Niewidzialne Miasto

Galeria Lakiernia w Kielcach zaprasza do wzięcia udziału w projekcie "Niewidzialne miasto". Jego celem jest stworzenie fotograficznej dokumentacji oddolnych, twórczych działań mieszkańców Kielc i okolic.Fotografie mogą przedstawiać nietypowo zaprojektowane i urządzone przydomowe ogródki i balkony, niekonwencjonalne ozdoby okien, drzwi i bram, pomysłowe ogrodzenia, innowacyjne pojazdy i wynalazki ułatwiające codzienne życie, amatorsko wykonana architektura mieszkalna, place zabaw dla dzieci itp.Celem przedsięwzięcia jest próba nowego spojrzenie na miasto i odkrycia go na nowo, a przy tym zebranie jak największego zbioru zdjęć. Każdy może włączyć się do projektu. Finałem będzie wystawa najciekawszych zdjęć w Galerii Lakiernia.

Kielecka odsłona stanowi część ogólnopolskiego projektu stworzonego przez pracowników i studentów Instytutu Socjologii UAM w Poznaniu, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem mediów. Na internetowej bazie (http://niewidzialnemiasto.pl) zebrano do tej pory setki zdjęć przedstawiających różnorodne formy przekształcania przestrzeni polskich miast przez ich mieszkańców. Fotografie podzielono na następujące kategorie: reklama, upiększenia, użyteczne, architektura, zwierzyniec, bramy i ogrodzenia, bezpieczeństwo, protezy instytucji, agory i kluby, miejsca dziecięce, mobile, sakralne, ogrody, polityczne oraz inne, czyli wszystko, co twórcze, ale też nieklasyfikowane.

Punktem wyjścia dla projektu "Niewidzialne miasto" było proste spostrzeżenie, że miasto nie jest wytworem architektów, urbanistów czy władz miejskich, ale przede wszystkim żyjących w nim jednostek, których codzienne działania, drobne gesty i interwencję w tkankę architektoniczną, najbliższe otoczenie zamieniają czysto fizyczną przestrzeń w miejsce, nasycone znaczeniami, emocjami, pamięcią i osobistymi doświadczeniami. Ta codzienna, oddolna działalność mieszkańców jest bardzo często ignorowana i niezauważana, choć odgrywa ona podstawową rolę w społecznym i kulturowym wytwarzaniu miasta.

W nadawaniu mu specyficznego charakteru i kształtowaniu jakości życia w jego obrębie. Projekt ma pokazać przejawy tego rodzaju aktywności, które są niedoceniane w swoich konsekwencjach, przez co stają się niewidzialne, chociaż na ich przejawy można natknąć się na każdym kroku.

informacje na stronie:
http://www.niewidzialnemiasto.pl

fot. Tomasz Siudak


Data publikacji: 21-06-2009 o godz. 13:00:00, Temat: Fotografia

Artykuł pochodzi z serwisu Wici.Info http://www.wici.info
Link do artykułu: http://www.wici.info/News,niewidzialne_miasto,11717,html