Kielce v.0.8

Kultura
„Kontener Wolności” na Placu Artystów

 drukuj stron�
Kultura Cywilizacja Kielce
Wys�ano dnia 28-06-2014 o godz. 15:34:39 przez bozena 7890

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza do odwiedzenia „Kontenera Wolności”, który 5 i 6 lipca stanie na pl. Artystów w Kielcach. Jest to autorski projekt dokumentalny wybitnego fotografa Piotra Wójcika, który stawia pytania o to, do czego doprowadziła nas, Polaków Anno Domini 2014, wolność odzyskana w 1989 roku i jak my tę wolność rozumiemy?„Polskie Wolności” - autorski projekt dokumentalny Piotra Wójcika i Justyny Pobiedzińskiej, który stawia pytania o to, do czego doprowadziła nas, Polaków Anno Domini 2014, wolność odzyskana w 1989 roku i jak my tę wolność rozumiemy? Podmiotem projektu jest definiowanie wolności – fundamentalnego postulatu opozycji demokratycznej i ruchu „Solidarność”, a w szerszej perspektywie historycznej – idei, która przez kilka pokoleń przyświecała walczącym o niepodległość Polski. W ramach projektu powstała galeria portretów mieszkańców Polski: z różnych środowisk, zawodów, o różnej pozycji społecznej i materialnej; mieszkańców wsi, miasteczek i aglomeracji miejskich. Znajdziemy w tej galerii zarówno żołnierza AK, który pamięta walkę o wolność Polski od 1939 roku, jak i osobę urodzoną po 1989 roku, a więc "wolną od urodzenia"; robotnika zlikwidowanej Stoczni w Gdańsku i działacza opozycji demokratycznej pełniącego dziś funkcje państwowe; homoseksualistę i katolickiego duchownego; przedstawiciela ruchu squatersów kontestującego neoliberalny system ekonomiczny, a także tzw. zwykłych ludzi: rolnika, urzędniczkę, studenta... Każda fotografia będzie opatrzona krótką biografią przedstawionej osoby oraz jej wypowiedzią na temat wolności, którą można traktować jako życiowe credo albo refleksję, a także wspomnienie wydarzeń 1989 roku.

O projekcie napisali:
„W czasie tej dokumentalnej podróży fotograficznej powstawał poczet mieszkańców wsi, miasteczek i aglomeracji miejskich. Mozaika twarzy, losów i postaw. (…) Ludzie zatrzymani w kadrze mówią o wolności, ale nie tylko w planie historycznym i politycznym, także prywatnym, filozoficznym, egzystencjalnym. (…) Trudno tu nie wspomnie „Zapisu socjologicznego” Zofii Rydet, liczącej kilka tysięcy fotografii kolekcji portretów ludzi we wnętrzach. (…) Pomimo różnych metod pracy i sposobów fotografowania cechą wspólną tych projektów jest podejście socjologiczne i antropologiczny wymiar.” - Tomasz Kizny we wstępie do książki „Polskie Wolności”

To piękne – pokazywać, jak zbiorowość przechodzi zmianę, jak uczy się oddycha wolnością, jaką przyniosła wielka zmiana historyczna. Ale równocześnie – jak z tej zbiorowości wydobywają się poszczególne, indywidualne historie wolnego oddechu, swobody kształtowania własnej ścieżki życiowej, skupienia uwagi na sobie, radości z życia takiego, jakim się ono staje. Czuje się w wypowiedziach tych osób codzienną wolną radość, prawie że widać, jak odchodzi do świata pamięci ciężar myślenia o wolności zbiorowej.” - Michał Boni we wstępie do książki „Polskie Wolności”

Projekt składa się z wystawy zewnętrznej oraz instalacji multimedialnej. W trakcie trwania akcji zostanie stworzone studio foto-wideo gdzie można będzie pozostawi swoje świadectwo wolności.

W programie m.in.

5 lipca

g. 15.00
Fotograficzno-dokumentalna akcja społeczna.
Na jednorazowych aparatach fotograficznych będzie można zapisać swój własny manifest wolności. Uczestnicy sfotografują ważne dla nich osoby, ulubione miejsca, przedmioty, pokażą jak zmieniło się nasze miasto. A może odwrotnie – sfotografują to co należy zmienić.
Zapraszamy mieszkańców Kielc i okolic oraz turystów do uczestnictwa w projekcie. Pokażmy naszą radość, miłość i wolność!
g. 19:00
Oficjalne powitanie mieszkańców miasta oraz otwarcie wystawy autorstwa Piotra Wójcika i Justyny Pobiedzińskiej „Polskie Wolności”. Promocja książki pod tym samym tytułem oraz spotkanie z autorem.
g. 20:00
Spotkanie z Bogusławem Sonikiem, pomysłodawcą filmu “Punkt Oparcia”
g. 21:30
Projekcja filmu „Punkt oparcia” (2013), reż. Anna Ferens
Dokument pokazujący zaangażowanie Parlamentu Europejskiego w obronę więźniów politycznych z krajów Europy Środkowo – Wschodniej, w latach 1979-89, kiedy były one częścią bloku sowieckiego.


6 lipca

Przez cały dzień zapraszamy do udziału w akcjach animacyjnych, grach planszowych i konkursach.

g. 12.00 - 17.00
Piotr Wójcik, fotograf i dokumentalista zaprasza do pozostawienia świadectwa ostatnich 25 lat oraz próby odpowiedzi na pytanie czym jest dla nas wolność? W mobilnym studiu fotowideo mieszczącym się w naszym namiocie będzie można opowiedzieć swoją historię wolności.
g. 21:00
Pokaz fotografii z miast które odwiedził Kontener Wolności a wykonanych przez studentów Szkoły Filmowej w Łodzi.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Polskie wolności" którego organizatorem są Fundacja Picture DOC, Razem '89, Dom Spotkań z Historią, Narodowe Centrum Kultury, Fundacja Kino Polska, Cyfrowe Repozytorium Filmowe i Kino Polska. Patroni medialni Gazeta Wyborcza, Tok FM, Gazeta.pl Dialog Pheniben.

Projekt finansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Orange i Pelion S.A.Więcej szczegółów na temat projektu www.polskiewolnosci.pl.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Kielc Wojciech Lubawski
Autor: Piotr Wójcik i Justyna Pobiedzińska
Organizator: Fundacja Picture Doc i Inicjatywa Razem 89


Stowarzyszenie im. Jana Karskiego


Komentarze

Error connecting to mysql