Kielce v.0.8

Sztuki plastyczne
Happeningiem w komunizm - Pomarańczowa Alternatywa

 drukuj stronę
Sztuki plastyczne Polska
Wysłano dnia 16-06-2011 o godz. 12:03:12 przez rafa 2411

Wystawa w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury zaprezentuje - po raz pierwszy tak obszernie - historię Pomarańczowej Alternatywy – jednego z ciekawszych zjawisk lat 80-tych w Polsce. Zainicjowany we Wrocławiu „ruch” Pomarańczowej Alternatywy wraz z jego charyzmatycznym liderem – „Majorem” Waldemarem Fydrychem, na stałe zapisał się w świadomości generacji Polaków, zaś malowane na murach postacie krasnali to jedne z jego najbardziej rozpoznawalnych symboli.Prekursorki charakter podejmowanych działań, na które składały się akcje uliczne, interwencje i kolportaż materiałów drukowanych wpłynął na zainteresowanie tematem badaczy z dziedziny socjologii, antropologii, sztuki, historii czy politologii. Utrzymane w kontestatorsko – prześmiewczej konwencji wydarzenia obnażały absurdy okresu komunizmu, ośmieszały aparat władzy, a po roku ‘89 stanowiły komentarz do aktualnej sytuacji politycznej i społecznej. Wykorzystywane metody i język prowadzonych działań wykazywały silny wpływ surrealizmu i pokrewieństwo z ruchem Dada.
Wystawa organizowana jest w związku z polską Prezydencją w Radzie Europejskiej. Jej tematyka zapozna zagraniczna publiczność ze szczególna formą polskiego „lekarstwa” na komunizm.

Wystawa pokazywać będzie narodziny i rozwój zjawiska, a jej narracja zostanie osadzona na tle historii politycznej i społecznej Polski i naszego regionu lat 80. XX w. oraz późniejszej transformacji systemowej. Dla starszego pokolenia wystawa będzie nostalgiczną podróżą do przeszłości, przypomnieniem, ale też całościowym spojrzeniem na absurdy komunizmu, a także na absurdy współczesnej rzeczywistości. Dla ludzi młodych – dzieci, młodzieży, ale też dwudziestolatków, którzy w „czasach krasnali” spędzili dzieciństwo – będzie intrygującą i inspirującą lekcją historii. I wreszcie dla odbiorców obcojęzycznych będzie to lekcja historii politycznej i społecznej za Żelazną Kurtyną – obraz rzeczywistości widzianej przez pryzmat sztuki ulicy.

Na zróżnicowany charakter wykorzystywanych środków złożą się: bogaty materiał archiwalny – oryginalne zdjęcia, dokumentacja filmowa, druki ulotne, wielkoformatowe powiększenia, eksponaty z epoki. Siłą wystawy będzie scenograficzny rozmach aranżacji szeroko wykorzystującej stosowane podczas akcji rekwizyty (repliki w skali 1:1). Prezentacja nastawiona będzie również na interakcję z widzem.

Konstrukcja wystawy Pomarańczowej Alternatywy w Galerii MCK umożliwi wielopoziomowość odbioru – ogólne zapoznanie się ze zjawiskiem Pomarańczowej Alternatywy i towarzyszącym jej kontekstem polityczno-społecznym (tzw. fast track); możliwość wniknięcia w szczegółowe aspekty działań happeningowych, wyodrębniona zostanie również specjalna „ścieżka” zwiedzania dla dzieci.

Pendant do wystawy będą 3 prace wykonane przez współczesnych artystów i umieszczone w przestrzeni miasta. Punktem wyjścia dla ich powstania będzie historia Pomarańczowej Alternatywy – zaproszeni do udziału twórcy wydobędą z dziejów PA , to co dla nich najbardziej ciekawe i intrygujące. Jednocześnie miejsce ekspozycji tych projektów – miasto, będzie się odwoływało do ulicznego charakteru PA.


Wydarzenia towarzyszące:

W ramach projektu zrealizowany zostanie bogaty program wydarzeń towarzyszących. Złożą się na niego serie wykładów z udziałem zaproszonych gości poruszające zarówno tematykę związaną bezpośrednio z Pomarańczową Alternatywą, jak i zagadnienia związane z charakterystyką epoki; warsztaty dla dzieci i młodzieży szkolnej. Dodatkowo planowany jest cykl pokazów filmowych prezentujących reprezentatywne dla okresu PRL produkcje – będą to zarówno materiały skierowane do dorosłego widza, jak i do najmłodszych (filmy animowane studia Semafor). Na czerwiec planowana jest jednodniowa konferencja stanowiąca próbę podsumowania ruchu Pomarańczowej Alternatywy.


Wydawnictwo towarzyszące:

Publikacja obok warstwy ilustracyjnej, zawierać będzie kilkanaście artykułów problemowych poruszających fenomen Pomarańczowej Alternatywy z perspektywy różnych dziedzin: historii, polityki, socjologii, kulturoznawstwa, historii sztuki, teatrologii. Poszczególni autorzy ustosunkują się krytycznie do zagadnienia ruchu happeningowego, czyniąc z niego punkt wyjścia dla swoich rozważań, ich przedmiot, ale także tło dla ukazania szerszych zjawisk, jakim były sztuka ulicy, ruchy społeczne czy rzeczywistość PRL-u. Wśród autorów znajdą się m.in. Bronisław Misztal, Padraic Kenney, Jurij Andruchowycz, Michał Ogórek.

POMARAŃCZOWA ALTERNATYWA
- HAPPENINGIEM W KOMUNIZM

19 czerwca – 2 października 2011

MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KULTURY www.mck.krakow.pl
Kraków, Rynek Główny 25, GALERIA MCK czynna: wt-nd 11.00-19.00
bilety: 8 zł pełnopłatny, 5 zł ulgowy, 10 zł bilet rodzinny (dwie osoby dorosłe + co najmniej jedno dziecko)


Komentarze

Ocena: 4.3/5 (159)

Powiązane video

W temacie Sztuki plastyczne

Cudak z Pławnej - Dariusz Miliński

Wystawa Leona Wyczółkowskiego

Toulous-Lautrec w cenie

Marek Cecuła: Kielce mnie nie ograniczają

Szczury wchodzą na mury

74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260