Kielce v.0.8

Teatr
Teatralnie ekscytująca Biała Noc

 drukuj stron�
Teatr Kielce
Wys�ano dnia 25-06-2014 o godz. 11:04:51 przez bozena 3413

Już w najbliższy piątek (27.06.2014) w Białą Noc w ramach Święta Kielc Teatr im. S. Żeromskiego zaprasza na dwa ekscytujące wydarzenia!



1. SŁYNNA ZIELONA GĘŚ!
O godzinie 7 wieczorem - przewrotne, absurdalne scenki z "Teatrzyku Zielona Gęś" K.I. Gałczyńskiego w wykonaniu uczestników warsztatów prowadzonych przez Beatę Pszeniczną i Dawida Żłobińskiego (najpopularniejsi aktorzy w internetowej części 22. Plebiscytu Publiczności „O Dziką Różę”).
Ponadto - mały trening aktorski z udziałem publiczności!

2. CZYTANIE MROŻKA, KTÓRE PRZECHODZI W GRANIE
O godzinie 9 wieczorem rozpocznie się głośne czytanie sztuki „Ambasador” Sławomira Mrożka w reż. Michała Kmiecika, prawdopodobnie najmłodszego reżysera w polskim teatrze (21 lat). Majowe czytanie, na którym gościem była wdowa po autorze, Susana Osorio-Mrożek, spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności oraz dyrektora naszego teatru. Ku zaskoczeniu wszystkich, czytanie było "chodzone" (grane) i ze światłami oraz dźwiękiem. W „Ambasadorze” wystąpią: Zuzanna Wierzbińska, Krzysztof Grabowski, Dawid Lipiński (GOŚCINNIE), Andrzej Plata, Dawid Żłobiński.


Sztuka „Ambasador” powstała na przełomie lat 70. i 80. , jej akcja toczy się współcześnie w ambasadzie demokratycznego państwa, znajdującej się w kraju rządzonym autorytarnie. Realizacja z 1997 roku w reżyserii Erwina Axera jest zaliczona do Złotej Setki Teatru Telewizji.

Michał Kmiecik
Wrocławianin, w 2011 roku został laureatem poznańskiego konkursu Metafory Rzeczywistości, do którego zgłoszono 156 sztuk. Miał wówczas 19 lat i był najmłodszym zwycięzcą w historii imprezy. W jednej z jego najnowszych sztuk, będącej bardzo luźną adaptacją Zbrodni i kary Dostojewskiego miejscem akcji jest warszawski bar mleczny Prasowy, zamknięty decyzją władz Śródmieścia, które w osobie burmistrza uważają, że centrum stolicy to nie miejsce na lokale dla ludzi niezamożnych. Raskolnikow, na wzór autentycznych warszawskich aktywistów, będzie okupował zamknięty bar, żądając jego przywrócenia, zaś Alona Iwanowa, lichwiarka, snuje domysły, kto jest winien śmierci Jolanty Brzeskiej – autentycznej postaci działaczki zasłużonej dla środowiska warszawskich lokatorów, która została zamordowana w tajemniczych okolicznościach już ponad rok temu, a sprawca pozostaje "niewykryty".

Kmiecik tak mówi o teatrze:

- Teatr to trybuna, publicystyka, ma być aktualny. Wypali się po dwóch miesiącach, nie ma problemu. Nie wierzę w spektakle wychowujące pokolenia widzów. Coś z nimi jest nie tak. Mój zagramy kilka razy i zejdzie z afisza. Po co mam silić się na jakiś uniwersalizm? Trzeba uderzyć konkretem. Chcę robić sztukę, która koresponduje z codziennością widzów.
(Przekrój, 16. 02. 2012)

Więcej o Michale Kmieciku http://www.obliczakultury.pl/publicystyka/felietony-i-eseje/2120-michal-kmiecik-tworczosc

UWAGA: Na obydwa wydarzenia wstęp wolny!


Komentarze

Error connecting to mysql