Kielce v.0.8

Kultura
Festiwal Kultura Natura - Stop GMO

 drukuj stron�
Kultura Polska
Wys�ano dnia 12-12-2011 o godz. 11:13:26 przez rafa 10566

Coraz wiÄ™cej Å›rodowisk zaczyna dostrzegać bulwersujÄ…ce skutki tak krajowych jak i globalnych polityk, które caÅ‚kowicie wykluczajÄ… spoÅ‚ecznÄ… dyskusjÄ™ na temat towarzyszÄ…cych im zagrożeÅ„ zdrowotnych, spoÅ‚ecznych i Å›rodowiskowych. Szczególnym przykÅ‚adem tych procesów jest obecnie rolnictwo, konsekwentnie formatowane wg. schematów narzucanych przez Å›wiatowe giganty agrochemiczne.



W zwiÄ…zku z powyższym rolnicy coraz gÅ‚oÅ›niej mówiÄ… o koniecznoÅ›ci odzyskania kontroli nad produkcjÄ… żywnoÅ›ci oraz systemem rolnictwa, w jakim funkcjonujÄ…, natomiast wÅ›ród konsumentów wzrasta zainteresowanie jakoÅ›ciÄ… i źródÅ‚em pochodzenia żywnoÅ›ci. Coraz wiÄ™cej oddolnych inicjatyw i organizacji wzmacnia to zainteresowanie przez promowanie tradycyjnych i ekologicznych sposobów wytwarzania żywnoÅ›ci oraz propagowanie wÅ›ród różnych grup spoÅ‚ecznych odpowiedzialnej konsumpcji jako elementu codziennego życia.

Co ciekawe, aby wyjść naprzeciw tym tendencjom, już 9 krajów UE wprowadziÅ‚o zakazy upraw GMO (Genetycznie Modyfikowanych Organizmów), przezornie kierujÄ…c siÄ™ zarówno przesÅ‚ankami naukowymi, jak i zdecydowanym gÅ‚osem wiÄ™kszoÅ›ci spoÅ‚eczeÅ„stwa.
Tymczasem w Polsce, w ostatnim czasie forsowany jest rzÄ…dowy projekt ustawy o nasiennictwie. Jej efektem ma być caÅ‚kowite otwarcie naszego kraju na uprawy GMO. Pojawia siÄ™ zatem obawa o monopolistycznÄ… kontrolÄ™ Å‚aÅ„cucha żywieniowego przy równoczesnym katastrofalnym wpÅ‚ywie „wynalazków” firm takich jak Monsanto na żywność i bioróżnorodność rodzimego Å›rodowiska.

Fakty nt. zagrożeÅ„ GMO zostaÅ‚y w toku specjalistycznych badaÅ„ niepodważalnie ugruntowane, tak że nie można ich dÅ‚użej ignorować. Trudno jednak oprzeć siÄ™ wrażeniu, iż nasze spoÅ‚eczeÅ„stwo nie zostaÅ‚o dotychczas wystarczajÄ…co o nich poinformowane. Toteż Festiwal Kultura – Natura. STOP GMO (ang. Genetically Modified Organisms) bÄ™dzie okazjÄ…, by podnieść Å›wiadomość wielu zagrożeÅ„, które niosÄ… uprawy zmodyfikowane genetycznie i żywność wytwarzana z nich.

Naszym celem bÄ™dzie także pokazanie alternatyw dla tego typu upraw. Polskie rolnictwo jest w 80 % tradycyjne i ekologiczne – w tym tkwi nasza siÅ‚a. W skali Europy jesteÅ›my pod tym wzglÄ™dem ewenementem zdolnym zaspokoić wÅ‚asny popyt, jak i zagranicznych nabywców, którzy poszukujÄ… i bÄ™dÄ… poszukiwać zdrowej żywnoÅ›ci. NiewÄ…tpliwie zabraknie jej w Polsce po wprowadzeniu upraw GMO. Z kolei polscy rolnicy caÅ‚kowicie podporzÄ…dkowani odtÄ…d kaprysom rynków finansowych, nie bÄ™dÄ… mogli decydować o swoich uprawach. Nie powinno to ujść uwadze spoÅ‚eczeÅ„stwa ceniÄ…cego sobie produkty lokalne, które sÄ… podstawÄ… jego wyżywienia. Skutkiem braku uwagi w tej kwestii byÅ‚by kraj pozbawiony suwerennoÅ›ci żywnoÅ›ciowej - wartoÅ›ci majÄ…cej decydujÄ…cy wpÅ‚yw na zdrowie i życie obywateli. WyrażajÄ…c zatem stanowcze veto wobec GMO, postulujemy zarazem takie uksztaÅ‚towania polityk zwiÄ…zanych z wytwarzaniem żywnoÅ›ci, ażeby pierwszeÅ„stwo miaÅ‚y zdrowie i inne realne potrzeby ludzi, a nie oderwana od rzeczywistoÅ›ci logika zysku.
PodsumowujÄ…c, Festiwal Kultura-Natura chce dać wyraz konstatacji, iż zrównoważone praktyki rozwoju rolnictwa obecne we wszystkich kulturach Ziemi wymagajÄ… innowacyjnego i kreatywnego podejÅ›cia. Czyli, nie chodzi tu o jakiÅ› absurdalny pretechnologiczny regres, tylko zmianÄ™ paradygmatu myÅ›lenia o żywnoÅ›ci, naszym otoczeniu i o samym życiu. To zaÅ› przede wszystkim oznacza, iż piÄ™kno krajobrazów, jak i nasze zdrowie zależne sÄ… nie od polityków, tylko, że to my sami - konsumenci i producenci wyznaczymy nowe trendy.

CZAS I MIEJSCE:
11.12.11 (niedziela), Centrum Kultury „Nowy WspaniaÅ‚y Åšwiat”; ul. Nowy Åšwiat 63, Warszawa
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
harmonogram:
12:00 Prelekcje nt. wieloaspektowych zagrożeÅ„ zwiÄ…zanych z uprawami genetycznie zmodyfikowanych organizmów oraz żywnoÅ›ciÄ… otrzymywanÄ… z takich odmian wygÅ‚oszÄ…: Prof. Jan Narkiewicz-Jodko i Prof. Tadeusz Å»arski.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
13:00 Projekcja pierwszej części filmu „Lokalne RozwiÄ…zania na Globalny BaÅ‚agan” reż. Coline Serreau, Francja, 2009.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
14:30 Dyskusja panelowa "Czym jest GMO? - Co jeÅ›li nie to?" moderowana przez Romana Kurkiewicza z udziaÅ‚em publicznoÅ›ci, prelegentów, teoretyków i praktyków permakultury, oraz PrzemysÅ‚awa Wielgosza (biblioteka Le Monde diplomatique).
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
16:00 Projekcja drugiej części filmu „Lokalne RozwiÄ…zania na Globalny BaÅ‚agan”.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
17:00 Zakończenie.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Imprezy towarzyszÄ…ce: kiermasz inicjatywy rolników ekologicznych Otwarte Wrota, wybór publikacji z zakresu ekologii i dyscyplin pokrewnych.
a od 9.12. akcja towarzyszÄ…ca: Miejska Instalacja Medytacyjna – „Kontrkulturystyka”.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

ORGANIZATORZY:
- IFF Globale, Oburzeni i Oburzone na GMO, Przestrzeń Inicjatyw Syrena, solidarne i solidarni z Koalicją Polska Wolna od GMO.
PATRONAT:
- Centrum Kultury ‘Nowy WspaniaÅ‚y Åšwiat’, ICPPC - International Coalition to Protect the Polish Countryside (MiÄ™dzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi), Le Monde Diplomatique edycja polska, Ekoland, portal Ekologia.pl.


O filmie:
„Lokalne RozwiÄ…zania Na Globalny BaÅ‚agan” reż. Coline Serreau, Francja, 2009, 113 min
„PowstaÅ‚o już sporo filmów podnoszÄ…cych alarm i wieszczÄ…cych katastrofÄ™, które speÅ‚niÅ‚y swoje zadanie. Teraz nadszedÅ‚ czas, by pokazać, że istniejÄ… rozwiÄ…zania, by dać gÅ‚os farmerom, filozofom i ekonomistom którzy wynajdujÄ… i eksperymentujÄ… z nowymi alternatywami. Chodzi też o to by wyjaÅ›nić jak doszÅ‚o do zanurzenia naszego spoÅ‚eczeÅ„stwa w aktualny kryzys ekologiczny, finansowy i polityczny.” Coline Serreau
WychodzÄ…c poza potÄ™pienie systemów agrokultury wypaczonych przez niedorzeczny imperatyw nieograniczonego wzrostu, Coline Serreau zaprasza nas w „Lokalnych RozwiÄ…zaniach na Globalny BaÅ‚agan” do odkrycia genialnych sposobów prowadzenia gospodarstw i technik produkcji które nie tylko pozwalajÄ… na lepsze plony, oraz niwelujÄ… zniszczenia przyrody i oferujÄ… ludziom lepsze życie i zdrowie, ale też zapewniajÄ… nieprzemijajÄ…ce bezpieczeÅ„stwo żywnoÅ›ciowe.
Czy tak naprawdę wiemy, co jemy i znamy już wszystkie argumenty za jedzeniem zdrowej żywności? Wzrastająca masowa produkcja jedzenia, oparta na technologii i sztucznych nawozach, okazuje się być szkodliwa nie tylko dla zdrowia jednostek, ale i całej ludzkiej społeczności.
Co zatem Å‚Ä…czy miliony pozbawionych ziemi pracowników brazylijskich nizin, parÄ™ francuskich mikrobiologów, najwiÄ™kszÄ… na Å›wiecie naturalnÄ… plantacjÄ™ na Ukrainie, a także eksperymentalne indyjskie farmy? OdpowiedziÄ… sÄ… ich wspólne dążenia do podniesienia jakoÅ›ci żywnoÅ›ci dziÄ™ki polepszeniu czystoÅ›ci gleby i stworzeniu naturalnych, pozbawionych chemii upraw, oraz zapewnienie szerokiego dostÄ™pu do tradycyjnych nasion. Efektem ma być z kolei funkcjonujÄ…ce samodzielnie rolnictwo oraz mÄ…drzejsze wykorzystanie ograniczonych naturalnych zasobów ziemi.
Reżyserka tego filmu, wielokrotnie nagradzana, w tym np. za Saint Jacques - La Meque, czy Three Men and a Cradle..., powróciÅ‚a w tym obrazie do wÅ‚asnych filmowych źródeÅ‚. PodróżujÄ…c z kamerÄ… po Å›wiecie szuka ludzi, którzy poważnie podchodzÄ… do spraw ekologii. Jest przekonana, że szerzÄ…c wiedzÄ™ na temat inicjatyw i pomysÅ‚ów na to, jak uratować ziemiÄ™, przyczyni siÄ™ tym samym do wprowadzenia zasadniczych zmian w dotychczasowym myÅ›leniu i dziaÅ‚aniu ludzi.

„PrzesÅ‚anie Coline Serreau, esencjalne These portraits of resistants carry hope.
i stanowczo optymistyczne, zawiera w sobie Many around the world have found solutions
edukacyjny potencjaÅ‚ który nie powinien – why not us?” Studio Magazine, France
ujść naszej uwadze.” CINEMAN


Komentarze

Error connecting to mysql