Kielce v.0.8

Fotografia

  wystawy    Polecamy  

Wystawa fotografii Żydów polskich

zobacz info Fotografia Wystawa fotografii Żydów polskich

InfopiÄ…tek 24.04 w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu miaÅ‚o miejsce uroczyste otwarcie wystawy "I ciÄ…gle widzÄ™ ich twarze..." Wystawa stworzona przez FundacjÄ™ Shalom jest odpowiedziÄ… na apel z roku 1994, w którym GoÅ‚da Tencer, Dyrektor Generalny Fundacji, prosiÅ‚a o nadsyÅ‚anie zdjęć Å»ydów polskich. W odpowiedzi nadesÅ‚ano kilka tysiÄ™cy fotografii z czego w ramach wystawy reprezentowany jest zaledwie uÅ‚amek. Od tego czasu ekspozycja podróżuje po caÅ‚ym Å›wiecie. ByÅ‚a prezentowana w blisko 50 muzeach, m.in. w Los Angeles, Meksyku, Jerozolimie, San Jose, St. Petersburgu, Hamburgu, Paryżu, Londynie, Madrycie, Wilnie, Buenos Aires, Porto, Grenoble, Lyonie i Toronto. WszÄ™dzie odbierana równie ciepÅ‚o, przywraca zapomniany Å›wiat i historiÄ™ Å»ydów polskich.


Wystawa fotografii Å»ydów polskich "I ciÄ…gle widzÄ™ ich twarze..." w Kielcach jest po raz pierwszy. Prezentowana bÄ™dzie do 10 lipca w siedzibie Instytutu Kultury Spotkania i Dialogu w kamienicy przy ul. Planty 7, w której w 1946 roku doszÅ‚o do pogromu. EkspozycjÄ™ uzupeÅ‚niajÄ… prezentowane na zewnÄ…trz kamienicy i pobliskich kÅ‚adkach przedwojenne fotografie kieleckich Å»ydów nadesÅ‚ane na apel Stowarzyszenia z Izraela i USA. Realizacja wystawy w Kielcach byÅ‚a możliwa dziÄ™ki wsparciu prezesa Kielce Society in Israel Yaacova Kotlickiego.
W roku 1994 Fundacja ogÅ‚osiÅ‚a apel o nasyÅ‚anie zdjęć Å»ydów polskich. PamiÄ™tam ten dzieÅ„, w którym pierwszy raz mówiÅ‚am o tym projekcie, pokazujÄ…c w telewizji kilka zdjęć ocalaÅ‚ych z rodzinnego albumu mojej mamy. Wielu ludzi nie wierzyÅ‚o, że 50 lat po HolocauÅ›cie ktoÅ› odezwie siÄ™ na nasz apel. Do dnia dzisiejszego napÅ‚ynęło tych zdjęć ponad 9 000.
Bywa tak, że z caÅ‚ego życia czÅ‚owieka zostaje tylko chwila, utrwalona na fotografii. Ale to dotyczy jednostki. Co jednak powiedzieć, gdy z wielomilionowego Narodu ocaleje to, co przetrwaÅ‚o na kliszy - zarysy postaci, cienie domów, dawno zgasÅ‚e uÅ›miechy. I twarze - bogactwo twarzy. ZdjÄ™cia, które zebraliÅ›my, nie sÄ… zdjÄ™ciami z pierwszych stron gazet. Przechowywano je na strychach, wydobywano z gruzów, uratowano z makulatury. NadsyÅ‚ano je z odlegÅ‚ych kraÅ„ców naszego globu, z wielkich metropolii i zapomnianych przez Boga i ludzi wiosek i miasteczek, gdzie dotÄ…d wiatr pamiÄ™ta imiona tych, którzy odeszli na zawsze. W wiÄ™kszoÅ›ci zdjÄ™cia nadesÅ‚ali Polacy - polskie rodziny, sÄ…siedzi, przyjaciele. Wiele zdjęć nadesÅ‚ali także Å»ydzi rozsiani dziÅ› po caÅ‚ym Å›wiecie, lecz przechowujÄ…cy w swoich nowych domach okruchy tamtego Å›wiata. ZdjÄ™cia na adres Fundacji przysyÅ‚aÅ‚y i przysyÅ‚ajÄ… nadal rodziny pomordowanych z Izraela, Wenezueli, Brazylii, Stanów Zjednoczonych, WÅ‚och, Argentyny, Kanady. „Każdy czÅ‚owiek ma swoje imiÄ™” - winni jesteÅ›my przywrócić je swoim braciom

Error connecting to mysql