Kielce v.0.8

Teatr
Co nas gorszy, co nas rozśmiesza

 drukuj stronę
Teatr Kultura
Wysłano dnia 12-10-2016 o godz. 16:00:58 przez bozena 2518

Spektakl „Dzieje grzechu” Stefana Żeromskiego w reżyserii Michała Kotańskiego został zakwalifikowany do projektu Teatr Polska. Jednym z miast na trasie „Dziejów…” jest Nowa Dęba – gdzie pojawiły się wątpliwości i pytanie: czy spektakl nie jest gorszący?Żeromski napisał „Dzieje grzechu” na początku ubiegłego stulecia. Reżyser przeniósł je na scenę kieleckiego teatru w grudniu 2014. Spektakl został doceniony przez Komisję Konkursową projektu „Teatr Polska”, dzięki czemu spektakl będą mogli zobaczyć mieszkańcy wielu polskich miast.
Nikt z Nowej Dęby spektaklu nie widział, ale może ktoś czytał powieść lub widział ekranizację i poczuł się w obowiązku, by „przestrzec przed zgorszeniem”.

Reżyser i aktorzy „Dziejów grzechu” pojadą spotkać się z widzami na miesiąc przed prezentacją spektaklu. Przedmiotem dyskusji z potencjalnymi widzami – mieszkańcami Nowej Dęby – będą sprawy dotyczące zarówno sposobu prezentacji „drastycznych scen” oraz ich odniesienie do rzeczywistości. Stąd też na spotkanie zaproszono policjanta i psychologa.

Porozmawiamy o nagości w mediach, w reklamie, w internecie, ale także o nagości w sztuce – w teatrze, malarstwie, rzeźbie. Porozmawiamy o cenzurze.
– Byłoby szkoda nie spróbować negocjacji z widzem. Zwykle przyczyną nieporozumień jest brak rozmowy, wysłuchania obaw, możliwości zadania pytań. Teatr Żeromskiego stara się być otwarty na różne punkty widzenia. Jestem bardzo ciekawa, czy osoby, które kupią bilet, będą życzyły sobie cenzurowania, czego i z jakich przyczyn – mówi Anna Zielińska z Teatru Żeromskiego.

Spotkanie w Nowej Dębie w Samorządowym Ośrodku Kultury 13 października, godzina 18.00.

Program TEATR POLSKA ma na celu ułatwienie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zintensyfikowanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, niezależne i stowarzyszenia otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. Organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Teatr im. S. Żeromskiego po raz piąty uczestniczy w programie.

Strona spektaklu ze zdjęciami, programem oraz teaserem video


Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach


Komentarze

Ocena: 4.1/5 (361)

Powiązane video

W temacie Teatr

Rusza I Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny

''Ciemności...'' w Kielcach

Sławomir Holland znów w Kielcach

Wywiad z głównym Ocelotem

Magiczna stodoła, czyli Wesele w Dąbrowie

Ostatni śmieje się Wajda

Nowy sezon w Kieleckim Teatrze Tańca

74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260