Kielce v.0.8

Moda
Szafiarki detronizują dyktatorów mody!!!

 drukuj stronę
Moda Świat Fotografia Internet
Wysłano dnia 16-10-2010 o godz. 16:26:34 przez rafa 2814

Gdzie znajdziemy nowinki ze świata mody, ciekawe trendy i najmodniejsze stylizacje – większość z Was odpowiedziałaby, że w magazynach o modzie, bądź Fashion Tv, ale to nie do końca prawda… Światem mody zaczęły bowiem rządzić szafiarki. One wiedzą, co w modowej trawie piszczy…Szafiarki to społeczność internetowa, która zamieszcza na utworzonych blogach własne stylizacje. Pomysł na prezentowanie w internecie swojej kolekcji ubrań rozpropagowała Amerykanka Cory Kennedy, a u nas w Polsce pierwszy blog stylizacyjny „Szafa Sztywniary” w 2007 roku założyła Ryfka, która jest także autorką określenia szafiarka.

Moda na stylizacyjne blogi pochodzi od blogów streetfashionowych (jak np. Ulice Warszawy czy FaceHunter), gdzie autorzy wychodzą na „ulice” w poszukiwaniu ciekawych stylizacji i równie barwnych osobowości. Można powiedzieć, że szafiarki są udoskonaloną wersją tych blogów. Zamiast czekać na upolowanie ich na ulicy, wzięły sprawy w swoje ręce.

Minusem prowadzenia takiego bloga jest przede wszystkim pozbycie się anonimowości i często skazywanie się na niepochlebne komentarze internautów. Ale plusy przewyższają te drobne niedogodności: na świecie, a po woli i w Polsce, szafiarkami interesują się magazyny zajmujące się modą, a także projektanci. Coraz częściej szafiarki pojawiają się też w telewizji z poradami i nowinkami o nadchodzących w modzie trendach, zdarzają się również zaproszenia na pokazy mody (tak jak to zrobił niedawno Maciej Zień).

Wiele szafiarek zrobiło oszałamiające kariery w mediach – 17-letnia autorka bloga Sea of Shoes Jane Aldridge zaprojektowała własną kolekcję butów dla Urban Outfitters, 13-letnia blogerka Tavi Gevinson, zapraszana jest między innymi na Fashion Week w Nowym Jorku (o Tavi mówi się, że jest nastoletnim wcieleniem Anny Wintour). Szafiarki robią się coraz bardziej popularne i dla niektórych stają się wyroczniami mody.
Można więc śmiało stwierdzić, że bloogerki stały się zagrożeniem dla skostniałych i metodycznych magazynów modowych; ich zaletą jest szybkość, świeżość i dostępność. Magazyny o modzie w Polsce mają nakład do 80 tys. egzemplarzy miesięcznie, natomiast blogi szafiarskie zdobywają czasem do 99 tys. odsłon na miesiąc a ich liczba ciągle rośnie.

Ale nie tylko dla sławy i korzyści młode i starsze osoby zakładają takie blogi, dla niektórych to leczenie kompleksów dla innych hobby, na wielu blogach znajdziemy skrót DIY – który oznacza „do it yourself”, czyli zrób to sam. Znajdziemy więc też informację, jak z prostego t-shirtu zrobić wystrzałową bluzkę, odnajdziemy także pochwały na temat lumpeksów, w których można znaleźć prawdziwe perełki.

Ostatnio słyszałam, że wszystko w modzie, co można było wymyślić już zostało pokazane, ale od kiedy powstały blogi szafiarskie, stwierdzam, że kryzys dotknął tylko dyktatorów, bo szafiarki wciąż mają masę ciekawych pomysłów i wielkie grono fanów, które z radością korzysta z ich wyczucia, smaku, kreatywności.

Sama pod wpływem szafiarskiego boomu otworzyłam takiego bloga wspólnie z siostrą: http://bratniedusze.blogspot.com i dzięki temu wiem, że w takich blogach najważniejsze są:
• Ważna jest domena (najlepiej Blogspot oraz Wordpress) i nazwa – krótka, acz oryginalna.
• Delikatna szata graficzna, która nie kłuje w oczy a prezentuje ładnie fotografie. Najlepiej jakby układ był przejrzysty i funkcjonalny. Na początek zalecam korzystanie z gotowych motywów.
• Zdjęcia – powinny być ostre, jasne i odpowiedniej wielkości, tak by czytelnicy mogli bez wysiłku zobaczyć elementy garderoby. Zawsze możecie poprosić znajomych o zrobienie zdjęcia, robiąc im dodatkową reklamę. Jeżeli nie macie znajomych fotografów, zawsze pozostaje samowyzwalacz, a z tego co wiem, wiele szafiarek z niego korzysta.
• Nie zapominajcie o krótkim opisie kreacji oraz źródle jej pochodzenia – możecie podać marki ubrań a nawet przybliżyć cenę zestawu. To, co zamieścicie zależy tylko od was, ale zalecam krótkie teksty oraz dołączanie linków inspirujących was zdjęć. Ważny jest także intrygujący tytuł posta.


Żaneta Lurzyńska http://bratniedusze.blogspot.com www.mystic.bloblo.pl


Komentarze

Ocena: 4.3/5 (242)

W temacie Moda

Magia kapelusza

Nowy konkurs dla projektantów mody.

Znamy półfinalistów Fashion Designer Awards 2009

Męska moda doceniona na Off Fashion 2008

Paprocki i Brzozowski w Kielcach

74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260