Kielce v.0.8

Sport i Rekreacja
Czysta frajda na dwóch Barbórkach

 drukuj stronę
Sport i Rekreacja Recenzje
Wysłano dnia 12-12-2011 o godz. 19:54:28 przez rafa 9407

Każda dziedzina ma swoją „listę pozycji obowiązkowych”. Są książki, które wypada przeczytać, filmy, które powinno się obejrzeć oraz wydarzenia, w których należy uczestniczyć. Wśród  „imprez obowiązkowych” dla fanów sportu motorowego w Polsce króluje warszawski Rajd Barbórka.O tym, że łączenie obowiązku z przyjemnością jest trudne, lecz na szczęście nie niemożliwe większość osób przekonuje się w szkole. Przytoczę zatem kilka liter „Barbórkowego abecadła”:

A - jak Automobilklub Polski- organizator.

B - jak Beczka- główna atrakcja Kryterium Asów na Karowej oraz jak Bemowo – odcinek specjalny stanowiący punkt kulminacyjny rajdu. Bemowo jest zarazem miejscem, gdzie kibice mogą oglądać park maszyn.

C - jak celebryci. W tym roku w pokazowym przejeździe uczestniczyła Małgorzata Kożuchowska a rajd jako piloci zaliczyli Dominika Tajner-Idzik oraz Michał Wiśniewski. Obok celebrytów z możliwości przyglądania się kunsztowi kierowcy rajdowego z prawego fotela jego auta korzystają też osoby sławne jak np. Piotr Fronczewski.

D - jak drift. Gdy Bartek Ostałowski zaczynał swą drogę do profesjonalnego sportu motorowego, mój tekst na jego temat opublikowany na stronie Wici spotkał się z negatywną reakcją. Mimo iż nie pomyliłem się w opisie planów tego utalentowanego kierowcy- najpierw wyścigi, później rajdy, jeden z Czytelników patrząc na technikę jazdy Bartka uznał go za driftera. I choć nowosądeczanin zdobył licencję wyścigową, obok startów w rallycrossie realizuje swą motoryzacyjną pasję także za kierownicą „driftowozu”. To naturalne- już w pierwszych materiałach filmowych poświęconych Bartkowi widać było, iż jest on urodzonym mistrzem kontrolowanych poślizgów. Cieszy fakt, iż dano mu szansę występu na Karowej. Taka właśnie jest Barbórka: w Kryterium Asów długo prowadził kierowca wyścigowy Maciej Steinhof, rallycross reprezentował m.in. II wicemistrz Europy Krzysztof Skorupski, a wśród 32 przedstawicieli Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski byli Mariusz Stec, Rafał Grzesiński, Waldemar Kluza i Grzegorz Dul.
Jak powiedział Waldemar Doskocz rajdowcy cenią „każdy sport, w którym spalana jest benzyna”.

E - jak emocje, które nie wynikają z walki o punkty w cyklu a z wyjątkowego charakteru rajdu.

F - jak Fiat 125p w rękach doświadczonych kierowców przypominający o swych wielkich czasach.
Jednym z mistrzów zasiadających za kierownicą tego ważnego dla polskiej motoryzacji auta był Andrzej Jaroszewicz, który w tym roku gościł na Torze Kielce na Classic Auto Track Day. 

F- również jak „frajda”. Zapytany o plany na kolejny sezon  Michał Sołowow (szóste miejsce w Rajdzie,  stwierdził, iż będzie „jeździł samochodem bo to wielka frajda”. W kategorii „frajda” wyróżnił się jednak inny kielecki zawodnik.

G - jak Grzesiński. Rafał Grzesiński. Na tegorocznej Barbórce po raz kolejny okazało się kto przewodzi grupie utalentowanych kierowców sportowych zrzeszonej w Grupie Rajdowo-Wyścigowej ScyZZor. Onboard (czyli film „z pokładu”) kieleckiej załogi Rafał Grzesiński-Mateusz Tutaj jadącej w barwach WAAB Garage robi furorę w internecie (http://www.youtube.com/watch?v=qogwN9hqsBY). Rafał świetnie umie jeździć na czas, co wielokrotnie pokazał w cyklu Superoes, ale potrafi też dawać swą jazdą radość. Reakcja Mateusza mówi wszystko.

H - jak historia. Już w przyszłym roku odbędzie się pięćdziesiąta, jubileuszowa „Barbórka”. W tym roku po raz pierwszy na całej trasie rajdu walczyły o punkty także pojazdy historyczne, w tym wspomniane już „Duże Fiaty”, Saab 96 V4 kierowany przez Marka Ryndaka, Mercedes 190 E Marcina Miziaka z redaktorem naczelnym Miesięcznika Classic Auto Wojciechem Jureckim jako pilotem czy przepiękna Alfa Romeo GTV 2000 z załogą Arkadiusz Kula, Patryk Mikiciuk.

I - jak inspiracja. Barbórkowe zawody samochodowe stały się ważną tradycją w polskim sporcie motorowym. Przykładem jest m.in. kielecka Superbarbórka rozgrywana na zasadach znanych z cyklu SuperOES, choć nie liczona do jego klasyfikacji. Wydarzeniem tegorocznej edycji nie był jednak fakt, iż Piotr Ostrowski został, jak stwierdził, „wyjanuszowany” przez Janusza Lelka.
Niczym warszawska, także i nasza Barbórka okazała się dowodem, że pasja sportu motorowego rzadko zamyka się w granicach wyznaczonych przez jedną dyscyplinę. Swoje pierwsze zawody w „zamkniętym” samochodzie zaliczył kartingowy mistrz- Karol Basz. Krakowski kierowca startujący na co dzień w drużynie Roberta Kubicy jeździł Abarthem (usportowionym Fiatem) Grande Punto, rywalizował więc w klasie V.  Nie zagroził co prawda znającym tor braciom Morengielom  (pierwsze miejsce w klasie przypadło Marcinowi, trzecie - Tomaszowi) czy Rafałowi Kicie, ale z przejazdu na przejazd robił szybkie postępy.
Oprócz wspomnianych już Janusza Lelka- zwycięzcy klasy VI i "generalki" oraz Marcina Morengiela na najwyższym stopniu podium stawali: Piotr Pakosiński (Renault Clio, klasa IV), Michał Kuśnierz (Citroen C2, klasa III) oraz startujący w Fiatach Cinquecento różniących się pojemnością silnika Wojciech Leszczyński (klasa II) i Mariusz Piotrowicz (klasa I).

J
- jak „już wkrótce początek kolejnego sezonu”. Kalendarz Superoesów nie jest jeszcze znany, wiemy za to, że pierwsza impreza z cyklu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski- Rajd Lotos odbędzie się 17 lutego.


Andrzej Szczodrak


Komentarze

Ocena: 4.2/5 (378)

W temacie Sport i Rekreacja

Świętokrzyskie stoki narciarskie

Futbolowa inicjatywa w Kielcach!

Odchudzanie? Nic prostszego!

MTB - kielecka mania rowerowa

Brazylijskie Jiu-Jitsu

74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260