Kielce v.0.8

Teatr
Trzy razy sztuka

 drukuj stron�
Teatr Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach,Hrabina Batory,Kielce Kultura Teatr
Wys�ano dnia 18-09-2015 o godz. 10:17:27 przez rafa 6116

JeÅ›li legenda o Elżbiecie Batory byÅ‚aby towarem, to znaleźlibyÅ›my go zaraz przy kasie, obok gum do żucia. Historia sadystycznej wÅ‚adczyni, która piÅ‚a krew zamordowanych przez siebie dziewic to fabularny samograj; doÅ‚adowanie konta dzieciÄ™cej wyobraźni przed pstrykniÄ™ciem lampki na dobranoc. Reżyserko-pisarski duet Rubin-Janiczak postanowiÅ‚ jednak ugryźć tÄ™ opowiastkÄ™ w miejscu zamieszkanym przez ludzi, a nie wampiry. Premiera spektaklu „Hrabina Batory” już dziÅ› o 19:00 w Teatrze Å»eromskiego.



fot. Hanna MaciÄ…g (www.facebook.com/kielce.teatr.zeromskiego)

„Hrabina…” to trzecia, po „Joannie Szalonej” (2011) i „Carycy Katarzynie” (2013), część tryptyku opowiadajÄ…cego o kobietach uwikÅ‚anych w historiÄ™. Twórcy przepisujÄ… w niej postać Elżbiety Batory (Agnieszka Kwietniewska) – opanowanej obsesjÄ… mÅ‚odoÅ›ci arystokratki i seryjnej morderczyni, która z krwi zabitych dziewczÄ…t miaÅ‚a sporzÄ…dzać eliksiry mÅ‚odoÅ›ci domowej roboty. KuszÄ…cy hucznym krajobrazem temat ma być zagrany przekornie i w opozycji do poprzednich. PinkflojdowskÄ… „cichÄ… desperacjÄ…”, która nawet w formie krzyku rozpÅ‚ywa siÄ™ w umyÅ›le niczym Å›rodek nasenny.

- Ten spektakl, performance wÅ‚aÅ›ciwie, nie jest dyskursem z historiÄ… przez wielkie „H”. – mówi Jolanta Janiczak, autorka tekstu – Bohaterka skupia siÄ™ tylko na sobie i swoich sprawach; z jednej strony banalnych, a z drugiej – takich, które okreÅ›lajÄ… nasze życie w najwiÄ™kszym stopniu. W ogóle nie odnosimy siÄ™ do legendy o „krwawej hrabinie” i 650 zabitych przez niÄ… dziewicach. Badacze czescy i wÄ™gierscy twierdzÄ…, że to zwyczajna nieprawda.

Wampirzy kieÅ‚ zostaÅ‚ zastÄ…piony przez inne narzÄ™dzie zbrodni - skalpel. Skalpelem cyrkluje siÄ™ dziÅ› piÄ™kno, które do niedawna byÅ‚o asem w rÄ™kawie mÅ‚odoÅ›ci i motywem przewodnim „Åšmierci w Wenecji”. A teraz? To wyrażony w liczbach podpunkt w cenniku zabiegowym. Potrzeba kreowania wizerunku jest tak potężna, że tatuuje siÄ™ go w każdym geÅ›cie, spojrzeniu, odzywce, rozmowie, wywiadzie, nakryciu ciaÅ‚a i pokryciu twarzy. Przybieranie gÄ™by bywa jednak tylko pretekstem.

- CaÅ‚y ten spektakl – kontynuuje Janiczak – jest próbÄ… szukania odpowiedzi na pytanie, dlaczego w pewnym momencie coÅ› siÄ™ w czÅ‚owieku wypala. ZajÄ™cie siÄ™ trywialnÄ… kompulsjÄ… takÄ…, jak uroda czy wizerunek, jest tylko przykrywkÄ… tego stanu rzeczy – doÅ›wiadczania rutyny i niepostrzeżenie mijajÄ…cych dni.

Twórcy zmaterializowali upÅ‚yw czasu poprzez wyraźny podziaÅ‚ spektaklu na 33 rozdziaÅ‚y, które majÄ… gubić siÄ™ i odnajdywać, jak żonglujÄ…ce nami wspomnienia. My wspominamy wydarzenia, a brak wydarzeÅ„ wspomina nas. To dziejÄ…ce siÄ™ niedzianie ma być w „Hrabinie Batory” kluczowe.

- Joanna Szalona i Caryca Katarzyna byÅ‚y dobrze udokumentowanymi postaciami historycznymi – ocenia Wiktor Rubin, reżyser spektaklu – W przypadku hrabiny Batory mówimy o legendzie; dostÄ™p do niej jest z natury bardziej utrudniony. Historia jest tu zatem codziennym, maÅ‚ym wydarzeniem, które potrafi być bardziej decydujÄ…ce niż fakty opisane przez źródÅ‚a.

Ich Hrabinie Batory, jak sami to okreÅ›lajÄ…, towarzyszy chroniczna melancholia, która produkuje bierność. Ta z kolei prowadzi do niemożnoÅ›ci bezpoÅ›redniego wyrażenia samego siebie – przypadÅ‚oÅ›ci bliskiej mieszkaÅ„com zarówno zamków jak i blokowisk.

Dramatopisarka Jolanta Janiczak i reżyser teatralny Wiktor Rubin współpracujÄ… ze sobÄ… od 2007 roku. SÄ… laureatami licznych nagród i wyróżnieÅ„, m. in. Paszportu Polityki w kategorii Teatr. Ich bardziej znane dzieÅ‚a to „Orgia”, „CzÄ…stki elementarne”, „Joanna Szalona”, „Caryca Katarzyna”, „Tak powiedziaÅ‚ Michael J.” i „Sprawa Gorgonowej”. Prywatnie sÄ… parÄ….

Spektakl zrealizowano dziÄ™ki dofinansowaniu projektu Teatru Å»eromskiego ze Å›rodków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ("Kobieta pisana mężczyznÄ…, ciaÅ‚em i historiÄ… w jÄ™zyku teatralnego recyklingu Jolanty Janiczak i Wiktora Rubina”).

HRABINA BATORY

Tekst i dramaturgia – Jolanta Janiczak
Reżyseria i opracowanie muzyczne - Wiktor Rubin
Asystent reżysera - Dagna Dywicka
Scenografia, Å›wiatÅ‚a – Mirek Kaczmarek
Kostiumy – Jolanta Janiczak, Hanna MaciÄ…g
Video – Hanna MaciÄ…g

OBSADA

Anna : Dagna Dywicka
Doricza : Ewelina Gronowska
Klara : Joanna Kasperek
Elżbieta : Agnieszka Kwietniewska
Ilona : Beata Pszeniczna
Śnieżka : Bogna Żłobińska
Ferenc : Wojciech Niemczyk
Ficzko : Dawid Żłobiński


grolecki


Komentarze

Error connecting to mysql