Kielce v.0.8

Muzyka
Koncert Kazań świętokrzyskich świętem polskiej humanistyki

 drukuj stron�
Muzyka Recenzje Kazania Świętokrzyskie,Józef Skrzek,Marek Piekarczyk,Kultura Literatura Świętokrzyskie
Wys�ano dnia 23-09-2012 o godz. 12:42:08 przez rafa 4479

Owacjami na stojÄ…co publiczność nagrodziÅ‚a artystów, którzy zagrali i zaÅ›piewali „Kazania Å›wiÄ™tokrzyskie” podczas dwugodzinnego koncertu, który odbyÅ‚ siÄ™ 22 wrzeÅ›nia br. w koÅ›ciele pw. PrzenajÅ›wiÄ™tszej Trójcy na ÅšwiÄ™tym Krzyżu. MuzykÄ™ do zabytkowego utworu napisaÅ‚ Józef Skrzek. Prof. Krzysztof Bracha nazwaÅ‚ w swym wystÄ…pieniu Å›wiÄ™tem polskiej kultury i humanistyki.



„Kazania Å›wiÄ™tokrzyskie” zaÅ›piewali - Józef Skrzek i Marek Piekarczyk wraz z prawosÅ‚awnym Chórem Oktoich z Cerkwi PrawosÅ‚awnej Å›w. Cyryla i Metodego we WrocÅ‚awiu pod batutÄ… protodiakona ks. Grzegorza Cebulskiego. OprawÄ™ muzycznÄ… stanowiÅ‚a gra Józefa Skrzeka na instrumentach elektronicznych i organach piszczaÅ‚kowych, Apostolisa Anthimosa na gitarze i bÄ™bnach oraz WÅ‚odzimierza Kiniorskiego na instrumentach perkusyjnych i saksofonie. W rolÄ™ Å›redniowiecznego kaznodziei wcieliÅ‚ siÄ™ aktor Teatru im. Stefana Å»eromskiego - Marcin BrykczyÅ„ski.

TÅ‚o historyczne „KazaÅ„ Å›wiÄ™tokrzyskich” przedstawiÅ‚ prof. Krzysztof Bracha z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, który nazwaÅ‚ koncert Å›wiÄ™tem polskiej kultury narodowej i humanistyki.
- Jest rzeczÄ… zdumiewajÄ…cÄ…, że przypadkowo odkryty w 1890 r. przez Aleksandra Bruecknera tekst jest zupeÅ‚nie nietuzinkowy. Jest on arcydzieÅ‚em pod każdym wzglÄ™dem. Na taki tekst prozatorski mogli sobie pozwolić tylko kaznodzieje o wybitnym talencie literackim. Jest to także tekst fantastyczny pod kÄ…tem przekazu homiletycznego – mówiÅ‚ prof. Bracha.

- I zadajÄ™ sobie pytanie, jak to siÄ™ staÅ‚o, że przypadkowy tekst, nie trzecio, czy czwartorzÄ™dny, ale pierwszorzÄ™dny odkryty zostaÅ‚ przypadkowo losem szczęścia. WyglÄ…da na to, że opatrzność zrzÄ…dziÅ‚a, by ten fragment wiÄ™kszej caÅ‚oÅ›ci bÄ™dÄ…cy arcydzieÅ‚em zachowaÅ‚ siÄ™ i Å›wiadczyÅ‚ o naszej tożsamoÅ›ci i wielkiej kulturze, jakÄ… mieliÅ›my w Åšredniowieczu – podkreÅ›liÅ‚ kielecki naukowiec.

Superior o. Zygfryd Wiecha OMI dziÄ™kujÄ…c artystom za wzruszajÄ…cy koncert zwróciÅ‚ siÄ™ do artysty sÅ‚owami: "ZaprosiÅ‚eÅ› przyjacióÅ‚ i braci z Cerkwi Cyryla i Metodego z WrocÅ‚awia. Misja wypowiedziana przez twego tatÄ™ wykonaÅ‚a siÄ™! My byliÅ›my tego Å›wiadkami. Chcemy Bogu podziÄ™kować, tobie i tym, którzy gÅ‚osem i harmoniÄ… przepeÅ‚nili tÄ… Å›wiÄ…tyniÄ™. DziÄ™kujemy wam - producentom - Marcinowi Majewskiemu i Janowi Tarnawskiemu" - mówiÅ‚ superior.

Wzruszony kompozytor podziÄ™kowaÅ‚ publicznoÅ›ci, misjonarzom oblatom i producentom. - DziÄ™kujÄ™ producentom koncertu i gospodarzom tego miejsca. DziÄ™kujÄ™ Bogu za  ten czas, że pozwoliÅ‚ nam siÄ™ spotkać, że mogliÅ›my siÄ™ modlić. Szczęść Boże
- mówiÅ‚ Józef Skrzek. Natomiast dwa dni przed wystÄ™pem w wywiadzie dla Wich.Info. powiedziaÅ‚ m.in.: "Już sama treść KazaÅ„ jest niesamowita. Daje nam pojÄ™cie o naszych korzeniach oraz tego wszystkiego, co siÄ™ kryje pod pojÄ™ciem wiary, polskoÅ›ci, sÅ‚owiaÅ„skoÅ›ci. Jest w nich zawarta tajemnica sacrum. Jestem przekonany, że przekaz treÅ›ci z KazaÅ„ jest także moim widzeniem, moim fazowaniem, mojÄ… nomenklaturÄ…, mojÄ… fakturÄ…. MuszÄ™ jednak podkreÅ›lić, że zacznie to dopiero istnieć, gdy ja dotknÄ™ klawiszy… "

WspóÅ‚producent koncertu Jan Tarnawski w rozmowie z naszÄ… redakcjÄ… wyjaÅ›niaÅ‚, że pomysÅ‚ koncertu zrodziÅ‚ dwa lata temu z potrzeby promowania regionu Å›wiÄ™tokrzyskiego.

- UznaliÅ›my, że warto w celu promocji regionu wykorzystać najstarszy zabytek polskiego piÅ›miennictwa – „Kazania Å›wiÄ™tokrzyskie” i miejsce, gdzie najprawdopodobniej one powstaÅ‚y czyli ÅšwiÄ™ty Krzyż. Z wyborem kompozytora nie mieliÅ›my problemu. PodeszliÅ›my do Józefa Skrzeka, gdy byÅ‚ w Kielcach i nie znajÄ…c go osobiÅ›cie powiedzieliÅ›my mu, że mamy taki pomysÅ‚. ZgodziÅ‚ siÄ™ od razu. Najbliższe plany, to wydanie pÅ‚yty i książki. Chcemy zorganizować kilka koncertów w Kielcach i w Polsce – mówiÅ‚ producent Tarnawski.

Organizatorami i producentami koncertu byli kieleccy biznesmeni: Jan Tarnowski – szef Biura Podróży Busferie i Marcin Majewski. WspóÅ‚organizatorem zaÅ› jest Zakon Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Teksty kazaÅ„ przygotowaÅ‚ dla artystów prof. Krzysztof Bracha, korzystajÄ…c z wczeÅ›niejszej pracy prof. WiesÅ‚awa Wydry z Poznania, który dokonaÅ‚ transliteracji staropolskiego jÄ™zyka "KazaÅ„ Å›wiÄ™tokrzyskich" oraz z wysiÅ‚ku prof. WacÅ‚awa Twardzika z Krakowa, który dokonaÅ‚ ich transkrypcji.

PochodzÄ…ce z XIV wieku "Kazania Å›wiÄ™tokrzyskie" to najstarszy zapis prozy polskiej. Zabytek skÅ‚ada siÄ™ z jednego caÅ‚ego kazania (na dzieÅ„ Å›w. Katarzyny) i fragmentów piÄ™ciu innych. Spisane zostaÅ‚y na pergaminie, który w XV w. posÅ‚użyÅ‚ - pociÄ™ty na paski - do oprawy rÄ™kopiÅ›miennego kodeksu, zawierajÄ…cego Å‚aciÅ„ski tekst Dziejów Apostolskich i Apokalipsy.

Zabytkowe dzieÅ‚o należaÅ‚o do opactwa benedyktynów na Åšw. Krzyżu, na poczÄ…tku XIX w. Po Powstaniu Listopadowym wywiezione zostaÅ‚o wraz z innymi zbiorami do Rosji. Ponownego odkrycia ich dokonaÅ‚ w 1890 r. Aleksander Brueckner, podczas swoich badaÅ„ naukowych, które prowadziÅ‚ w Bibliotece Cesarskiej w Petersburgu. On też nadaÅ‚ nazwÄ™ "Kazania Å›wiÄ™tokrzyskie". Zabytkowy rÄ™kopis powróciÅ‚ do Polski w 1925 r. Obecnie jest skatalogowany i przechowywany w Bibliotece Narodowej.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.


Andrzej Piskulak

Kazania Świętokrzyskie - Józef Skrzek - próby


...

  Album Kazania ÅšwiÄ™tokrzyskie - Józef Skrzek - próby


Komentarze

Error connecting to mysql