Kielce v.0.8

Turystyka i Podróże
Unijny maraton po raz dziesiąty!

 drukuj stronę
Turystyka i Podróże
Wysłano dnia 09-04-2014 o godz. 22:18:07 przez bozena 4695

Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach organizuje już po raz dziesiąty Ogólnopolski Maraton Pieszy po Górach Świętokrzyskich, cykliczną imprezę, która odbywa się każdego roku w dniach 30 kwietnia i 1 maja, dla upamiętnienia rocznicy przyjęcia Polski do Unii Europejskiej. Trudna impreza turystyczno-sportowa zdobyła sobie stałe miejsce w kalendarzu oraz wielu zwolenników, część z nich przyjeżdża corocznie dla świętokrzyskich krajobrazów i nocnego wędrowania po Łysogórach.Północ na Świętym Krzyżu i świtanie na Łysicy to przeżycie, które na długo pozostaje w pamięci uczestników. Impreza na przestrzeni tych dziesięciu lat trochę się zmieniała, organizatorzy szukali optymalnych rozwiązań, którym podołają oni sami, szczególnie finansowo, jak i też zaakceptują je również turyści-miłośnicy marszów długodystansowych. Było wiele sugestii by iść w kierunku biegowym i większej masowości, ale zdecydowaliśmy się na utrzymanie jej charakteru turystycznego i bardziej kameralnego ( maksymalnie 180-ciu uczestników) w części ekstremalnej, szczególnie, że nocą trasa przebiega terenami Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Nie ograniczamy natomiast uczestnictwa w części łatwiejszej, ogólnodostępnej. Ponieważ jest to impreza rocznicowa, odbywająca się pod patronatem honorowym świętokrzyskich posłów do parlamentu europejskiego Czesława Siekierskiego i Jacka Włosowicza staramy się, chociaż w niewielkim stopniu popularyzować wiedzę o Unii Europejskiej poprzez różnego rodzaju konkursy i zabawy na trasie. Nagrody fundują posłowie. W 2014 roku impreza będzie dwuczęściowa: Supermaraton „Twardziel Świętokrzyski” na dystansie 100km z Gołoszyc do Strawczynka przeznaczony jest dla naprawdę sprawnych i przygotowanych piechurów, którzy mają już za sobą podobne doświadczenia i co ważne są osobami pełnoletnimi. Podejmując decyzję o starcie trzeba koniecznie uwzględnić nie tylko wysiłek wynikający z dystansu, ale pewne zagrożenia wynikające ze specyfiki maratonu – pokonywania samodzielnie ciężkiej terenowej trasy zarówno w dzień jak i w nocy, w bardzo różnych warunkach pogodowych, gdzie łatwo o upadki i potłuczenia na śliskim, mokrym podłożu.

Zgłoszenia, wraz z opłatą wpisowego przyjmowane będą od 1 marca 2014r. w Oddziale Świętokrzyskim PTTK drogą pocztową i elektroniczną tylko na kartach zgłoszeń. Dodać należy, że nie jest to wyścig, kolejność dotarcia na metę nie ma żadnego znaczenia, ale obowiązuje 22-godzinny limit czasu na pokonanie całej trasy i stawiennictwo na wszystkich punktach kontrolnych. Wszyscy, którzy tego dokonają otrzymują pamiątkowe statuetki oraz certyfikaty potwierdzające zdobycie tytułu „Twardziel Świętokrzyski”. Drugą znacznie łatwiejszą trasę organizatorzy proponują wszystkim chętnym, którzy w dniu 1 maja chcą chociaż symbolicznie zamanifestować swoją europejskość i przychylność dla idei Unii Europejskiej. Zapraszamy do rajdu z przewodnikami PTTK na 14km trasie z Oblęgorka do Strawczynka. Jest to jednocześnie końcowy odcinek supermaratonu. Na trasie Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, przepiękne panoramy z tarasu widokowego na Górze Siniewskiej oraz nowoczesny kompleks rekreacyjno-sportowy „Olimic” w Strawczynku. Po dotarciu do Strawczynka będzie jeszcze możliwość spróbowania swoich możliwości w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego, przypomnienia umiejętności udzielania pierwszej pomocy medycznej czy sprawdzenia wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego.

Zachęcamy, szczególnie osoby z dalszych miejscowości, do przyjazdu z całą rodziną i pobyt 2-3 dniowy, są możliwości taniego zakwaterowania (organizatorzy chętnie udzielą w tym zakresie informacji). Bliższe wiadomości o tej ogólnodostępnej części imprezy będą dostępne po 15 marca na stronie internetowej O/Św. PTTK w Kielcach. Trzeba nadmienić, że trudno byłoby sobie wyobrazić imprezę bez pomocy i wsparcia ze strony Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach, Centrum Sportowo-Rekreacyjnego „Olimpic” w Strawczynku, Centrum Edukacyjnego „Szklany Dom” w Ciekotach, Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Tumlinie, LGD „Dorzecze Bobrzy” w Kostomłotach, Świętokrzyskiego ZW LOK w Kielcach czy Urzędów Gmin w Strawczynie, Bielinach, Zagnańsku, Masłowie, Miedzianej Górze, Baćkowicach, UM w Kielcach, UMiG w Bodzentynie oraz wielu ludzi związanych z PTTK, szczególnie z Klubu Turystów Pieszych „Przygoda”.

Zapraszam do udziału Ryszard Łopian.

Bliższe informacje www.pttkkielce.pl oraz:
Ryszard Łopian, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego - tel. 604946327
Andrzej Żeleźnikow, Komandor „Twardziela Świętokrzyskiego” – tel. 600012494
Dariusz Zmorzyński, Sędzia Główny tel. - 604483662


Komentarze

Ocena: 2.9/5 (287)

Pokrewne linki

W temacie Turystyka i Podróże

Bałtów zaprasza

Sielpia

Greenpoint w Nowym Jorku

Pogański Łysiec

Stradów - zapomniane grodzisko

74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260