, jakie uważamy za istotne. Dla sztuki filmu dokumentalnego nie ma chyba bardziej naturalnego kontekstu niż debata, spotkanie i spoÅ‚eczne dziaÅ‚anie, spod znaku organizacji spoÅ‚eczeÅ„stwa obywatelskiego. Å»eby siÄ™ o tym przekonać, wystarczy poczytać manifesty programowe klasyków gatunku czy wypowiedzi jego wspóÅ‚czesnych wybitnych przedstawicieli. WATCH DOCS zapewnia ten kontekst Å‚Ä…czÄ…c najlepsze, najbardziej niepokojÄ…ce dokumenty z dyskusjÄ…, w której biorÄ… udziaÅ‚ filmowcy i ich bohaterowie, dziaÅ‚acze i dziaÅ‚aczki NGOs, eksperci i ekspertki, publicyÅ›ci, politycy, aktywiÅ›ci.

Mamy swoje opinie, ale nie znamy odpowiedzi na wszystkie zwiÄ…zane z prawami czÅ‚owieka pytania i nie ukrywamy kontrowersji wokóÅ‚ wielu problemów. Przeciwnie, eksponujemy je, bo chcemy, by WATCH DOCS byÅ‚ miejscem prawdziwej debaty. Używamy wiÄ™c filmu jako Å›rodka, ale nie uprawiamy propagandy. A samo propagandowe nadużycie perswazji uczyniliÅ›my jednym z naszych staÅ‚ych tematów. Nad publicystyczny reportaż przedÅ‚ożyliÅ›my też sztukÄ™ filmowÄ…, oferujÄ…cÄ… bardziej przenikliwe spojrzenie, gÅ‚Ä™bsze emocje i mniej uproszczeÅ„. To na WATCH DOCS miaÅ‚y miejsce polskie premiery dzieÅ‚ mistrzów dokumentu: Errola Morrisa, Raymonda Depardona, Kim Longinotto, Barbeta Schroedera, Wiktora Daszuka, Thomasa Heisego, Aviego Mograbiego, Rithy Panha czy Nicka Broomfielda.

W Kielcach WATCH DOCS gości już po raz dziesiąty! Mamy nadzieję, że festiwal będzie cieszył się taką popularnością jak w innych miastach Polski - Krakowie, Wrocławiu czy Gdańsku.

PROGRAM

Czwartek, 22 maja 2014

18:00 Uroczyste otwarcie festiwalu 18:30 Film „Za kratami nie nosimy burek” (77')

20:00 Koncert zespołu rockowego MIR

MIR - zespóÅ‚ dziaÅ‚ajÄ…cy od 2001 roku w Skarżysku - Kamiennej. OkreÅ›lenie ram gatunkowych w przypadku zespoÅ‚u MIR na niewiele siÄ™ zdaje, a najlepszym okreÅ›leniem ich muzycznej dziaÅ‚alnoÅ›ci sÄ… sÅ‚owa wokalisty który mówi: "Doklejenie nazw gatunków muzycznych, które czÄ™sto nic nie mówiÄ…, zostawiamy tym co lubiÄ… okreÅ›lać. Jednak w przypadku tego co robi MIR kluczowymi sÅ‚owami bÄ™dÄ…: melodia, patos i brud."

Skład: Tomasz Juchniewicz: gitara, śpiew Igor Jakubowski: perkusja Paweł Gnat: bas https://www.facebook.com/mirband

PiÄ…tek, 23 maja 2014

16:00 Film „Vojta Lavicka. Wzloty i upadki” (90')

18:00 Filmy: „Rzeczywistość 2.0” (11') „Å»anaozen: nieznana tragedia” (26') „Jak zbudować paÅ„stwo?” (75')

20:00 Cykl „Uchodźcy i migranci wspóÅ‚czeÅ›nie”: „Szaraf” (15') „Ziemia niczyja” (30') „Pan i Pani Zhang” (50') Wprowadzenie do cyklu poprowadzi prof. MaÅ‚gorzata OrÅ‚owska (UJK), Tomasz GliÅ„ski (Kieleckie Centrum Wsparcia Cudzoziemców) oraz Inna Karvatska (Ukrainka od lat mieszkajÄ…ca w Kielcach).

MaÅ‚gorzata OrÅ‚owska - profesor nadzwyczajny, dr hab. nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. Aktualnie zatrudniona na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Interesuje siÄ™ instrumentami inkluzji spoÅ‚ecznej, a zwÅ‚aszcza pracÄ… socjalnÄ…, autorka wielu publikacji książkowych z tego zakresu. Autorka badaÅ„ na temat biedy dzieci na warszawskiej Pradze, ujawniajÄ…cych obszary zapaÅ›ci cywilizacyjnej mieszkaÅ„ców stolicy Polski, a także publikacji na temat czasu wolnego bezrobotnych. Zajmuje siÄ™ prawami czÅ‚owieka osób wykluczonych oraz koncepcjami sprawiedliwoÅ›ci spoÅ‚ecznej.

Tomasz GliÅ„ski – prezes kieleckiego Stowarzyszenia Homo Politicus, animator spoÅ‚eczny, wykÅ‚adowca akademicki w zakresie integracji imigrantów, koordynator Kieleckiego Centrum Wsparcia Cudzoziemców. Inicjator pierwszych dziaÅ‚aÅ„ integracyjnych wobec kieleckich cudzoziemców majÄ…cych na celu wÅ‚Ä…czanie imigrantów w kieleckÄ… spoÅ‚eczność oraz tworzenie i utrzymywanie powiÄ…zaÅ„ miÄ™dzy Polakami a cudzoziemcami.

Sobota, 24 maja 2014

16:00 Filmy „PrzesÅ‚uchanie” (23') „Wyznanie Zelima” (60')

18:00 „Lato z Antonem” (60')

Pokazowi towarzyszy dyskusja „Prawa czÅ‚owieka w Rosji” z udziaÅ‚em Anny Wojtachy. Prowadzenie: dr Witold SokaÅ‚a (UJK)

20:00 Filmy „Matka 24h” (30') „Nasza klÄ…twa” (27') „Wizerunkowy problem” (88')

Anna Wojtacha - dziennikarka i korespondentka wojenna TVP, relacjonujÄ…ca wydarzenia z Gruzji, Izraela, Indii, Bangkoku, Serbii oraz Afganistanu. Autorka książki "Kruchy lód. Dziennikarze na wojnie" w której opisuje swoje przeżycia z frontu.

(cd. sobota) LeÅ›niczówka - Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Wsi Odnowica

15:00 „Teatr potrzebny”, reż. Piotr Pardela.

Film jest opowieÅ›ciÄ… o pracy Teatru WÄ™gajty z mieszkaÅ„cami DPS-u. O niezwykÅ‚ych ludziach znajdujÄ…cych siÄ™ na marginesie z przeróżnych przyczyn. Los sprawiÅ‚, że znajdujÄ… siÄ™ w wiÄ™zieniu z którego nie ma ucieczki. W wyniku pracy Teatru WÄ™gajty powstaÅ‚o kilka spektakli zarówno z mieszkaÅ„cami DPS-u jaki i o nich samych. PrzykÅ‚adem jest spektakl Zofii Bartoszewicz pt "Transgresje ciaÅ‚a"

https://www.youtube.com/watch?v=DBsDri-9V3w

Transgresje ciała - trailer spektaklu Zofii Bartoszewicz

Wernisaż i wystawa rysunków i obrazów pt "Granice" Darii KozÅ‚owskiej.

Pejzaż i portret w rysunku i malarstwa Darii Kozłowskiej - "Granice" pomiędzy tym co uchwytne i nieuchwytne. Pomiędzy tym co światowe, miejskie a tym co proste wiejskie i żywe.

Daria KozÅ‚owska jest absolwentkÄ… wydziaÅ‚u grafiki warsztatowej i tkaniny ASP w Poznaniu, stypendystkÄ… MKiDN w 2008 r., folklorystkÄ…. Wystawy indywidualne: 1993 – Wystawa rysunku, Olsztyn, 2000 – Wystawa rysunku i grafiki, PoznaÅ„, 2005 – Galeria ZwiÄ…zku Polskich Artystów Plastyków, Olsztyn.
Wystawy zbiorowe: 1997 – Akcja artystyczna w plenerze, Paryż (Francja), 2001 – Wystawa fotografii, Lublin, 2002 – Performance Inner Spaces, PoznaÅ„, 2004 Wystawa OkrÄ™gu OlsztyÅ„skiego ZwiÄ…zku Polskich Artystów Plastyków, Galeria ZPAP, Olsztyn. I nagroda w konkursie na projekt folderu wystawy MaÅ‚a forma rzeźbiarska (1994).

Wystawa obiektów Å›wiecÄ…cych Ani Szarek. Biomorficzne wizualizacje z elementami bajkowymi.

Koncert - Mistrz Astek i Wielokulturowy ZespóÅ‚ Ludowy WIOHA

Wielokulturowy ZespóÅ‚ Ludowy WIOHA (dziadowski etno-jazz) to zjawisko muzyczne wywoÅ‚ane przez KrzyÅ›ka WronÄ™. Nawiedza on różnych muzyków zarówno profesjonalnych jak i amatorów szukajÄ…cych swoich muzycznych korzenii. DziÄ™ki wspólnemu graniu powstajÄ… niezwykÅ‚e niespotykane formy muzyczne i nie tylko. Asteniusz Cuprjak - muzyk, multiinstrumentalista, poeta. Muzyka Astka jest piÄ™kna, wolna i dzika. Akustyczny etno-jazz. UtworzyÅ‚ zespóÅ‚ Jaźna. Gra w zespole Nowica 9 i WIOHA.

Niedziela, 25 maja 2014

14:30 Warsztaty ”Moje ciaÅ‚o a prawa czÅ‚owieka” - prowadzenie: Weronika Rokicka z Amnesty International

Weronika Rokicka - Doktorantka na Wydziale Orientalistycznym UW, absolwentka nauk politycznych i indologii. W ramach studiów 2 lata spÄ™dziÅ‚a w Azji PoÅ‚udniowej. Z Amnesty International zwiÄ…zana jest od 2009 roku, poczÄ…tkowo pracowaÅ‚a w Zespole ds. UE i Organizacji MiÄ™dzynarodowych, a od października 2011 roku jako koordynatorka projektu edukacyjnego "Prawa czÅ‚owieka: TERAZ! To jest w Twoich rÄ™kach".

Weronika Rokicka poprowadzi warsztaty w ramach kampanii „Twoje ciaÅ‚o, Twój wybór”

„Każdy z nas ma prawo decydowania o swoim zdrowiu, ciele, seksualnoÅ›ci i prokreacji - bez przymusu, przemocy i dyskryminacji. Jednak w wielu miejscach na Å›wiecie wolność jednostek do decydowania jest ograniczana przez paÅ„stwo, lekarzy czy czÅ‚onków rodziny. Prawo karne i inne przepisy zawierajÄ… sankcje, które sÄ… wykorzystywane do kontrolowania takich wyborów. W rezultacie wiele osób jest caÅ‚kowicie pozbawionych jakiegokolwiek wyboru. (…) W ramach kampanii Amnesty International bÄ™dzie domagać siÄ™ od wÅ‚adz zaprzestania nieuzasadnionego wykorzystania prawa karnego do kontrolowania życia seksualnego i reprodukcyjnego jednostek i sprzeciwiać siÄ™ dyskryminujÄ…cym prawom i praktykom, które prowadzÄ… do naruszeÅ„ praw seksualnych i reprodukcyjnych. Kampania skupia siÄ™ na 7 krajach w 5 regionach Å›wiata, które pokazujÄ… różne oblicza naruszeÅ„ tych praw, ze szczególnym uwzglÄ™dnieniem sytuacji kobiet i dziewczÄ…t oraz grup szczególnie narażonych na dyskryminacjÄ™."

16:00 Film „Strefa bezpieczeÅ„stwa: pola Å›mierci Sri Lanki” (93') 18:00 Film „Salma” (90') Dyskusja „Sytuacja kobiet w Indiach” z udziaÅ‚em Weroniki Rokickiej

20:00 Filmy „CegÅ‚a” (15') „Zwyczajny dzieÅ„” (15') „Kiedy bÄ™dÄ™ ptakiem” (30')

(cd. niedziela) Bodzentyn, KoÅ›cióÅ‚ NMP i Å›w. StanisÅ‚awa
11:00 „Matka 24h” Najwyższej klasy filmowa obserwacja Marcina Janosa Krawczyka ze znakomitymi zdjÄ™ciami Marcina Sautera przynosi jeden z oryginalniejszych od dawna dokumentalnych obrazów Polski, docierajÄ…c jednoczeÅ›nie do znacznie gÅ‚Ä™bszego, uniwersalnego poziomu. W koÅ„cu matka to jedno z najważniejszych ludzkich sÅ‚ów. Film Krawczyka to fascynujÄ…cy, czasem wzruszajÄ…cy, a czasem zabawny obraz ludzkich pragnieÅ„, obaw, emocji, wiary i sceptycyzmu, a także polskich rytuaÅ‚ów i wnÄ™trz.

Poniedziałek, 26 maja 2014

16:30 Filmy
„Nigdy wiÄ™cej- historia rewolucji” (15')
„Ja nie mam wrogów” (5')
„Wyrok” (11')
„DzieÅ„ zwyciężyÅ‚ noc” (28')

18:00 „Walka o Tybet” (52')
Dyskusja „Kultura i religia Tybetu”
ProwadzÄ…cy to artyÅ›ci i podróżnicy Dorota JabÅ‚oÅ„ska- Gralak i Antoni Gralak.

Dorota JabÅ‚oÅ„ska - Gralak - absolwentka PLSP w CzÄ™stochowie, artystka zajmujÄ…ca siÄ™ grafikÄ… użytkowÄ…, uczestniczka licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. ProjektowaÅ‚a m.in. okÅ‚adki Jazzi Magazine, pÅ‚yty S. Soyki oraz realizowaÅ‚a projekty multimedialne (filmy, videoclipy) zwiÄ…zane z zespoÅ‚ami YeShe. Podróżniczka zainteresowana buddyzmem tybetaÅ„skim.

Antoni Gralak - trÄ™bacz, kompozytor, producent muzyczny. Realizuje m.in. projekt Graal bÄ™dÄ…cy próbÄ… poÅ‚Ä…czenia elementów wspóÅ‚czesnej muzyki jazzowej z tradycyjnymi formami muzyki ludowej, wspóÅ‚pracuje z S. SoykÄ…, W. Kiniorskim, W. Waglewskim, J. SteczkowskÄ…. PodróżowaÅ‚ przez AzjÄ™, odwiedziÅ‚ Tybet i dokumentowaÅ‚ codzienne życie jego mieszkaÅ„ców.

20:00 Propaganda kompanien, reporterzy III Rzeszy” (90')

Åšroda, 28 maja 2014

Pokaz w schronisku dla bezdomnych
„Matka 24h”
Dyskusja na temat problemów spoÅ‚ecznych w Polsce oraz jak szukać rozwiÄ…zaÅ„ pozornie beznadziejnych sytuacji.



Linkhttp://www.watchdocskielce.pl/

Error connecting to mysql