Kielce v.0.8

Teatr
„Grosze grają rolę”

 drukuj stronę
Teatr Kielce
Wysłano dnia 27-04-2016 o godz. 16:50:44 przez bozena 4124

21 maja teatry publiczne w całej Polsce zagrają swoje spektakle w ramach organizowanej już po raz drugi akcji biletu za grosze.Pomysłodawcą i koordynatorem akcji biletu za grosze jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W ubiegłym roku była ona jednym z ważniejszych wydarzeń obchodów 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach 100 polskich teatrów zasiadło blisko 50 tysięcy widzów – także, a może przede wszystkim, tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale.
Zależało nam na tym, aby w wyjątkowym roku dla polskiego teatru otworzyć się na nową publiczność i zaprosić ją do miejsca, które ma w Polsce szczególne znaczenie. W swojej historii teatr wielokrotnie udowadniał – zwłaszcza w momentach najtrudniejszych – że jest przestrzenią wspólną, przestrzenią, w której szczerze dyskutuje się o sprawach najważniejszych – wskazuje Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego. – Liczyliśmy, że Dzień Teatru Publicznego, obchodzony właśnie w ten sposób, zostanie z nami na dłużej. I to się udało.

Dziś organizatorzy znów powtarzają, że tego dnia „Grosze grają rolę” (właśnie takie hasło będzie towarzyszyło akcji) oraz że bez finansowego wsparcia z publicznych pieniędzy, a więc z pieniędzy nas wszystkich, polski teatr publiczny, jako idea i jako konkretne miejsca na mapach polskich miast, nie mógłby istnieć.
W tym roku cena biletu jest bezpośrednim nawiązaniem do przypadającej właśnie 400. rocznicy śmierci Williama Shakespeare’a. Stąd 21 maja na teatralnych scenach zagości tak wiele inscenizacji dramatów tego dramatopisarza. W ramach II edycji akcji biletu za grosze zaprezentowane zostaną także spektakle, które cieszyły się w ostatnich sezonach bardzo dużą popularnością, przedstawienia głośno komentowane i te doceniane w ważnych konkursach oraz na festiwalach.

Naszym, kieleckim, spektaklem za 400 groszy będzie 21 maja „Samotność pól bawełnianych” Bernarda-Marie Koltèsa w reżyserii Radosława Rychcika.

Samotność pól bawełnianych
Z prestiżowej kolekcji TVP Kultura 50 najlepszych przedstawień ostatniej dekady!
Bernard-Marie Koltès w dramacie pt. „Samotność pól bawełnianych” mówi językiem pożądania. Ubiegłoroczny laureat Paszportu Polityki, reżyser Radosław Rychcik tłumaczy go na scenie. W ciemności, upajającym dymie z kadzideł, gdy kurtyna idzie w górę, poznajemy ich - Dealer i Klient/ Klient i Dealer w postmodernistycznym tańcu. Czy transakcja dojdzie do skutku? Ceną jest coś więcej niż nagie ciało. Akcją będzie uwodzenie, w transowym rytmie rockowej burzy dźwięków Natural Born Chillers.
Samotność szantażująca. Samotność na pokaz. Dramat spotkania dwójki ludzi, dwójki mężczyzn, którzy pragną od siebie wszystkiego. Galop słów, by wyrazić to, czego pragną.
Kto jest w tym lepszy? W tej galopadzie min, afektów, szantaży. Dealer, czy klient.
Pokaz i popis dwójki aktorów, którzy walczą o akceptację dla siebie, walczą o miłość widzów.
Czy jest jakaś inna?
Radosław Rychcik, reżyser
Po ponad 100 pokazach - głównie za granicą: w Europie, Azji i obu Amerykach, spektakl powraca i szykuje się na nowe tournée. Ponadnarodowa, uniwersalna „Samotność…” jest prawdopodobnie najgłośniejszą adaptacją sceniczną tekstu jednego z najbardziej znanych francuskich dramaturgów.

Akcja „Bilet za 400 groszy” jest akcją ogólnopolską, finansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowaną przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.


Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach


Komentarze

Ocena: 4.2/5 (185)

Powiązane video

W temacie Teatr

Bem! wraca na afisz

Sławomir Holland znów w Kielcach

Wywiad z głównym Ocelotem

Magiczna stodoła, czyli Wesele w Dąbrowie

Ostatni śmieje się Wajda

Nowy sezon w Kieleckim Teatrze Tańca

74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260