Kielce v.0.8

Kultura
Odwołano kielecką edycję Festiwalu Filmów Niezwykłych

 drukuj stronę
Kultura Kino
Wysłano dnia 25-04-2008 o godz. 11:00:00 przez sergio 1165

- Nie ma Andrzeja Wajdy, nie będzie festiwalu - stwierdziła Magdalena Kusztal, dyrektorka KCK, i odwołała mający się rozpocząć w przyszłym tygodniu Festiwalu Filmów Niezwykłych poświęcony jego twórczości. Nie przekonały jej propozycje spotkań z Jackiem Bromskim, Mają Komorowską czy Zdzisławem Wardejnem. Chce czekać na zdobywcę Oscara.

W Sandomierzu festiwal rozpocznie się w środę 30 kwietnia. W większości poświęcony będzie najwybitniejszym filmom Andrzeja Wajdy, to on miał być Reżyserem Niezwykłym tej edycji. Program jest bardzo atrakcyjny. Zaproszenia przyjęli aktorzy Maja Komorowska i Zdzisław Wardejn, reżyser Jacek Bromski, zaplanowano też koncert zespołu Raz Dwa Trzy oraz projekcje filmów - m.in. "Człowiek z żelaza", "Panny z Wilka", "Katyń" czy "Sztuczki". - Nasza oferta nie zdobyła uznania w Kielcach, choć uważam, że jest atrakcyjna. Nawet mimo tego, że Andrzej Wajda nie mógł przyjechać. Wiem, że te filmy równie dobrze można obejrzeć na DVD czy w telewizji, ale takie imprezy jeszcze bardziej je promują - tłumaczy Katarzyna Kubacka, pomysłodawczyni i producentka Festiwalu Filmów Niezwykłych, który w tym roku organizowany jest po raz piąty.

Innego zdania jest Magdalena Kusztal, dyrektorka Kieleckiego Centrum Kultury. - Skoro festiwal ma być poświęcony Andrzejowi Wajdzie, nie wyobrażam sobie, jak można organizować go bez niego. Nie widzę sensu oglądania "Ziemi obiecanej" bez reżysera. Nie chcę porównywać Jacka Bromskiego do Andrzeja Wajdy, który jest niekwestionowanym mistrzem, o czym świadczy chociażby Oscar za całokształt twórczości. Nie ma sensu organizować imprezy tylko po to, żeby się odbyła - wyjaśnia.

Program festiwalu został ustalony już we wrześniu ubiegłego roku. - Nie jest łatwe zaproszenie reżysera na konkretny termin. Nie wyobrażam sobie, żebym miała teraz zmieniać program tylko dlatego, że nie może przyjechać - tłumaczy Kubacka.

Kusztal zapewnia, że jeszcze w tym roku postara się zorganizować Festiwal Filmów Niezwykłych poświęcony Wajdzie. Zaproszenie do reżysera już zostało wysłane. Pokazy jego filmów oraz spotkanie z twórcą miałoby się odbyć wczesną jesienią.

- Nie chcemy zawężać formuły festiwalu, ograniczając się np. do jednego aktora. Planujemy pokazać całą twórczość mistrza, uchwycić sens jego filmów. Kielecka publiczność jest wymagająca, dlatego chcę utrzymać wysoki poziom imprez, które organizujemy - dodaje Kusztal.

Nie ukrywa, że jeśli Wajda nie przyjmie zaproszenia, festiwalu nie będzie.

- Jest bardzo prawdopodobne, że tak się stanie, bo trudno mieć pewność na kilka miesięcy przed imprezą, że tym razem reżyser przyjedzie do Kielc - twierdzi Kubacka.

Festiwal nie po raz pierwszy odbędzie się tylko w Sandomierzu. W 2006 r. Reżyserem Niezwykłym była Agnieszka Holland. Artystka nie mogła wziąć w nim udziału, bo kończyła właśnie kręcić "Kopię mistrza", zbierała też dokumentację do serialu "Ekipa". Wtedy też mimo jej nieobecności festiwal w Sandomierzu się odbył, a w Kielcach z niego zrezygnowano.

- Edycję poświęconą twórczości Agnieszki Holland zorganizowaliśmy rok później. Artystka przyjechała. Można było więc nie tylko obejrzeć jej najlepsze filmy, ale także uczestniczyć w spotkaniu z Agnieszką Holland. Myślę, że warto było czekać - ocenia Kusztal.


Angelina Kosiek Gazeta Wyborcza


Komentarze

Ocena: 2.3/5 (7)

W temacie Kultura

Krzysztof Kasowski: Cieszę się z tego, co mam

Najstarszy ''kielecki scyzoryk''

Na początek Firmamentu manipulacja

Więcej pieniędzy na kulturę

Moda na chuliganów

74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260