Kielce v.0.8

Teatr
Prapremiera dla młodzieży w Kielcach

 drukuj stronę
Teatr
Wysłano dnia 05-02-2016 o godz. 16:38:30 przez bozena 3587

Zapraszamy 12 lutego o godz. 18.00 do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach na prapremierę spektaklu pt. „Pakt”. Przedstawienie powstaje na podst. belgijskiej sztuki „Pakt rzeczywistości” Veroniki Mabardi, specjalnie przełożonej z języka francuskiego przez Jana Nowaka.Co się stanie, gdy na jedną dobę odłączymy się od internetu i od komputerów? Na taki pomysł wpada nastolatka Blanche, zarażając nim swoich znajomych. Chciałoby się rzec: przyjaciół, tylko czy to aby nie słowo na wyrost? Bardzo szybko orientują się, że zapatrzeni w ekrany laptopów, tabletów i komórek nie wiedzą o sobie nic, nie wiedzą nawet gdzie mieszkają. Bo już przestali się odwiedzać, a siedząc bezczynnie w parku – milczą. Nie potrafią rozmawiać.

Nasz spektakl „Pakt” porusza tematy zamknięcia w kloszu gier / mediów społecznościowych, wirtualnego komunikowania się oraz zmian w kontaktach młodych ludzi ze sobą. Język współczesny, język gier komputerowych, którym posługują się członkowie kręgu wtajemniczonych, grających w sieci, skutecznie odgradza ich od reszty, tworzy swoistą „salę samobójców”, z zakazem wstępu dla niewtajemniczonych. Spróbujemy tam na chwilę zajrzeć.

Ten dramat został dla nas przetłumaczony przez Jana Nowaka – tłumacza i dyrektora centrum Drameducation z Poznania. To instytut i dom wydawniczy wielu świetnych współczesnych tekstów powstających w obszarze języka francuskiego. „Pakt rzeczywistości”, na którym budowaliśmy nasze przedstawienie napisała Veronika Mabardi, doświadczona dramatopisarka, reżyserka i aktorka belgijska, zajmująca się głównie młodzieżą i jej problemami. W wielu krajach Europy, Kanady czy USA dramaturgia dla młodzieży prócz funkcji pedagogicznej pełni, na równi, rolę artystyczną. Tam trafia się do młodzieży nie tylko klasyką. O jej problemach rozmawia się najczęściej współczesnym językiem. Uważam, że dzisiaj to teatrem możemy dotrzeć do młodzieży. Sądzę też, że to właśnie teatrem młodzież może dotrzeć do dorosłych.Reżyseria: Bartłomiej Miernik
Współpraca: Mariola Sarek
Występują uczniowie Zespołu Szkół Społecznych im. M. Reja w Kielcach:
Julia Kieloch (Blanche), Julia Bugajska (Leo), Julia Chaińska (Rita), Magdalena Kosowska (Sissi), Natalia Glińska (Aisha), Aleksandra Mądry (Anna), Julia Głowacka (Marcela), Aleksandra Jurek (Brigitte), Dawid Jaśkowski (Feliks)
Organizator:
Zespół Szkół Społecznych im. M. Reja w Kielcach
Partnerzy:
Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach,
Drameducation – Centre International de Théâtre Francophone en Pologne

Zapraszamy - wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.


Bartłomiej Miernik


Komentarze

Ocena: 4.0/5 (141)

W temacie Teatr

Rusza I Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny

''Ciemności...'' w Kielcach

Sławomir Holland znów w Kielcach

Wywiad z głównym Ocelotem

Magiczna stodoła, czyli Wesele w Dąbrowie

Ostatni śmieje się Wajda

Nowy sezon w Kieleckim Teatrze Tańca

74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260