Kielce v.0.8

Cywilizacja
Bruce-Brenda-David, czyli skąd się bierze płeć

 drukuj stron�
Cywilizacja Åšwiat
Wys�ano dnia 11-07-2009 o godz. 11:00:00 przez rafa 4574

Radykalne poglÄ…dy, które gÅ‚osiÅ‚ dr Money, opieraÅ‚y siÄ™ na zaÅ‚ożeniu, że dzieci rodzÄ… siÄ™ tak naprawdÄ™ bez pÅ‚ci i za pomocÄ… odpowiedniego sposobu wychowania można z nich „zrobić” chÅ‚opców lub dziewczynki.

4 maja tego roku 38-letni Amerykanin z Winnipeg popeÅ‚niÅ‚ samobójstwo. W tym smutnym fakcie nie byÅ‚oby w zasadzie nic niezwykÅ‚ego, gdyby nie tożsamość samobójcy – David Reimer byÅ‚ bratem bliźniakiem Briana, który popeÅ‚niÅ‚ samobójstwo 2 lata wczeÅ›niej, i obiektem jednego z najciekawszych, ale też niewÄ…tpliwie najbardziej kontrowersyjnych eksperymentów psychologiczno-seksuologicznych naszych czasów. Eksperyment ten miaÅ‚ dowieść sÅ‚usznoÅ›ci tezy, że o naszej pÅ‚ci nie decyduje biologia, lecz jedynie wychowanie. Teza ta zdobyÅ‚a dość znacznÄ… popularność w czasach, gdy feminizm stawiaÅ‚ swe pierwsze kroki, gdy zastanawiano siÄ™ nad sÅ‚usznoÅ›ciÄ… spoÅ‚ecznych różnic pomiÄ™dzy pÅ‚ciami, zaÅ› ludzie z życzliwym zainteresowaniem traktowali poglÄ…dy, że jakaÅ› ważna część ich jestestwa nie jest wrodzona i zależna od biologii, majÄ…c jeszcze Å›wieżo w pamiÄ™ci nazizm oparty na przekonaniu, że niektórzy – Å»ydzi, SÅ‚owianie – sÄ… gorsi i powinni zostać wyniszczeni tylko z racji swych cech genetycznych.

Historia Davida Reimera zaczęła siÄ™ w 1966 r., gdy jako 8-miesiÄ™czne niemowlÄ™ (wówczas o imieniu Bruce) miaÅ‚ przejść wraz ze swoim bratem-bliźniakiem Brianem standardowy zabieg obrzezania, zalecany przez lekarza ze wzglÄ™du na problemy z oddawaniem moczu. Niestety, przeprowadzajÄ…cy operacjÄ™ lekarz, posÅ‚ugujÄ…c siÄ™ nietypowo nie skalpelem a igÅ‚Ä… kauteryzujÄ…cÄ…, popeÅ‚niÅ‚ prawdopodobnie jakiÅ› bÅ‚Ä…d (jak w wielu momentach tej historii, nie ma tu jasnoÅ›ci), co skoÅ„czyÅ‚o siÄ™ caÅ‚kowitym i nieodwracalnym spaleniem penisa chÅ‚opczyka. Sytuacja wydawaÅ‚a siÄ™ być tragicznie bez wyjÅ›cia – Bruce miaÅ‚ pozostać na zawsze okaleczony, ponieważ ówczesna chirurgia plastyczna byÅ‚a caÅ‚kowicie w powijakach i o rekonstrukcji narzÄ…du nie mogÅ‚o być mowy.

Kiedy wiÄ™c kilka miesiÄ™cy później zrozpaczeni rodzice zobaczyli w telewizji program z udziaÅ‚em dr. Johna Money’a, wydaÅ‚ siÄ™ im jedynÄ… deskÄ… ratunku. Money, psycholog i seksuolog z Uniwersytetu w Baltimore, wydawaÅ‚ siÄ™ oferować ich dziecku szansÄ™ na normalne życie. Radykalne poglÄ…dy, które gÅ‚osiÅ‚, opieraÅ‚y siÄ™ na zaÅ‚ożeniu, że dzieci rodzÄ… siÄ™ tak naprawdÄ™ bez pÅ‚ci i za pomocÄ… odpowiedniego sposobu wychowania można z nich „zrobić” chÅ‚opców lub dziewczynki. Dr Money gÅ‚osiÅ‚ również dużo bardziej radykalne tezy na temat seksualnoÅ›ci czÅ‚owieka i jego życia pÅ‚ciowego, posuwajÄ…c siÄ™ niekiedy wrÄ™cz do zawoalowanej aprobaty pedofilii czy kazirodztwa, a na pewno gloryfikujÄ…c zgodne z duchem czasów „wyzwolenie pÅ‚ciowe”, ale tego rodzice bliźniaków raczej nie byli Å›wiadomi, zwracajÄ…c siÄ™ do niego o pomoc.

Dla Money’a genetycznie identyczne bliźniaki byÅ‚y idealnym materiaÅ‚em eksperymentalnym – za jego radÄ… Bruce’a miano wychowywać jako dziewczynkÄ™, dajÄ…c mu na imiÄ™ Brenda, zaÅ› Brian miaÅ‚ do odegrania rolÄ™ niezbÄ™dnej „grupy kontrolnej”, pozostajÄ…c chÅ‚opcem.

Zmiana pÅ‚ci Bruce’a-Brendy byÅ‚a pierwszym takim eksperymentem przeprowadzonym na normalnie rozwiniÄ™tym dziecku (Money pracowaÅ‚ przy podobnych eksperymentach przeprowadzanych na dzieciach urodzonych jako hermafrodyty) i – zgodnie z publikowanymi przez Money’a raportami – eksperymentem w peÅ‚ni udanym. Po przeprowadzonej operacji chirurgicznego usuniÄ™cia resztek penisa dziecka rodzina wróciÅ‚a do Winnipeg ze Å›cisÅ‚ymi zaleceniami trzymania caÅ‚ej historii w tajemnicy przed wszystkimi. Brenda nie mogÅ‚a siÄ™ nigdy dowiedzieć prawdy. WedÅ‚ug raportów Money’a rozwój dzieci przebiegaÅ‚ zgodnie z przewidywaniami – Brian byÅ‚ ruchliwym i nieco haÅ‚aÅ›liwym chÅ‚opcem, Brenda miÅ‚Ä… i grzecznÄ… dziewczynkÄ….

Rzeczywistość jednakże byÅ‚a zupeÅ‚nie inna. Brenda nie miaÅ‚a jeszcze dwóch lat, a już nie chciaÅ‚a ubierać siÄ™ w sukienki, które z siebie agresywnie zdzieraÅ‚a. Kiedy poszÅ‚a do szkoÅ‚y, sytuacja jeszcze siÄ™ pogorszyÅ‚a – zachowywaÅ‚a siÄ™ jak chÅ‚opak, wdawaÅ‚a w bójki, chciaÅ‚a sikać na stojÄ…co, nie bawiÅ‚a siÄ™ z dziewczynkami, co byÅ‚o powodem szykan i izolacji. Wkrótce niezbÄ™dna okazaÅ‚a siÄ™ psychoterapia, którÄ… poczÄ…tkowo prowadziÅ‚ dr Money. Sesje terapeutyczne z nim okazaÅ‚y siÄ™ niszczÄ…cym przeżyciem dla dzieci – Money prawdopodobnie próbowaÅ‚ przekazać im swoje poglÄ…dy na sferÄ™ seksualnÄ… czÅ‚owieka, pokazywaÅ‚ zdjÄ™cia nagich ludzi, zmuszaÅ‚ do paraseksualnych zachowaÅ„. Już w dorosÅ‚ym życiu David wspominaÅ‚, że sÄ… to jedne z jego najgorszych wspomnieÅ„.

Brenda próbowaÅ‚a samobójstwa, nie chciaÅ‚a zgodzić siÄ™ na kolejnÄ… operacjÄ™ narzÄ…dów pÅ‚ciowych, niechÄ™tnie przyjmowaÅ‚a estrogen, który wywoÅ‚ywaÅ‚ wzrost piersi (nie powstrzymaÅ‚ jednak rozwoju mÄ™skiej sylwetki - szerokich ramion i karku). PozostawaÅ‚a pod staÅ‚Ä… opiekÄ… psychiatry – ale już nie dr. Money’a, który tymczasem nadal twierdziÅ‚, że eksperyment jest sukcesem. Jej rodzina razem z niÄ… pÅ‚aciÅ‚a cenÄ™ eksperymentu – matka chciaÅ‚a popeÅ‚nić samobójstwo, ojciec popadÅ‚ w alkoholizm, Brian w uzależnienie od narkotyków i depresjÄ™.

Wreszcie przyszedÅ‚ moment zwrotny caÅ‚ej historii. To prawdopodobnie od swojego psychiatry – lub od ojca za jego radÄ… – Brenda jako czternastolatka dowiedziaÅ‚a siÄ™ prawdy o sobie. „Nagle to, jak siÄ™ czuÅ‚em, zaczęło mieć sens, okazaÅ‚o siÄ™, że nie jestem jakimÅ› dziwadÅ‚em, że nie zwariowaÅ‚em”. W ciÄ…gu kilku tygodni Brenda podjęła decyzjÄ™ o zmianie (przywróceniu?) pÅ‚ci. Kolejna operacja narzÄ…dów pÅ‚ciowych, usuniÄ™cie piersi, terapia hormonalna, przyjÄ™cie imienia David – przed czÅ‚owiekiem, który poznaÅ‚ swojÄ… tożsamość wydawaÅ‚a siÄ™ otwierać nowÄ… droga życia.

Ta nowa droga życia okazała się jednak bardziej bolesna, niż można było tego oczekiwać. David cierpiał na depresję, której ofiarami byli już jego matka i brat; do niej dochodziło jeszcze przekonanie o swej niepełnowartościowości w roli mężczyzny, poczucie braku wywołane niemożliwością posiadania dzieci. Małżeństwo z samotną matką trójki dzieci uczyniło jego życie szczęśliwszym tylko na pewien czas.

Co spowodowaÅ‚o samobójstwo – można tylko spekulować. John Colapinto, który poznaÅ‚ Davida pod koniec lat 90-tych twierdzi, że zÅ‚ożyÅ‚o siÄ™ na nie wiele przyczyn. Na pewno nie można – jego zdaniem – pominąć znaczenia trudnoÅ›ci finansowych, w jakie David wpadÅ‚ na jakiÅ› czas przed Å›mierciÄ…, a także faktu, że dÅ‚ugo pozostawaÅ‚ bez pracy. NajwiÄ™ksze znaczenie przypisuje jednak Colapinto wczeÅ›niejszemu zaledwie o dwa lata samobójstwu brata-bliźniaka, depresji i ciężarowi doÅ›wiadczeÅ„ caÅ‚ego życia. Chyba trudno wÄ…tpić, jaki wpÅ‚yw mogÅ‚o mieć na życie czÅ‚owieka doÅ›wiadczenie tego, co staÅ‚o siÄ™ udziaÅ‚em Davida Reimera. Nam, poznajÄ…cym historiÄ™ Bruce’a-Brendy-Davida z perspektywy czasu i wygodnej pozycji zewnÄ™trznego obserwatora, pozostaje refleksja, jak bardzo zÅ‚ożonym zjawiskiem jest ludzka pÅ‚eć – i jak delikatnym tworem, przy którym majstrować wolno jedynie z najwiÄ™kszÄ… ostrożnoÅ›ciÄ….

Uschi "Sass" Pawlik

DziÄ™ki pracy dwóch ludzi (i ich niechÄ™ci do ideologii, którÄ… szafowaÅ‚ dr Money) Å›wiat nauki dowiedziaÅ‚ siÄ™, że eksperyment z „wychowaniem do pÅ‚ci” siÄ™ nie powiódÅ‚. W 1997 r. dr Milton Diamond i dr Keith Sigmundson opublikowali artykuÅ‚ poparty wynikami badaÅ„, na które zgodziÅ‚ siÄ™ David, kiedy dowiedziaÅ‚ siÄ™, że eksperyment, który Money ogÅ‚osiÅ‚ peÅ‚nym sukcesem, sÅ‚użyÅ‚ jako uzasadnienie zmiany pÅ‚ci w przypadkach dzieci urodzonych jako hermafrodyty lub przy poważnych uszkodzeniach narzÄ…dów pÅ‚ciowych.

John Colapinto napisaÅ‚ o Davidzie Reimerze książkÄ™ „As Nature Made Him. The Boy Who Was Raised As A Girl [Jak go stworzyÅ‚a natura. ChÅ‚opiec wychowywany na dziewczynkÄ™]”, wydanÄ… w 2000 r.

Źródło: kobiety-kobietom.com


Komentarze

Error connecting to mysql