Kielce v.0.8

Muzyka
„Covery zostawiamy na później” - Native w Kielcach

 drukuj stronę
Muzyka Native,Czerwony fortepian,
Wysłano dnia 27-05-2015 o godz. 21:44:38 przez rafa 4438

Już w najbliższy piątek w kieleckim Czerwonym Fortepianie wystąpi zespół Native. Sześcioosobowa kapela przyjeżdża do nas z Krakowa, ale jej dwóch założycieli pochodzi z Kielc. A skąd jest ich muzyka? Z daleka i z bliska, z czarnego jazzem Orleanu i z siwego dymu śląskiego bluesa. Na północ od jutra po rondo przedwczoraj, od Komedy po Erykę Badu.Garnitur inspiracji bywa jednak pułapką na myszy, które lubią harcować w czeluściach magazynów muzycznych. To także pomoc dla widza lubiącego wiedzieć, na co idzie. Ale kocioł dotykanych smaków i widzianych dźwięków może być tak głęboki, że „sobota nagle staje się środą”, jak w kawałku „23”.
- Trzymamy się tego, żeby robić swoje. - mówi Krzysztof „Zbyszu” Piłacik, ur. w Kielcach gitarzysta i współzałożyciel Native - Kopiowanie nawet trudniejszych rzeczy jest łatwiejsze, niż posiadanie własnego stylu. Trzeba mieć w sobie ten młynek, który z pewnym składników daje coś nowego.

Na czym polega ta „nowość” w przypadku kielczano-krakowian? Do ucha jako pierwszy wpływa wokal Sabiny Krauze. Przypomina sztylet wyostrzony jedynie na rękojeści. Nie zrani otaczającego go instrumentarium, ale w dłoni czujemy przyjemną zadziorność. Wodzenie za nos Sade stawia ponad szaleństwem Betty Davis.
Teksty pisane są głównie w języku polskim, ale także angielskim. Ich nieoczywiste meandry nie kojarzą się z bezpretensjonalnością funku czy skrajną emocją soulu. Wystaje z nich pazurek ironii.
- Stworzenie dobrego tekstu w języku polskim jest dużym wyzwaniem. - przyznaje Sabina - W Native słowa piosenek tworzy, przede wszystkim, moja przyjaciółka Karolina Olejnik i ja. Nie są to teksty typowe dla tego rodzaju muzyki, ale dla dziewczyn ważna jest ich jakość.

Dla chłopaków ważne jest piwo. W 2012 roku dwóch krakowian z Kielc lub, jak kto woli, kielczan z Krakowa poszło do baru i stworzyło Native.
- Postanowiliśmy z Tomkiem (Bakalarzem, pochodzącym z Kielc basistą i współzałożycielem Native - przyp. red.) spotkać się w salce prób. Przyniosłem szkice pierwszych kawałków, zagraliśmy, a potem sprawa potoczyła się dalej. - wspomina „Zbyszu” Piłacik.
Obaj panowie nie współpracowali ze sobą mieszkając w Kielcach. Zaliczyli u nas kilka muzycznych projektów, ale w żadnym nie skrzyżowali wioseł. A było tego trochę - pierwsze próby w pokojach Bazy Zbożowej i Wolnej Strefy, pierwsze sztuki w klubie Wspak oraz pierwsze sztuczki na muszli koncertowej w parku i auli liceum Żeromskiego.

Native w obecnym składzie gra od 2014 roku. W najbliższym czasie planuje wydać swoją pierwszą EP-kę. Znajdą się na niej trzy utwory - „23”, „Luty” i kawałek-niespodzianka. Ma ujrzeć światło dzienne tuż przed wakacjami. Koncertują głównie w Krakowie, ale od czasu do czasu trafiają się wyjazdyNa razie jednak 29 maja i Czerwony Fortepian w Kielcach. Czego możemy się spodziewać? Oceanu energii i wielu autorskich dźwięków, których brak bywa problemem wieku niemowlęcego niejednej kapeli.
- Tworzenie i rozszerzanie autorskiego materiału dosyć głęboko nas pochłania i za każdym razem, kiedy bierzemy się za jakiś cover okazuje się, że musimy zostawić go na później. - kończy Piłacik.grol, fot. Aneta Siemieniuk


Komentarze

Ocena: 3.5/5 (150)

W temacie Muzyka

Skubas: Pomysłów mam aż za dużo

Jacek Bieleński: w Kielcach są ludzie ze lśnieniem

LUC & Rahim - Otwieramy ludziom umysły...

Tu Es Petrus - Ty Jesteś Skała

Hemp Gru - Klucz

74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260