Kielce v.0.8

Teatr
Kieleckie ''Poskromienie złośnicy'' nagrodzone

 drukuj stronę
Teatr Kielce Teatr
Wysłano dnia 30-06-2014 o godz. 15:42:38 przez bozena 3988

Główną nagrodę, "Złotego Yoricka" na Festiwalu Szekspirowskim przyznano dla kieleckiego "Poskromienia złośnicy" W. Szekspira w reż. Katarzyny Deszcz. W rywalizacji o to prestiżowe wyróżnienie brało udział 11 spektakli.W związku z przyznaną nagrodą, sztuka zostanie zaprezentowana w ramach nadchodzącego 18. Festiwalu Szekspirowskiego, który odbędzie się w dniach 27 września – 5 października 2014 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim oraz na trójmiejskich scenach.

List od Pani Joanny Śnieżko-Misterek, Dyrektor Organizacyjnej Festiwalu Szekspirowskiego do Dyrektora Piotra Szczerskiego:

Szanowny Panie Dyrektorze,

W imieniu Fundacji Theatrum Gedanense i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego mam zaszczyt poinformować, że Jury osiemnastej edycji ogólnopolskiego Konkursu na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira oraz utworów inspirowanych dziełami Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2013/2014, w składzie: Łukasz Drewniak – juror – selekcjoner oraz prof. Jerzy Limon – dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i prezes Fundacji Theatrum Gedanense, postanowiło przyznać nagrodę ZŁOTEGO YORICKA - Teatrowi im. Stefana Żeromskiego w Kielcach za spektakl: Poskromienie Złośnicy w reżyserii Katarzyny Deszcz.
Teatr został zaproszony do prezentacji przedstawienia podczas XVIII Festiwalu Szekspirowskiego.
Serdecznie gratuluję nagrody, informując, że będę kontaktowała się z Państwem w celu ustalenia wszystkich szczegółów organizacyjnych związanych z prezentacją spektaklu w ramach najbliższej edycji Festiwalu.

Z wyrazami szacunku,
Joanna Śnieżko-Misterek
Dyrektor Organizacyjny Festiwalu Szekspirowskiego

W uzasadnienie werdyktu czytamy m.in.:

''Na tle konkursowych realizacji jest to spektakl najbardziej konsekwentny stylistycznie, świadomie przenoszący akcenty interpretacyjne i odwracający plany fabularne. Wątek rywalizacji o rękę Bianki jest tu ważniejszy od poskramiania Kasi. Petruchio nie jest szowinistycznym męskim sadystą, tresującym i upokarzającym młodą niezależną kobietę, ale partnerem i przewodnikiem, wtajemniczającym „złośnicę” w arkana absurdu. Uczy Kasię nie uległości, a innego spojrzenia na świat, uczy odporności i drwiny z ludzkich szaleństw, pychy i póz. Kluczowym obrazem dla spektaklu jest dwugłowy koń, zaprzęg miłosny utworzony z ciał Petruchia i Katarzyny, galopujących w dezabilu ku wzajemnej akceptacji. Kolczaści kochankowie uczą się strategii przetrwania w świecie, w którym rządzi pieniądz, interes i koneksje. Petruchio i Kasia obwieszczają co innego: my się na to nie zgadzamy, zostajemy błaznami z wyboru. Nasza miłość, pożądanie, współbrzmienie charakterów i nastrojów niech będzie dla Was lekcją. Trzeba być zawsze w poprzek świata, żądań i oczekiwań innych ludzi. Petruchio i Kasia chcą na zawsze pozostać dopasowani do siebie i niedopasowani do świata.''

Więcej o Festiwalu na Teatr dla Was


Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach


Komentarze

Ocena: 3.9/5 (183)

W temacie Teatr

Sławomir Holland znów w Kielcach

Wywiad z głównym Ocelotem

Magiczna stodoła, czyli Wesele w Dąbrowie

Ostatni śmieje się Wajda

Nowy sezon w Kieleckim Teatrze Tańca

74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260