Kielce v.0.8

Teatr
Kotański na piątkę. Dlaczego zostanie dyrektorem Teatru Żeromskiego?

 drukuj stron�
Teatr Teatr Żeromskiego, Kielce, konkurs na dyrektora, Kotański MichałKielce Teatr
Wys�ano dnia 27-10-2015 o godz. 02:34:30 przez grolecki 8221

Reżyser Michał Kotański prawdopodobnie zostanie kolejnym dyrektorem Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Za jego kandydaturą opowiedziało się 8 z 9 członków komisji konkursowej. Był także faworytem zespołu aktorskiego, który oddał na niego swój głos jeszcze przed poniedziałkowymi obradami. Oficjalna nominacja ma nastąpić w środę. Czym zaskarbił sobie sympatię zarówno aktorów jak i urzędników?



1. MÅ‚ody, ale stary

- Mimo mÅ‚odego wieku (39 lat – przyp. red.), to bardzo doÅ›wiadczony reżyser – mówiÅ‚ w rozmowie z PAP-em Jacek Kowalczyk z UrzÄ™du MarszaÅ‚kowskiego – To, że nie byÅ‚ wczeÅ›niej dyrektorem może okazać siÄ™ plusem. Musi mieć Å›wieżą gÅ‚owÄ™, budować swój autorytet, ale też kontynuować i rozszerzać markÄ™ teatru.

Działalność promocyjną planuje wzmocnić wykorzystaniem "nowoczesnych kanałów komunikacji". Do mediów podchodzi jednak ostrożnie i przedwcześnie nie ujawnia swojego programu.

- Nie chciaÅ‚bym rozmawiać z zespoÅ‚em teatru za poÅ›rednictwem mediów. To brzydka praktyka. To byÅ‚oby nie w porzÄ…dku w stosunku do tych ludzi. – oÅ›wiadczyÅ‚ w obecnoÅ›ci kamer.

Ma stawiać na rozwój, a nie gwałtowne zmiany.

2. Akcja dotacja

Kotański miał wykazać się dużą wiedzą na temat pozyskiwania funduszy dla kieleckiego teatru.

- BÄ™dzie chciaÅ‚ powalczyć o pieniÄ…dze na zwiÄ™kszenie budżetu. Do tej pory teatr rzadko korzystaÅ‚ z pieniÄ™dzy pochodzÄ…cych ze wsparcia zewnÄ™trznego, czyli np. Å›rodków z Unii Europejskiej. – zauważyÅ‚ Kowalczyk.

Ostatnim projektem Å»eromskiego dofinansowanym ze Å›rodków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest "Kobieta pisana mężczyznÄ…, ciaÅ‚em i historiÄ… w jÄ™zyku teatralnego recyklingu Jolanty Janiczak i Wiktora Rubina”. UmożliwiÅ‚ on premierÄ™ „Hrabiny Batory”, pokazy caÅ‚ego tryptyku i konferencjÄ™, która ma odbyć siÄ™ w listopadzie.

3. Zna wybitnego reżysera

KotaÅ„ski planuje współpracÄ™ z czoÅ‚owymi nazwiskami polskiej sceny teatralnej. PokazaÅ‚ to już skÅ‚adem zespoÅ‚u realizujÄ…cego „Dzieje grzechu”. Kostiumy Anny Chadaj oraz scenografia Barbary Hanickiej byÅ‚y spektaklem w spektaklu. Dyrektor-elekt postara siÄ™, żeby do Kielc raz w roku przyjeżdżaÅ‚ drogi i popularny reżyser. Wymienia m.in. MonikÄ™ StrzÄ™pkÄ™ i MajÄ™ KleczewskÄ….

- Mnie ujęła historia zwiÄ…zana ze sztukÄ… "Wampir" wedÅ‚ug Reymonta, którÄ… MichaÅ‚ KotaÅ„ski miaÅ‚ reżyserować. – kontynuuje Kowalczyk na Å‚amach kieleckiej "Gazety Wyborczej" - OpowiadaÅ‚ nam, że zna wybitnego reżysera i rozmawiaÅ‚ z nim o adaptacji innego dzieÅ‚a Reymonta w Kielcach. WczuÅ‚ siÄ™ w rolÄ™ menedżera.

4. Remont kamienicy

Kotański zajmie się uregulowaniem spraw własnościowych kamienicy przy Sienkiewicza 32. Umożliwi to remont siedziby teatru. W rozmowie z Radiem Kielce stwierdził, że dotychczasowe wyposażenie jest stare i nie powinno być już wykorzystywane.

- Siedziba teatru mogÅ‚aby zostać wyremontowana z unijnych dotacji. – dodaje czÅ‚onek zarzÄ…du województwa Agata Binkowska.

5. Repertuar (komentarz odautorski)

MichaÅ‚ KotaÅ„ski konsekwentnie siÄ™ga po klasykÄ™ literatury, ale tÅ‚umaczy jÄ… ze sÅ‚ownikiem teatrów współczesnych na kolanach. Olsztyn demaskowaÅ‚ „ÅšwiÄ™toszka” i Å›ledziÅ‚ „KarierÄ™ Nikodema Dyzmy”, Kraków doÅ›wiadczyÅ‚ „Poskromienia zÅ‚oÅ›nicy” i „UkÅ‚adu” Kazana, ToruÅ„ majÄ… nawiedzić „Krzyżacy”. Konserwacja zabytków sprytnie przechodzi w wyburzanie ruin. Pierwsze zapewnia dostojne kumkanie pierwszego rzÄ™du, drugie - żywe zainteresowanie loży szyderców. Ewa PobratyÅ„ska gwaÅ‚cona przez Pochronia w "Dziejach grzechu" to próbka tego równania, kontrowersja szyta na miarÄ™. Skrajne oburzenie byÅ‚oby anachroniczne, wiÄ™c rzÄ…d pierwszy siedzi cicho. Nieoburzenie pachniaÅ‚oby faÅ‚szem, zatem loża poczyna opowieÅ›ci. Obie reakcje kupujÄ… za ciasny but, w którym lata piÄ™ta. "Dla każdego coÅ› niemiÅ‚ego" - jak mawiaÅ‚ Piotr Szczerski. W koÅ„cu precyzyjna gimnastyka widzem, sponsorem i mediami staÅ‚a siÄ™ atrybutem niezbÄ™dnym w funkcjonowaniu instytucji kulturalnej. Doskonale wie o tym sam KotaÅ„ski, który podczas sobotniej konferencji poÅ›wiÄ™conej zmarÅ‚emu dyrektorowi przyznaÅ‚, że dzisiejsza sztuka polega także na sprzedaży. Janiczakiem tego Rubina albo Demirskim tej StrzÄ™pki jest RadosÅ‚aw Paczocha - utalentowany dramaturg i dziennikarz, z którym reżyser współpracowaÅ‚ już kilkakrotnie, również w stolicy Å›wiÄ™tokrzyskiego.

Wiążącą decyzję o powołaniu na stanowisko dyrektora podejmie zarząd województwa. Umowa zostanie podpisana na 4 sezony.

Michał Kotański - reżyser teatralny urodzony w 1976. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Studiował również filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Był asystentem m.in. Jerzego Jarockiego, Andrzeja Wajdy, Krystiana Lupy i Andrzeja Seweryna. Wyreżyserował kilkadziesiąt spektakli - dla Teatru Powszechnego w Warszawie, Teatru Jaracza w Olsztynie, Teatru Kruczkowskiego w Zielonej Górze, krakowskiej Bagateli czy warszawskiego Teatru Studio.

grol
grolecki@wici.info
fot. Krzysztof Bieliński


Komentarze

Error connecting to mysql