Kielce v.0.8

Lokale
Restauracja japońska w Kielcach

 drukuj stronę
Lokale Kuchnia
Wysłano dnia 17-11-2006 o godz. 13:00:00 przez pala2 15232

Wielbiciele sushi nie muszą już wyjeżdżać do Warszawy czy Krakowa, żeby spróbować swojej ulubionej potrawy. Przy ul. Paderewskiego otwarta została restauracja Akasaki, której specjalnością są kuchnie japońska i koreańska.

- Przygotowując projekt całego kompleksu City Park, właściciel Chong Won Lee nie myślał o otworzeniu restauracji japońskiej. To nie było tak, że najpierw planowaliśmy otwarcie lokalu, a potem szukaliśmy kucharza. Tutaj było odwrotnie. Najpierw był kucharz. JJ, czyli Jong Jin, jest przyjacielem właściciela. Ten zapytał go, czy chciałby być szefem restauracji japońskiej w Polsce, a JJ się zgodził. Wyjeżdżał na specjalne szkolenia do Japonii, a potem przyjechał do Polski i przeszkolił nasz personel. Teraz mamy trzech kucharzy - opowiada Piotr Kotański, menedżer restauracji.

Podstawę kuchni japońskiej stanowią ryby. Te kupowane są w Kielcach. - Tuńczyk, ryba maślana, węgorz, łosoś, kałamarnica - z tych ryb najczęściej przygotowujemy potrawy - opowiada Sebastian Jędrzejkiewicz, jeden z kucharzy. Dodaje, że w domu trudno jest przygotować np. sushi, bo wiele przypraw i produktów trzeba sprowadzać z zagranicy. - Ale kuchnią wschodnią interesowałem się od dawna - dodaje.

Przyprawy i część trwałych produktów właściciele sprowadzają prosto z Japonii. Z Japonii i Korei przyjechały też elementy wystroju. W menu można znaleźć kilka rodzajów sushi, spory wybór zup - np. sojową czy rosół jajeczny z warzywami.

Restauracja jest czynna od godz. 12 do 22. Do godz. 16 jest promocja - zestaw kosztuje do 35 zł. Jeśli ktoś woli tradycyjną kuchnię, w City Parku działa też restauracja Europejska.

Jak się robi sushi

Przygotowuje się je z ryżu oraz różnych rodzajów owoców morza, ryb, warzyw, grzybów i jajek. Ryż powinien być zakropiony octem ryżowym. Maki - przygotowuje się, układając ryż oraz ryby, często także ogórek, na płacie wodorostu nori.

Potem zawija się go razem z zawartością z pomocą bambusowej maty. Rulon kroi się na kawałki. Długość kawałków powinna być większa od ich średnicy.

Sushi można jeść palcami. Ważne jest jednak, by zjadać całe kawałki naraz. Niedozwolone jest pozostawianie nadgryzionego kawałka na talerzu. Do sushi zawsze podaje się sos sojowy, w którym można moczyć kawałki, a także wasabi oraz marynowany imbir. Gdy jemy kilka rodzajów sushi - po zjedzeniu jednego rodzaju gryziemy imbir, bo oczyszcza kubki smakowe. Dopiero wtedy kosztujemy innego rodzaju.


Anna Roży Gazeta Wyborcza


Komentarze

Ocena: 3.3/5 (439)

Powiązane video

W temacie Lokale

Wolne miejsca na bale sylwestrowe

Restauracja japońska w Kielcach

Sylwester 2006 w kieleckich klubach

Hard Rock Cafe w Warszawie

Problematyczne urodziny

74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260