Kielce v.0.8

Cywilizacja
Forum polsko-ukraińskiej współpracy

 drukuj stronę
Cywilizacja
Wysłano dnia 18-11-2013 o godz. 12:08:40 przez bozena 3663

Ponad 60 organizacji pozarządowych bierze udział w rozpoczynającym się w poniedziałek 18 listopada w Kielcach I Forum NGO „Świętokrzyskie - Podole 2013”.- To pierwsze spotkanie na tym poziomie i na tak dużą skalę. Ponad 50-letnia współpraca naszego regionu i Podola odbywa się głównie na szczeblu władz samorządowych. Lokalne społeczności nie są zbyt aktywne. Warto to zmienić – mówi Krzysztof Kalita, prezes działającego w Kielcach, Stowarzyszenia Integracja Europa-Wschód, organizator przedsięwzięcia.

Forum to doskonała okazja do zaprezentowania swojej działalności, wymiany kontaktów, ale też pomysłów na wspólne polsko-ukraińskie działania. Swój udział w przedsięwzięciu zgłosiło ponad 30 NGOs z Podola i drugie tyle ze Świętokrzyskiego. – Są to organizacje, które działają w różnej przestrzeni i realizują różne tematy m.in. z zakresu nauki, kultury, ekonomii i ekologii. Mamy nadzieję, że forum pozwoli im się poznać i zainicjować szereg wspólnych inicjatyw – wierzy Krzysztof Kalita.

Tematem forum jest „Partnerstwo Wschodnie w perspektywie współpracy polskich i ukraińskich organizacji pozarządowych”. – Przy pomocy zaproszonych ekspertów i tuż przed zaplanowanym na koniec miesiąca w Wilnie szczytem Partnerstwa Wschodniego chcemy pokazać organizacjom możliwości i fundusze, które będzie można wykorzystać, działając na rzecz zbliżenia m.in. Ukrainy do Unii Europejskiej – zwraca uwagę Kalita.

Forum organizowane jest po raz pierwszy, ale w zamyśle organizatorów ma być przedsięwzięciem cyklicznym. – Na uruchomionym niedawno przez Stowarzyszenie serwisie VinKiel.info, którego zadaniem jest aktywizacja organizacji pozarządowych z regionu świętokrzyskiego i Podola, prosimy zainteresowanych o wypełnienie ankiety potrzeb. W zależności od nadsyłanych odpowiedzi będziemy konstruować tematy kolejnych spotkań - zapowiada Kalita.

Forum odbywa się w Muzeum Dialogu Kultur, oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach. Przedsięwzięcie realizowane jest wspólnie z ukraińskimi organizacjami Winnickim Regionalnym Centrum Informacji „Kreatyw", Funduszem Charytatywnym „Podil'ska Gromada" oraz Ukraińsko - Polskim Centrum Chmielnickiego Narodowego Uniwersytetu.
Forum wspiera Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach projektu „Partnerstwo Wschodnie w perspektywie współpracy polskich i ukraińskich organizacji pozarządowych. Forum NGO Świętokrzyskie – Podole 2013”, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Patronat honorowy nad Forum objęli: Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy Krzysztof Świderek, Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka - Koruba, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, Prezydent Miasta Kielce Wojciech Lubawski, Starosta Kielecki Zdzisław Wrzałka oraz Mer Winnicy Wolodymyr Grojsman.

Program forum oraz lista organizacji na stronie organizatora http://www.vinkiel.info


Komentarze

Ocena: 4.1/5 (207)

W temacie Cywilizacja

''Wszystko o Miriam'' - reality show

Spadkowe abecadło

10 sposobów na dobry sen

Marihuana dla każdego

Historia z kanarem i milicyją, czyli współczesny bareizm

74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260