Kielce v.0.8

Świętokrzyskie
Baba Jaga na stos?

 drukuj stron�
Świętokrzyskie
Wys�ano dnia 14-05-2009 o godz. 13:17:21 przez rafa 8167

Maskotka czy groźny symbol pogaństwa? Forum Kościołów Chrześcijańskich protestuje, by wizerunek Baby-Jagi promował województwo świętokrzyskie - Z całym szacunkiem dla autorów listu, ale z Baby-Jagi nie zrezygnujemy - mówi marszałek Adam Jarubas.

"Jako mieszkańcy Kielc i chrześcijanie zwróciliśmy się z prośbą o ponowne, wnikliwe rozpatrzenie przez władze województwa i miasta Kielc kwestii promowania województwa świętokrzyskiego i miasta Kielc wizerunkiem czarownicy" - napisali w liście do naszej redakcji ks. Janusz Daszuta, pastor Kościoła ewangelicko-metodystycznego w Kielcach, pastor Andrzej Jeziernicki, prezbiter naczelny Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej, pastor Jacek Sierka, reprezentujący Kościół Chrześcijański "Wieczernik", oraz ks. Wojciech Rudkowski, pastor Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Radomiu i Kielcach.

Uzasadniają, że nazwa naszego regionu i Gór Świętokrzyskich odnosi się do krzyża Jezusa Chrystusa, że to w naszym regionie znajduje się wyjątkowe miejsce na ziemi, czyli Święty Krzyż, a nasza ziemia "przesiąknięta jest krwią powstańców i partyzantów walczących o wolność ojczyzny w różnych okresach historii narodowej". - Dlatego nie możemy bezcześcić ich pamięci pogańskim symbolem Baby-Jagi. Nie zgadzamy się na wizerunek, który w zupełności nie przystaje do nazwy i historii regionu, co więcej, staje z nim w sprzeczności - podkreślają duchowni.

- Z całym szacunkiem dla autorów listu, ale z Baby-Jagi nie zrezygnujemy. Bo to nie jest tak, że ta świętokrzyska czarownica zrodziła się w głowie moich urzędników, ale ta postać wywodzi się z legend i mitów. Nawet badania fokusowe pokazały, że mieszkańcy innych regionów kojarzą Świętokrzyskie właśnie z Babą-Jagą. Ale przede wszystkim to nie jest symbol odnoszący się do wiary, ale taka nasza maskotka. Przecież nie będę teraz zlecał badań, czy te sabaty czarownic rzeczywiście odbywały się na Łysej Górze - mówi marszałek województwa Adam Jarubas. Podkreśla, że niepodważalnym symbolem naszego regionu i miejscem kultu chrześcijaństwa jest Święty Krzyż i zajmuje on najważniejsze miejsce w promocji województwa.

- A proszę zauważyć, że nasza Baba-Jaga jest pokazywana coraz częściej jako młoda, piękna dziewczyna. I jest ona symbolem takiej magiczności, tajemniczości naszego regionu - dodaje marszałek.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski do sprawy podchodzi z uśmiechem. - Tak naprawdę to mam problem z głowy, bo czarownica nie jest symbolem Kielc. Wydaje mi się, że autorzy listu, tak znakomite osobistości, zbyt poważnie podeszli do sprawy. Nie widzę tu problemu, przecież nie możemy w tym upatrywać jakiejś próby odrestaurowania satanizmu. Myślę, że należy do tego podejść w kategoriach uśmiechu, nie ołtarza - podkreśla. I dodaje: - Ja sam wymyśliłem kiedyś kielecką Lady Witch, jak ktoś zna angielski, wie, co to oznacza, ale to wszystko miało kontekst żartobliwy. Kilka lat temu prezydent zapowiedział bowiem utworzenie w Kielcach centrum mody i wypromowanie marki pod nazwą Lady Witch.

Podobną opinię ma Bronisław Opałko, odtwórca słynnej świętokrzyskiej baby z Napierstkowa Genowefy Pigwy. Jego sceniczny wizerunek nieco przypomina świętokrzyską Babę-Jagę. - Ci, którzy protestują przeciw czarownicy, chyba nie za bardzo mają rację. Trzeba patrzeć na to z dystansem i przymrużeniem oka. Przecież tu nie chodzi o kult czarownicy. I to nie jest nawet symbol naszego regionu, a tylko maskotka, gadżet, który wywodzi się przecież z legend i można go kupić na straganach - argumentuje.

Stanowisko w całej sprawie zajęła też kielecka kuria. Wczoraj wydała specjalny "Komunikat dotyczący inicjatywy Kościołów Chrześcijańskich w sprawie wykorzystywania logo Baby-Jagi w materiałach promocyjnych województwa". - Forum Kościołów Chrześcijańskich wystąpiło z tą inicjatywą bez rozmowy i konsultacji z Kościołem katolickim. W herbie województwa świętokrzyskiego i powiatu kieleckiego znajduje się krzyż. W tradycji naszego regionu Baba-Jaga jest elementem folkloru, niemającym nic wspólnego z wierzeniami - poinformował ks. Dariusz Gącik, rzecznik prasowy diecezji kieleckiej.

Agnieszka Drabikowska, Gazeta Wyborcza Kielce


Komentarze

Error connecting to mysql