Dumni cykli¶ci

Miano sportowca w okresie międzywojennym napawało niekłaman± dum± osobę uprawiaj±c± jak±kolwiek dyscyplinę. Szczególn± estym± cieszyli się cykli¶ci. Wielkie zasługi dla popularyzacji sportu w Kielcach miało Towarzystwo Cyklistów Kieleckich, założone w 1895 r.Organizacja ta nie tylko preferowała kolarstwo, ale i łyżwiarstwo. W sezonie zimowym cykli¶ci zsiadali z bicykli i zakładali łyżwy, by przez okr±gły rok zdobywać tężyznę fizyczn±, Towarzystwo Cyklistów Kieleckich posiadało własny tor kolarski przy ul. Ruskiej , który w okresie zimowym zamieniano na ¶lizgawkę. Tłumy kielczan zapełniały to lodowisko z przewag± młodzieży płci obojga.

Towarzystwo organizowało bardzo często imprezy uliczne, ku uciesze mieszkańców, zapełniaj±cych trasę. Przez lata komentowano przejazd cyklistów z okazji nocy ¶więtojańskiej 24 czerwca 1906 r. Sznur cyklistów przejechał ulicami miasta, na ukwieconych rowerach, niektórzy z chińskimi parasolami.
Do słynnych sportowców z tego okresu zaliczano kolarzy: aptekarza Alfonsa Krzanowskiego, Seweryna Briesemeistera, Józefa Czarnieckiego, Wacława Kotowskiego, Stefana Krzyżanowskiego, Ryszarda Rudnickiego , czy Józefa Sieradzkiego.

Fragment ksi±żki Zbigniewa Moskwy "Kielecki Sport z Myszk±"


Data publikacji: 11-01-2003 o godz. 23:48:02, Temat: Sport i Rekreacja

Artykuł pochodzi z serwisu Wici.Info http://www.wici.info
Link do artykułu: http://www.wici.info/News,dumni_cyklisci,11,html