Kielce v.0.8

Literatura
Życie Jana Chruślińskiego wpisane w historię...

 drukuj stron�
Literatura Recenzje Świętokrzyskie
Wys�ano dnia 17-02-2013 o godz. 20:13:05 przez bozena 6761

Pod koniec ubiegÅ‚ego roku ukazaÅ‚a siÄ™ interesujÄ…ca książka Jana ChruÅ›liÅ„skiego pt. „Å»ycie wpisane w historiÄ™…”. Choć jej autor mieszka w Warszawie, to powinna ona zainteresować czytelników regionu Å›wiÄ™tokrzyskiego, gdyż jest on rodem z Buska Zdroju. Zdaniem krytyków literackich, publikacja ta ma charakter autobiograficzny. Å»yciorys jej autora już na starcie gwarantuje to, że opisane zdarzenia dotyczyć bÄ™dÄ… prawdziwych przeżyć…



Jan ChruÅ›liÅ„ski - ur. 11 marca 1937 r. w Busku Zdroju, byÅ‚ kolarzem w kadrze Polski LZS i startowaÅ‚ w wielu prestiżowych wyÅ›cigach w kraju i zagranicÄ…. UkoÅ„czyÅ‚ OficerskÄ… SzkoÅ‚Ä™ InżynieryjnÄ… we WrocÅ‚awiu i WojskowÄ… AkademiÄ™ PolitycznÄ… w Warszawie oraz studia podyplomowe z obrony cywilnej w Moskwie. Jest puÅ‚kownikiem Wojska Polskiego. Przedstawiciele różnych szczebli samorzÄ…dowych w województwie Å›wiÄ™tokrzyskim mieli okazjÄ™ bliżej go poznać, gdy pracowaÅ‚ w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie. W 2008 r. przeszedÅ‚ na emeryturÄ™.
Publikuje w Buskim Kwartalniku Edukacyjnym artykuÅ‚y o tematyce historycznej. W 2009 r. debiutowaÅ‚ książkÄ… pt. „Rozstania i powroty”. W sumie wydaÅ‚ już trzy kilkusetstronicowe książki. Jeden z krytyków zwierzyÅ‚ mi siÄ™ nieoficjalnie, że te trzy dzieÅ‚a sÄ… wÅ‚aÅ›ciwie jednym, ale w trzech tomach. W niniejszym szkicu postaraÅ‚em siÄ™ napisać także o dwóch pozostaÅ‚ych.

„Å»ycie wpisane w historiÄ™...” – to książka, która ukazaÅ‚a siÄ™ nakÅ‚adem Biblioteki „Bez podziaÅ‚ów” w Kielcach – Chrobrzu. Pomoc w jej wydaniu okazali: pisarz Adam Ochwanowski i poseÅ‚ do Parlamentu Europejskiego CzesÅ‚aw Siekierski. Jest ona biograficzno – wspomnieniowa. Jak podkreÅ›la we wstÄ™pie do niej prof. Karol Czejarek, czyta siÄ™ jÄ… z zapartym tchem i trudno siÄ™ od niej oderwać.
„W książce tej jest dosÅ‚ownie wszystko: maÅ‚e miasteczko i duże miasto, czyli miejsce urodzenia i czas dojrzaÅ‚ego życia autora. Jest geneza pochodzenia, szkoÅ‚a i dorastanie; jest wreszcie kariera puÅ‚kownika Wojska Polskiego, który w pewnym okresie swego życia peÅ‚niÅ‚ sÅ‚użbÄ™ wojskowÄ… u samego Wojciecha Jaruzelskiego. Autor opisuje w niej „czasy” Polski Ludowej, a także Polski nowej, obecnej – po przemianach, które dokonaÅ‚y siÄ™ po roku 1989 r.” – zauważa prof. Czejarek.
W książce opisana zostaÅ‚a także choroba nowotworowa, na którÄ… zapadÅ‚ autor. Jest też wstrzÄ…sajÄ…ca relacja o tym, jak aktywny czÅ‚owiek i w peÅ‚ni siÅ‚ twórczych, stajÄ…cy nagle twarzÄ… w twarz z rakiem, musi każdego dnia pokonywać wÅ‚asne sÅ‚aboÅ›ci i ograniczenia, wÅ‚asnÄ… psychikÄ™ w sposób, o który nawet by siÄ™ nie podejrzewaÅ‚.
„KsiążkÄ™, którÄ… PT Czytelnik w tej chwili trzyma w rÄ™ku szczerze polecam. Bowiem wzrusza ona i fascynuje autentyzmem – zwykÅ‚Ä… prawdÄ… o życiu” – zachÄ™ca recenzent.
„Należy docenić tego rodzaju książki. SÄ… potrzebne mÅ‚odemu pokoleniu jak Å›wiadectwo minionego czasu, aby to, co dzisiaj w Polsce ma miejsce (myÅ›lÄ™ o dokonaniach i nadal dokonujÄ…cych siÄ™ przemianach) byÅ‚o w ogóle możliwe” – dodaje.

W posÅ‚owiu z kolei prof. StanisÅ‚aw Å»ak stwierdza, że pokaźny tom wspomnieÅ„ stanowi zapis życia czÅ‚owieka i zapis historii, czyli zapis czasu, w którym narratorowi wypadÅ‚o żyć, w którym autor dokonaÅ‚ także jeszcze jednego podziaÅ‚u na wypadki historyczne i życie domowe i rodzinne.

„Książka jest interesujÄ…ca z tego wzglÄ™du, że autor umiejÄ™tnie wkomponowaÅ‚ wÅ‚asnÄ… biografiÄ™ w historiÄ™ ogólnÄ…, pokazujÄ…c wielorakie zależnoÅ›ci życia jednostki od spoÅ‚ecznych i historycznych czy politycznych procesów, a także skutki w postaci Å›ladów w sposobie myÅ›lenia o Å›wiecie i czÅ‚owieku; w emocjach negatywnych (nienawiść, pogarda)” – pisze prof. Å»ak.

„Autor narrator – bohater - wciÄ…ga czytelnika w tÄ™ zÅ‚ożonÄ…, wielowÄ…tkowÄ… historiÄ™, opowiada pÅ‚ynnie, żywo. Nie ogranicza siÄ™ tylko i wyÅ‚Ä…cznie do wyliczania nazwisk, zdarzeÅ„, dat lecz ożywia je, one dziejÄ… siÄ™ na nowo, udramatyzowane, nasycone intensywnymi emocjami oraz dojrzaÅ‚ym intelektualnym osÄ…dem – podkreÅ›la recenzent.

Można wiÄ™c powtórzyć za prof. Å»akiem opiniÄ™, że sens wspomnieÅ„ Jana ChruÅ›liÅ„skiego polega na przesÅ‚aniu, iż życie jest piÄ™kne ale trudne, a jego uroda zależy od traktowania owych trudnoÅ›ci.
„Tak byÅ‚o... wspomnienia oficera wojsk drogowych” – książka wydana nakÅ‚adem Wszechnicy ÅšwiÄ™tokrzyskiej w 2010 r. ma strukturÄ™ wspomnieniowÄ… i jest, jak podkreÅ›la prof. StanisÅ‚aw Å»ak - kilkupoziomowa, w której dominujÄ… tematy i wÄ…tki wojskowe. Akcja wiÄ™kszoÅ›ci utworu toczy siÄ™ w Twierdzy Modlin, gdzie przez okres dwudziestu lat przyszÅ‚o autorowi żyć, mieszkać i peÅ‚nić zawodowÄ… sÅ‚użbÄ™ wojskowÄ…. Na drugim planie istnieje wÄ…tek rodzinny – dom w Busku-Zdroju.
Opisane sÄ… w niej, jak zauważa prof. Å»ak, emocjonalne wiÄ™zi z rodzicami i rodzeÅ„stwem, budowanie wÅ‚asnego domu – mozolnie i w niemaÅ‚ym trudzie na wspóÅ‚brzmieniu emocjonalnym małżonków, co przejawia siÄ™ w zgodzie na trudne życie w różnych miejscach, bo najważniejsze jest być razem, na dobre i na zÅ‚e.
„Jest w tej książce jeszcze coÅ› bardzo ważnego, mianowicie historia. Nie tylko ta wspóÅ‚czesna, w której autor uczestniczyÅ‚ czy nawet jÄ… tworzyÅ‚, ale historia znacznie – bo o stulecia – wyprzedzajÄ…ca naszÄ… epokÄ™. Warto zwrócić uwagÄ™ na pewne predyspozycje refleksyjne czy nawet filozoficzne autora, ujawniajÄ…ce siÄ™ w relacjach ze Å›wiatem zewnÄ™trznym, w którym dostrzega napiÄ™cia dramatyczne miÄ™dzy ludźmi, miÄ™dzy czÅ‚owiekiem i przyrodÄ…” – podkreÅ›la recenzent.

„Rozstania i powroty” - książka wydana nakÅ‚adem Wszechnicy ÅšwiÄ™tokrzyskiej w 2009 r. w Kielcach w sposób bardzo osobisty opowiada historiÄ™ pierwszych dwudziestu piÄ™ciu lat życia jej autora. Wówczas otarÅ‚ siÄ™ on o okrucieÅ„stwo drugiej wojny Å›wiatowej i musiaÅ‚ sprostać licznym wyzwaniom. Jest to zapis jego bardzo osobistych wspomnieÅ„ o drodze ku dorosÅ‚oÅ›ci, poczÄ…wszy od opisu życia w domu rodzinnym i mieszkajÄ…cych w nim - ukochanej matki i ojca, licznych krewnych i przyjacióÅ‚, potem legendarnego dowódcy miejscowego oddziaÅ‚u AK – majora „Srogiego” i wreszcie wspaniaÅ‚ych nauczycieli. Wspólnym „mianownikiem” dla wszystkich tych osób jest Busko-Zdrój i Kielecczyzna. Wszyscy opisanie w książce ludzie wszczepiali w duszÄ™ autora Å›wiat nadzwyczajnych wartoÅ›ci.

Później, jak zauważa recenzent, o uksztaÅ‚towaniu jego duszy, a także o uformowaniu siÄ™ jego osobowoÅ›ci i tożsamoÅ›ci zadecydowaÅ‚o kolarstwo szosowe, w którym osiÄ…gnÄ…Å‚ wiele sukcesów i dziÄ™ki któremu zyskaÅ‚ sobie spoÅ‚eczne uznanie. Jan ChruÅ›liÅ„ski opisaÅ‚ także sÅ‚użbÄ™ wojskowÄ…, która jednoznacznie wyznaczyÅ‚a jego życie. „SwÄ… osobistÄ… drogÄ™ życiowÄ… autor ukazaÅ‚ z wyjÄ…tkowym pietyzmem posÅ‚ugujÄ…c siÄ™ barwnym jÄ™zykiem, w sposób niebywale ciepÅ‚y wprowadzajÄ…c czytelnika w Å›wiat, który w jakimÅ› sensie mógÅ‚by być Å›wiatem każdego” - wyjaÅ›nia ks. pÅ‚k dr WiesÅ‚aw Bożejewicz.

Na zakoÅ„czenie, podzielajÄ…c w wiÄ™kszoÅ›ci zdanie recenzentów, z satysfakcjÄ… należy stwierdzić, że lektura trzytomowych wspomnieÅ„ Jana ChrusliÅ„skiego dostarcza wielu doznaÅ„ estetycznych, poznawczych oraz może być inspirujÄ…ca dla czytelników.


Andrzej Piskulak


Komentarze

Error connecting to mysql