Kielce v.0.8

Cywilizacja

  festyny  

XII Piknik Archeologiczny RYDNO

zobacz info Cywilizacja XII Piknik Archeologiczny RYDNO

Info Jak żyli ludzie na ziemiach polskich kilka czy kilkanaÅ›cie tysiÄ™cy lat temu bÄ™dziemy mogli zobaczyć podczas odbywajÄ…cego siÄ™ już po raz dwunasty w WÄ…chocku Pikniku Archeologicznego „Rydno”.

Tegoroczny Piknik organizowany będzie w dniach 12-15 maja, w Wąchocku, nad zalewem na rzece Kamiennej,
przy granicy Rezerwatu Archeologicznego Rydno.

Wstęp na Piknik jest bezpłatny.

12 i 13 maja (czwartek i piÄ…tek) organizatorzy zapraszajÄ… (w godz. 10:00 - 15:00) zorganizowane grupy dzieci i mÅ‚odzieży szkolnej do udziaÅ‚u w „żywej” lekcji najdawniejszej historii. W zainscenizowanych obozowiskach z epoki kamienia uczestnicy bÄ™dÄ… mogli zapoznać siÄ™ z życiem paleolitycznych Å‚owców-zbieraczy oraz pierwszych rolników neolitycznych. Zaprezentowane zostanÄ… również najważniejsze zagadnienia zwiÄ…zane z życiem w epoce kamienia: prymitywne metody niecenia ognia, narzÄ™dzia z krzemienia i innych materiaÅ‚ów, wytwarzanie i zastosowania barwników mineralnych (miÄ™dzy innymi „krwicy” otrzymywanej z hematytu wydobywanego w przeszÅ‚oÅ›ci na Rydnie), różne rodzaje broni myÅ›liwskiej, prehistoryczna sztuka, „gastronomia”... W celu ustalenia harmonogramu uczestnictwa w pokazach chÄ™tni proszeni sÄ… o wczeÅ›niejsze zgÅ‚oszenia – e-mail: poczta@rydno.pttk.pl lub tel.: 661 559 505.

W sobotÄ™ i niedzielÄ™ (14 i 15 maja, w godzinach 10:00 - 17:00) mile widziani bÄ™dÄ… wszyscy chÄ™tni na „Podróż do epoki kamienia”. W tych dniach program wzbogacony bÄ™dzie miÄ™dzy innymi o: pokazy i prezentacje goÅ›ci przybyÅ‚ych z zaprzyjaźnionych archeologicznych instytucji muzealnych i akademickich oraz grup rekonstrukcyjnych, Piknikowe Kino, pieszÄ… wycieczkÄ™ po Rydnie (z przewodnikiem), konkursy i inne atrakcje.

Piknik inspirowany jest trwajÄ…cymi już ponad 100 lat badaniami archeologicznymi na terenie Rezerwatu Rydno. Archeolodzy znaleźli tu bardzo liczne Å›lady pobytu ludzi z epoki kamienia, gÅ‚ównie schyÅ‚kowego paleolitu i mezolitu – pozostaÅ‚oÅ›ci kilkuset stanowisk osadniczych skupionych wokóÅ‚ kilku wychodni-kopalni hematytu, barwnika koloru czerwonego. ByÅ‚ to najpewniej towar drogi i poszukiwany. WysÅ‚aÅ„cy różnych plemion, aby go zdobyć, przebywali niejednokrotnie po kilkaset kilometrów – Å›wiadczÄ… o tym znajdowane na Rydnie obsydiany wydobywane wyÅ‚Ä…cznie
w SÅ‚owacji i na WÄ™grzech, krzemienie z okolic Krakowa, z Podlasia i Pienin, oraz ziarna hematytu z Rydna wystÄ™pujÄ…ce na odlegÅ‚ych stanowiskach. Niektóre z przebadanych tu stanowisk miaÅ‚y kluczowe w skali europejskiej znaczenie dla poznania kultury ludzi żyjÄ…cych w epoce kamienia. W celu ochrony niezwykÅ‚ego nagromadzenia pradziejowych zabytków (nigdzie na Å›wiecie nie ma takiej koncentracji stanowisk paleolitycznych) od 1957 roku trwaÅ‚y starania o utworzenie na Rydnie rezerwatu archeologicznego. UdaÅ‚o siÄ™ to dopiero w 1986 roku. Rezerwat objÄ…Å‚ część doliny rzeki Kamiennej od wschodnich obrzeży Skarżyska-Kamiennej po GórÄ™ Åšw. Rocha w WÄ…chocku.



Linkhttp://rydno.com/pikniki/index2.html

Error connecting to mysql