Kielce v.0.8

Sztuki plastyczne
14. Biennale Sztuki Mediów WRO 2011 Alternative Now

 drukuj stronę
Sztuki plastyczne
Wysłano dnia 08-05-2011 o godz. 19:21:31 przez rafa 4553

Międzynarodowe Biennale Sztuki Mediów WRO stanowi główne forum sztuki nowych mediów w Polsce i Europie Centralnej. Od założenia w 1989 roku, prezentuje sztukę tworzoną nowymi medialnymi środkami kreacji i komunikacji, eksploruje współczesne terytoria twórczości oraz buduje perspektywę krytyczną wobec aktualnych problemów sztuki i społeczeństwa.W trakcie kolejnych edycji Biennale WRO w różnorodny sposób stawiało pytania o twórczą postawę wobec nowych technologii i gęstniejącej technosfery mediów społecznych, o pola kreatywności powstające na przecięciu sztuki i nauki, aktywności twórczej i społecznej. 14 edycja Biennale WRO, która rozpocznie się 10 maja 2011 roku, poświęcona jest tematowi ALTERNATIVE NOW akcentującemu rolę indywidualnych postaw i strategii artystycznych odcinających się od mechanizmów instytucjonalnego świata sztuki i standaryzacji jego oczekiwań.

Biennale WRO jest organizowane przez Fundację WRO Centrum Sztuki Mediów, obecnie jako jeden z projektów Centrum Sztuki WRO.

Program:

Biennale WRO to obszerny i zróżnicowany przekrój twórczości artystycznej w dziedzinie sztuki nowych mediów prezentowany w formie pokazów, wystaw, performansów, działań w przestrzeni komunikacyjnej oraz przestrzeni miejskiej. Biennale, którego otwarcie następuje zawsze w pierwszej połowie maja, odbywa się we Wrocławiu w latach nieparzystych.

Program Biennale WRO przynosi zarówno wybór aktualnej twórczości medialnej z całego świata, jak i usystematyzowane prezentacje historyczne, monograficzne lub narodowe przygotowane specjalnie z myślą o WRO. W programie Biennale WRO znajdują się również prezentacje i sympozja poświęcone wybranym zagadnieniom z pogranicza kultury/sztuki współczesnej.

Znaczna część programu Biennale WRO jest wynikiem wyboru dokonywanego z propozycji otrzymanych bezpośrednio od artystów, którzy odpowiedzieli na zaproszenie do zgłaszania prac. Zaproszenie ma charakter otwarty i jest szeroko dystrybuowane. W odpowiedzi napływa zazwyczaj ok. 1500 prac i projektów z ponad 60 krajów. Ze wszystkich otrzymanych propozycji dyrektor artystyczny wraz z zespołem programowym dokonuje wyboru dzieł, które zaprezentowane zostaną podczas festiwalu. Jest to zazwyczaj ok. 80 do 100 prac, z których większość ma swoje międzynarodowe premiery. Wybór ma charakter konkursowy, przyznawane są nagrody WRO, których pula utrzymuje się na poziomie 5 000 – 8 000 EURO.

Odrębną, równie bogatą w propozycje programowe częścią Biennale WRO są prezentacje autorskie, programy kuratorskie, sesje tematyczne i wykłady. Zapraszani są kuratorzy, artyści i teoretycy, zamawiane są programy tematyczne, retrospektywy i prezentacje opracowywane specjalnie na WRO.

Na program Biennale WRO składają się

prace wideo (jedno i wieloekranowe) w formie pokazów lub instalacji;
instalacje medialne
performanse i działania multidyscyplinarne
interwencje w przestrzeni publicznej i medialnej
projekty sieciowe i innowacyjne działania komunikacyjne
konferencje tematyczne
wystąpienia artystów

Gdzie:

Poszczególne edycje Biennale WRO odbywają się równolegle w wielu przestrzeniach Wrocławia. Oprócz Centrum Sztuki WRO, organizatora Biennale, są to zazwyczaj współpracujące instytucje artystyczne i kulturalne, m.in.:

Muzeum Narodowe we Wrocławiu
BWA Galerie Sztuki Współczesnej
Wrocławski Teatr Lalek
Muzeum Architektury
Wrocławski Teatr Współczesny
Ośrodek Twórczości Jerzego Grotowskiego
Galeria Entropia
różne lokalizacje pozainstytucjonalne: poprzemysłowe, pustostany, kluby
przestrzenie miejskie

Dla kogo:


W wystawach, konferencjach, pokazach, koncertach i performasach Biennale WRO uczestniczy zwykle ok. 20 000 osób, wśród których najważniejsze grupy widzów i uczestników, to:

aktywna młoda publiczność wrocławska
artyści i studenci uczelni artystycznych z całej Polski i zagranicy
studenci uczelni wrocławskich
międzynarodowe grono profesjonalistów: kuratorzy, artyści, teoretycy, dystrybutorzy, krytycy, historycy sztuki
środowiska muzyczne i filmowe – amatorzy i profesjonaliści zainteresowani eksperymentalnymi, komunikacyjnymi formami z pogranicza muzyki i sztuk wizualnyc


Komentarze

Ocena: 3.7/5 (378)

Powiązane video

W temacie Sztuki plastyczne

Cudak z Pławnej - Dariusz Miliński

Wystawa Leona Wyczółkowskiego

Toulous-Lautrec w cenie

Marek Cecuła: Kielce mnie nie ograniczają

Szczury wchodzą na mury

74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260