Kielce v.0.8

Muzyka
Festiwal Firmament po raz dziewiąty

 drukuj stronę
Muzyka Kino Fotografia Kielce Kultura Sztuki plastyczne
Wysłano dnia 05-12-2010 o godz. 21:02:33 przez rafa 4325

Już za kilka dni mała scena Kieleckiego Centrum Kultury znów zostanie oddana we władanie najbardziej obiecującym artystom polskiej sceny muzycznej. W trakcie dziewiątej odsłony Firmament Festiwalu publiczności zaprezentują się między innymi grupy Kamp! i Natural Born Chillers. Jednak Firmament to nie tylko muzyka - nie zabraknie także wystaw fotograficznych, projekcji filmowych i ciekawych imprez afterparty. Święto sztuki potrwa 3 dni.Festiwal rozpocznie się w piątek, 10. grudnia. Jako pierwsi na scenie pojawi się skarżysko-kielecki projekt Natural Beat Band, w skład którego wchodzi dziesięciu muzyków. Każdy z nich wprowadza odmienną cząstkę twórczości. Grupa powstała z inicjatywy Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim z zamiarem stworzenia brzmień nawiązujących do... muzyki neolitu. Dzięki temu publiczność usłyszy zarówno tak egzotyczne instrumenty, jak senegalski bęben wojenny lub czuringa, jak i dźwięki wydobyte z kija, deski czy kamienia. Na Firmamencie z Natural Beat Bandem wystąpi gościnnie znany i uznany gitarzysta Andrzej Chochół, pracujący na co dzień jako pedagog muzyczny. Festiwalowy koncert Nautral Beat Band będzie rejestrowany i wydany na specjalnej płycie DVD. Kolejną grupą, która zaprezentuje się w piątek, jest pochodząca z Ostrowa Wielkopolskiego grupa Natural Born Chillers. Zjednują sobie oni wielu sympatyków dzięki umiejętnemu łączeniu łagodnej odmiany muzyki techno z elektroniką i... wokalem (jednak nie występującym we wszystkich utworach). Ich utwory z powodzeniem mogą być grane na każdej szerokości geograficznej. Lokalna publiczność mogła ich poznać podczas spektaklu „Samotność pól bawełnianych” kieleckiego Teatru Żeromskiego, do którego Natural Born Chillers grali na żywo muzykę. Jako ostatnie tego wieczoru zagra trio Kamp!

Kamp!

Muzyka tego zespołu to elektroniczny pop łączący wpływy nowej fali lat ’80 i francuskiego house lat’90. Choć istnieją dopiero od trzech lat, to zyskali sobie już masę zwolenników, również za granicą. Kamp! koncertował na festiwalach w Polsce, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Wokal, klasyczne instrumenty i komputery – to repertuar narzędzi, jakimi muzycy oczarowują słuchaczy. Dla wciąż nienasyconych widzów, organizatorzy zaplanowali jeszcze jedną atrakcję tego dnia – na afterparty w klubie Vena(ul. Sienkiewicza 14) Jna the AnimalMan i kieleccy dj’e zaproszą publiczność do zabawy w rytmach jungle, dub, liquid.

Sobotnie koncerty (początek również o godzinie 19) rozpocznie instrumentalna formacja One, złożona z pięciorga muzyków, których twórczość opiera się na tercecie smyczkowym, trąbce i elektronicznych brzmieniach. Podobnym tego typu przedsięwzięciem jest grupa Rec+Abstrakt – tu jednak występuje jedynie duet: wiolonczela + elektronika. Tak nietypowy zestaw gwarantuje zaskakujące brzmienia, które – o dziwo – potrafią ze sobą harmonijnie współgrać i otwierają nowe horyzonty dla pojęcia „muzyka alternatywna”. Na finał tego dnia zagra grupa Ms. No One i będzie to pierwsza na festiwalu okazja, by posłuchać liryki w (między innymi) polskim języku.A to za sprawą Joanny Piwowar, czyli wokalistki i założycielki grupy. Oprócz niej, w Ms. No One można usłyszeć bębny, bas, klawisze i gitary. Całość zamknięta jest w łagodnych dźwiękach i przyjemnym wokalu, z pewnością będącym idealnym dodatkiem do klimatów muzyki chilloutu. Oczywiście w sobotę także na spragnionych będą czekały kolejne ciekawe dźwięki na afterparty. Po raz kolejny w klubie Vena ciężkie brzmienia jungle, dub, DnB czy liquid mieszać będą się z granymi na żywo wizualizacjami w wykonaniu kielczanina JNA the AnimalMan. O muzykę zadba czołówka muzyki dub step w Polsce: Radikal Guru, Mono czy Nitro. Cały klub będzie tego wieczoru we władaniu artystów – przygotują oni scenografię i urządzą wnętrza specjalnie w klimacie sobotniej imprezy.

Wyjątkowo zapowiada się także trzeci dzień festiwalu. Niedziela upłynie pod znakiem sielankowej, twórczej atmosfery. To będzie dzień pełen niespodzianek. Na małej scenie trwać będzie jedna wielka zabawa oparta na improwizacji. Co się zdarzy tego wieczoru – tego nie wie nikt. Na scenie w znanych tylko sobie konstelacjach pojawiać się będą lokalni muzycy i – korzystając z formuły jam session – będą się formować w najrozmaitsze grupy. Wśród gości na scenie wystąpią między innymi artyści związani z takimi grupami, jak Letko, Automatik czy Natural Beat Band. Tylko od inwencji muzyków zależeć będzie, jakie dźwięki wypłyną tego dnia do publiczności.

Letko

Oprócz warstwy muzycznej, Firmament Festiwal to także film i fotografia. W piątek i sobotę przed koncertami, na małej scenie zostaną wyświetlone filmy stworzone przez studentów Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Nie zabraknie też doznań fotograficznych – każdego dnia we foyer małej sceny zaprezentowana zostanie inna wystawa. W piątek będzie to cykl zdjęć „Nad głowami” Michała Janysta. Składa się na niego 20 zdjęć przedstawiających chmury. Sobotnia wystawa to „Powidoki” Wojciecha Walkiewicza – fragmenty dwóch cyklów fotografii miejsc bliskich autorowi: Zaborza pod Kielcami oraz Siekierek w Warszawie. Z kolei w niedzielę publiczność obejrzy wystawę Kingi Kardynał „Rejs” - dokumentację jej wyprawy do Stanów Zjednoczonych. Warto zaznaczyć, że foyer małej sceny KCK, za sprawą pracowników Kawki Zabawki, na trzy festiwalowe dni zamieni się w klimatyczną kawiarenkę, w której można będzie przysiąść i przy ciepłym napoju posłuchać muzyki i delektować się wystawami fotografii.

Firmament Festiwal organizowany jest od dziewięciu lat. Hasłem przyświecającym imprezie jest „Nowa Muzyka – Nowe Media”. Ideą festiwalu jest prezentowanie najciekawszych zjawisk sztuki alternatywnej. Tegoroczną imprezę organizuje Fundacja Kultury Wici i Kieleckie Centrum Kultury. Patronat honorowy objął Prezydent Miasta Kielce Wojciech Lubawski.

Dzięki wsparciu finansowemu przez Prezydenta Miasta Kielce – Wojciecha Lubawskiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego wstęp na wszystkie imprezy w Kieleckim Centrum Kultury jest bezpłatny. Obowiązują zaproszenia do odbioru w kieleckiej Bazie Zbożowej (ul. Zbożowa 4), impresariacie KCK oraz do wygrania w konkursach patronów medialnych. Szczegółowy plan imprezy (wraz z godzinami rozpoczęcia) dostępny jest na stronie www.firmament.wici.info

W czasie koncertów prowadzona będzie zbiórka datków na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach pod Kielcami.

Partnerzy: Hotel Kongresowy - Centrum Biznesu, Kawiarnia Familijna - Kawka Zabawka, Klub Vena.
Patronat medialny: Wici.Info. Kultura Wp.pl, Independent.pl, ferwa.pl, Uwolnij Muzykę, Elephantshoe.pl


Program festiwalu

10. grudnia 2010 piątek

Cinema oFF
Przegląd etiud filmowych studentów ISP UJK w Kielcach

The Natural Born Chillers
http://www.myspace.com/thenaturalbornchillersosterdam

Natural Beat Band
http://www.myspace.com/naturalbeatband

Kamp!
http://www.myspace.com/kampmusik

Wystawa fotografii „Nad głowami” – Michał Janyst

Sala Kameralna, KCK Kielce, g. 19.00

Maszappoo Pre After, Klub Vena,g. 21.00

Dj's Colash, Jna manKI.D, Sed, Rosoul, wizuale: JNA theAnimal


11. grudnia 2010 sobota


Cinema On
Przegląd etiud filmowych studentów ISP UJK w Kielcach

One

Rec+Abstract
http://www.myspace.com/recabstrakt

Ms. No One
http://www.myspace.com/noonemiss

Wystawa fotografii „Powidoki” – Wojciech Walkiewicz

Sala Kameralna, KCK Kielce, g. 19.00

Sound Box , Afterparty, Klub Vena, g. 21.00

Main Stage
Rudeboys Digital - Herbal & Suzin
Radikal Guru - moonshine rec/duubed out
http://www.myspace.com/radikalgurumasterplan
Mono - respecta crew - Łódź
Kaps - poganiacze kóz - Łódź
mc Goofyman - poganiacze kóz - Łódź
NitrO (Warszawa)

Chillout Sekcja
Colash, Rosoul, Sed, Rudeboys Digital
Visuals Master: JNA The AnimalMan
http://www.myspace.com/jnatheanimalman


12. grudnia 2010 niedziela

Wystawa fotografii "Rejs" - Kinga Kardynał

Cafe Jamm
Elektroniczne jam sessions z udziałem muzyków: m. in. Natural Beat Band, Letko, Automatik

Sala Kameralna KCK Kielce, g. 19.00


Kuba Wątor


Komentarze

Ocena: 4.1/5 (253)

W temacie Muzyka

Skubas: Pomysłów mam aż za dużo

Jacek Bieleński: w Kielcach są ludzie ze lśnieniem

LUC & Rahim - Otwieramy ludziom umysły...

Tu Es Petrus - Ty Jesteś Skała

Hemp Gru - Klucz

74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260