Bezpłatnie podglądanie gwiazd

Nietypowa akcja astronomów z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Od jutra co tydzień można bezpłatnie podglądać gwiazdy z uczelnianego obserwatorium. Przygotowano też serię pokazów i wykładów - na początek o galaktykach.



- Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła rok 2009 Międzynarodowym Rokiem Astronomii. Chcemy - podobnie jak astronomowie ze 150 państw - przyłączyć się do jego obchodów - mówi Marcin Drabik z UJK. Obchody zorganizowano, bo dokładnie 400 lat temu Galileusz jako pierwszy człowiek oglądał niebo za pomocą teleskopu. - Użycie tego narzędzia radykalnie zmieniło spojrzenie na otaczający nas kosmos - podkreśla Drabik.

W związku z tą rocznicą od najbliższego wtorku co tydzień będzie można bezpłatnie korzystać z obserwatorium na dachu budynku przy ul. Świętokrzyskiej i oglądać pokazy w planetarium. - Obserwatorium i planetarium będzie otwarte dla zwiedzających od godz. 16.30. Ta godzina w ciągu roku na pewno się zmieni, bo w wakacje zachód słońca jest przecież znacznie później - mówi Drabik.

* * *

Patrzeć w gwiazdy to takie romantyczne
Rozmowa z profesorem Piotrem Flintem*

Marcin Sztandera: Pamięta Pan swoją pierwszą obserwację nieba?

Prof. Piotr Flin: Oczywiście. To było pod koniec podstawówki, na kursie obserwacji nieba zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Chociaż oczywiście niebo fascynowało mnie już wcześniej.

Co jest fascynującego w gwiazdach, że tak chętnie je obserwujemy?

- Obserwacja ma w sobie coś romantycznego, pokazuje miejsce człowieka we wszechświecie. Astronomia to poza tym jedyny kierunek nauk ścisłych, który jest odbierany tak specyficznie przez społeczeństwo za pośrednictwem sztuki.

Podczas pierwszego wykładu będzie Pan mówił o galaktykach. Można je zobaczyć na niebie?

- Z naszej półkuli okiem nieuzbrojonym tylko jedną - Wielką Mgławicę w Andromedzie. To dosyć trudny do wypatrzenia obiekt, po raz pierwszy został naniesiony na mapy nieba dopiero w IX wieku naszej ery.

A przez teleskop?

- Kilkaset i wciąż odkrywane są nowe. Ale Galileusz nie przywiązywał do galaktyk większej uwagi. On obserwował gwiazdy, a jego jedyną zasługą w tej materii było stwierdzenie, że Droga Mleczna składa się z gwiazd. Galaktyki zaczęto obserwować dopiero pod koniec XVIII wieku. Ich katalog stworzył Messier, a powód był czysto praktyczny - on chciał po prostu odnotować wszystkie widoczne obiekty mgławicowe, żeby potem można było stwierdzić, czy na niebie nie pojawił się nowy obiekt, np. kometa.

Podejrzewam, że na temat tej jednej widocznej gołym okiem galaktyki wiemy już bardzo dużo.

- Ale jeszcze sporo nie wiemy. Galaktyki to złożone obiekty o zróżnicowanej budowie. M.in. o tym będę mówił na wykładzie i zapraszam wszystkich chętnych. Ale czy przyjdzie dużo słuchaczy? Nie wiem. Nie jestem astrologiem, tylko astronomem.

* Profesor Piotr Flin jest wykładowcą na UJK, astronomią zajmuje się od ponad pół wieku, a jego specjalność to galaktyki.


Poznaj "Świat Galaktyk"

Aby skorzystać z tej oferty obserwatorium, wystarczy wcześniej zarezerwować miejsca pod numerem telefonu 888 832 324. Z okazji Roku Astronomii zaplanowano również cykl wykładów - inaugurujący obchody pod tytułem "Świat galaktyk" wygłosi prof. dr hab. Piotr Flin. Rozpocznie się on dziś o godz. 18 w sali 143 Instytutu Fizyki Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego w Kielcach, ul. Świętokrzyska. Kolejne wykłady będą się odbywały co dwa tygodnie.

Rozmawiał Marcin Sztandera Gazeta Wyborcza


Data publikacji: 19-01-2009 o godz. 11:00:00, Temat: Nauka Technika

Artyku� pochodzi z serwisu Wici.Info Array
Link do artyku�u: Array/News,bezpłatnie_podglądanie_gwiazd,11234,html