Wielki Ogień w Ostrowcu Świętokrzyskim

"Wielki Ogień" Festiwal Bluesowo - Rockowy im Miry Kubasińskiej to przedsięwzięcie mające na celu popularyzację muzyki bluesowej i rockowej, wspieranie, rozwój i promowanie zespołów muzycznych oraz upowszechnianie dorobku artystycznego Miry Kubasińskiej.



Pierwszego dnia (10 lipca) wystąpią ubiegłoroczni laureaci Konkursu Młodych Wykonawców : Zespół Kruki oraz Zespół Aaron (godz.18:00). Gwiazdą wieczoru będzie obecna na polskiej scenie już od kilku lat bluesowo-rockowa grupa BluesMobile z liderem Tadeuszem Pocieszyńskim.(godz.19:30)
Drugi dzień (11 lipca), to zmagania zespołów muzycznych, biorących udział w Konkursie Młodych Wykonawców (godz. 13:00 - 19:30). Każdy z zespołów zaprezentuje dwa utwory własne i utwór z repertuaru Miry Kubasińskiej. Wykonawców oceniać będzie powołane przez organizatora Jury (Martyna Jakubowicz, Piotr Nalepa, Robert Lubera).
Zespoły zakwalifikowane
do Konkursu Młodych Wykonawców

1. Fat Belly Family
2. Maciej Dłużewski & Zderzenie
3. Red Bridge
4. Droga Ewakuacyjna
5. Absyntia
6. Szopa Pracza
7. Muhomourh
8. Absynth
9. Dry Ice
10. S.N.O.W.
11. Londyn
12.Metanoia
13. GregCipolla
14. Jackknife
15. Graf Hotel
W tym dniu proponujemy również udział w warsztatach muzycznych w Kinie "Etiuda" ,Al. 3-go Maja 6 (godz. 9:00 - 12:00) z zakresu gitary (Artur Lesicki), gitary basowej oraz fortepianu - akompaniament (Darek Ziółek), gitary basowej (Natalia Brzozowska), perkusji (Marcin Jahr), wokalu (Ewa Uryga).
Gwiazdą drugiego wieczoru Festiwalu jest Piotr Nalepa z programem "Breakout Tour"
(godz. 20:00)
Nocne Blues Sessnion - Andrzej Chochół & Blue Sounds - Klub "Jazzowy Perspektywy" (Al. 3 Maja 6)
(godz. 22:30)

Zmagania uczestników części konkursowej Festiwalu zakończą się trzeciego dnia (12 lipca) podaniem werdyktu Jury i Koncertem Galowym Laureatów (godz. 18:00). Przed Koncertem Galowym w godzinach dopołudniowych odbędzie się druga część warsztatów muzycznych w Kinie "Etiuda" Al. 3-go Maja 6 (godz. 11:00 - 14:00).
Tegoroczną edycję "Wielkiego Ognia " zamknie koncert zespołu KULT
(godz. 20:30)



Info o zespołach konkursowych
Droga Ewakuacyjna
www.droga-ewakuacyjna.prv.pl
Droga Ewakuacyjna to kapela o niespełna 2 i pół letnim stażu. Podobnie jak wiele innych zespołów zaczynali w piwnicy. Próby i szukanie odpowiedniego stylu zaprowadziło ich w końcu do liceum, gdzie później zagrali swój pierwszy koncert. Po kilku zmianach, skład zespołu ostatecznie ustabilizował się i zaczęli próby w Ośrodku Kultury Andaluzja w Piekarach Śląskich. Zespół gra szeroko rozumianego rocka i bluesa. Zafascynowani klimatem i działalnością artystów lat 70. takich jak Led Zeppelin, Janis Joplin, Tadeusz Nalepa i wielu innych, pragną stworzyć coś, co będzie tak autentyczne jak utwory tamtych czasów. Chcą dawać ludziom muzykę, która dla nich samych jest czymś ważnym, która przekazuje pewne wartości.
"Tworząc muzykę człowiek czuje się wolny. Nie można jednak rozumieć wolności jako prawa do łamania wszystkich reguł. Sztuka pomaga nam poczuć że wzlatujemy ponad nie, nie robiąc przy tym nikomu krzywdy a uwalniając się od wszelkiego przekłamania dzisiejszych czasów."
Zespół ma na swoim koncie kilka dobrych supportów takich jak support Paula Lamba & The King Snakes, gwiazdy brytyjskiej harmonijki, Ireneusza Dudka, Śląskiej Grupy Bluesowej na koncercie "Dla Grzesia" , Sławka Wierzcholskiego i Nocnej Zmiany Bluesa, występ w 2008 na "Lauba Pełna Bluesa", koncert "Śląskie Brzmienie" wraz z Mr. BLUES i Siódma w Nocy.
"Naszym największym do tej pory osiągnięciem jest dostanie się na małą scenę Rawa Blues Festiwal, który odbędzie się w październiku, oraz zakwalifikowanie się do III Festiwal Bluesowo - Rockowy im. Miry Kubasińskiej "Wielki Ogień"".

DRY ICE
http://www.myspace.com/dryicepoland
Zespół powstał w lutym 2008 roku w Końskich. Od początku istnienia zespół ten działa przy Miejsko Gminnym Domu Kultury w Końskich. W skład zespołu wchodzą m.in. byli twórcy grupy "Nowy Dzień" działającej niegdyś przy Klubie Osiedlowym KAESEMEK w Końskich: Jarosław Nowak - gitara, Robert Kopeć - bas, Katarzyna Sadzyńska - wokal. DRY ICE to także osoby grające m.in. w "Lacrima Dei" czy "Antithesis": Michał Piekarski - perkusja, Patryk Chałubiński - instrumenty klawiszowe, Emilian Bednarz - gitara. Uwagę publiczności zespół zdobył już 23 lutego 2008 występując na koncercie charytatywnym zorganizowanym przez MGDK w Końskich. Niedługo po tym została nagrana płyta demo, na której znalazły się 4 utwory, co zaowocowało jeszcze większym zainteresowaniem publiczności oraz pozwoliło na rozwinięcie działalności koncertowej. DRY ICE wystąpił m.in. na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Rockowych "Czysty Akord" 2008 otrzymując tam wyróżnienie, grał podczas "Kuźnic Koneckich" 2008 w Sielpii, brał także udział w Drugim Świętokrzyskim Konkursie Zespołów Muzycznych - Staszów 2008. W listopadzie zespół zajął pierwsze miejsce na XII Koneckim Przeglądzie Form Estradowych "Scena 2008" wygrywając w kategorii - zespół muzyczny. DRY ICE ma za sobą również szereg imprez charytatywnych, uczestnicząc m.in. w koncercie na rzecz potrzebujących dzieci w Zimbabwe, a także grając podczas XVII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki połączeniu myzyków z gatunku Pop Rock oraz ciężkiego metalu, zespół w efekcie gra ciekawy, ciężko brzmiący rock, który jest przyjemny dla ucha i łatwo trafia do publiczności. Podczas powstawania coraz to nowszych utworów daje się zaobserwować rozwój techniki muzycznej stosowanej przez DRY ICE. Muzykę do utworów tworzą członkowie zespołu, każdy wg swojego stylu i sposobu grania. Teksty do utworów to głównie zasługa wokalistki Katarzyny Sadzyńskiej.
Szopa Pracza
http://www.myspace.com/szopapracza

Zespół został założony w wakacje 2008 r. Gramy przede wszystkim energicznego blues-rocka, również z elementami jazzu i funky. Szopa Pracza pierwszy swój występ miała na II Bluesowo - Rockowym Festiwalu im. Miry Kubasińskiej "Wielki Ogień" w Ostrowcu Świętokrzyskim. Od tamtego czasu graliśmy z powodzeniem na kilku bluesowych festiwalach. Podjęliśmy również współpracę z muzykami z Krakowa i Katowic.

Red Bridge
http://www.redbridge.pl
Red Bridge powstał w styczniu 2006 roku. Nazwa pochodzi od miejscowości Czerwony Most, gdzie narodził się pomysł założenia zespołu.
Kapela na swoim koncie ma ponad 80 koncertów klubowych/plenerowych w miastach całej Polski. Wokalista - Kama w styczniu 2007r wygrał odcinek "Szansy na sukces" z udziałem zespołu Pod Budą. Red Bridge jest zwycięzcą 6 Festiwali Rockowych we Wrocławiu, Pińczowie, Poznaniu, Stalowej Woli i Krakowie. Występowali u boku Braci Cugowskich, Closterkeller, Kultu, Dody, Kukiza i Piersi., Feel'a, Sztywnego pala Azji, IRY, Do biografii trzeba zaliczyć nagraną i wydaną własnym kosztem płytę "Nobody's Real".
Od listopada 2008r do marca 2009r zespół pracował nad rejestracją materiału na kolejny krążek. Płyta będzie nosiła nazwę "Szach Mat" i ukaże się najprawdopodobniej w maju 2009r.

Jackknife
www.jackknife.pl

Zespół należy do najmłodszej fali zespołów rockowych na polskim rynku muzycznym ,są prawdopodobnie najmłodszym wiekowo zespołem w kraju (średnia wieku to 16 lat). Zespół powstał w 2008 r w Stalowej Woli , i są znani coraz większe publiczność głównie za sprawą wielu koncertów granych w plenerach i klubach. Grają dynamicznego rocka opartego o melodyjne riffy i z ciekawymi tekstami. Za brzmienie zespołu odpowiada lider i założyciel Jackknife -Tomek Gutka .
Zespół Jaknnife w ciągu ostatniego roku zagrał bardzo wiele koncertów m.in. w Krakowie ,Warszawie czy Wrocławiu gdzie wygrał festiwal WROCK 2009. W maju Jackknife grał na festiwalu w Sycowie na dolnym śląsku gdzie był finalistą Syców Rock Festiwal. . W czerwcu w Lubaczowie zajęli drugie miejsce i zdobyli "srebrną nutę " na ROZTOCZE ROCK FESTIWAL a jeszcze na tych wakacjach przed zespołem kilka festiwali i przeglądów a oprócz tego grają regularne koncerty w wielu miejscach, są suportami takich kapel jak KULT, Oddział Zamknięty, Farben Lehre czy nominowanego ostatnio do Fryderyka zespołu TOTENTANZ
Dużą popularność przyniósł zespołowi teledysk do piosenki "GRUZJA" który to był nakręcony przy współudziale TV Polskiej. Obecnie teledysk ten można obejrzeć w stacjach muzycznych a inne ich utwory nadawane są przez wiele stacji radiowych w całym kraju.

S.N.O.W.

Zespół S.N.O.W. powstał z końcem 2007 roku z inicjatywy Grzegorza "Gutka" Osmali i Grzegorza "Melona" Wilkowskiego. Wkrótce dołączyli do nich Jarosław Krudysz oraz Krzysztof "Thrashu" Szydło. Po kilku miesiącach do czwórki instrumentalistów dołączył wokalista Tomasz "Wróbel" Wróblewski . Pozyskanie frontmana dało zespołowi dużą dawkę energii która przerodziła się w nowe, lepsze kompozycje oraz rozpoczęcie działalności koncertowej. Latem 2008 r. S.N.O.W. został wyróżniony na Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel Rockowych "Czysty Akord" w Kielcach (II miejsce). W marcu 2009 r. zespół opuścił basista Jarek Krudysz, a zastąpił go zaprzyjaźniony z zespołem Michał Piorun. Muzyka wykonywana przez S.N.O.W. oscyluje wokół szeroko rozumianego nurtu rockowego z domieszką mocnych, wręcz metalowych riffów gitarowych, połączonych z melodyjnym wokalem. Obecnie zespól pracuje nad swoim pierwszym materiałem studyjnym, realizowanym przez Marcina "Świcę" Walczaka oraz koncertuje w klubach i na imprezach plenerowych.

ABSYNTH
http://www.absynth.pl/

Każdy z członków zespołu przez wiele lat dorastał na scenach do tego, aby kiedyś wspólnie stworzyć ten projekt. Autorskie kompozycje tworzą niepowtarzalny smak pełen zróżnicowanych uczuć i dźwięków. Posiadają one w sobie ciężką, syntetyczną głębię, stwarzają klimat, z którego można czerpać całą gamę emocji. Okraszone są niebanalnymi tekstami opowiadającymi przeważnie o dziwacznej istocie, jaką jest człowiek, jego samo destrukcyjnej świadomości, miłości i miernocie. Rytmy czasami "krzywe" czasami w pełnej harmonii, zawsze profesjonalnie odtwarzane. Świadomie tworzone aranżacje i charyzma sprawiają, że koncerty są dobrze odbierane i zespół szybko zjednuje sobie nowych słuchaczy. Absynth to mocny, płonący trunek, który każdy powinien w swoim życiu spróbować. Choćby jeden kieliszek.
Udział w festiwalu Rockowe Ogródki 2008 - wyróżnienie
Udział w festiwalu Postrzyżyny Reaktywacja 2008 - wyróżnienie
Udział w festiwalu Mayday Rock Festiwal 2008 - 1 miejsce battle of bands - laureat publiczności
1-sze miejsce w festiwalu Interpretacje 2009

Londyn
www.zespol-londyn.pl

Zespół rockowy pochodzący z Lublina, powstały w 2001 roku. Grupa wykonuje autorski materiał. Rockowe, ale melodyjne piosenki szybko zyskały wielu fanów, nie tylko w Lublinie, ale także w innych częściach Polski np. w Krakowie na Pomorzu i na Śląsku. Piosenki tria nieustannie goszczą na antenach kilkudziesięciu polskich rozgłośni radiowych m.in. Trójka, Radio Dla Ciebie, Radio Gdańsk i wiele innych. Londyn często można zobaczyć też w telewizji - parę razy w "Pytaniu na Śniadanie" w TVP2, w 2008 roku również w "Kawie czy Herbacie" TVP1, a ostatnio u Marka Sierockiego w "Teleexpressie". Utwór "Strefa zaćmienia" trafił na początku 2008 roku na listy przebojów, a w tym roku na wielu playlistach znalazł się nowy singiel "Chciałbym być". Grupa koncertuje w całym kraju w dużych miastach i małych miejscowościach, ciesząc się sporym zainteresowaniem publiczności. Zespół w 2007 roku wystąpił także na Festiwalu w Jarocinie. Niezwykle owocne pod tym względem są ostatnie miesiące. Grupy można było posłuchać na jednym z najważniejszych rockowych festiwali: Eko Union Of Rock w Węgorzewie. Piosenka Londynu pt. "Time is like an ocean" znalazła się na płycie "Minimax pl 4" sygnowanej przez Piotra Kaczkowskiego. Utwór w swojej audycji prezentował też Zbigniew Hołdys. W 2008 roku Londyn nagrał w prestiżowym Studiu Lublin Polskiego Radia swój najnowszy singiel pt. "Chciałbym być". Realizacją utworu zajął się Paweł Skura, znany ze współpracy chociażby z takimi artystami jak m.in. Budka Suflera, Bajm, Big Cyc, Republika i Justyna Steczkowska. Singiel premierę telewizyjną miał w kwietniu w TVP1 w programie "Kawa czy Herbata", a teledysk w Teleexpressie. W ostatnich miesiącach: zespół otrzymał aż trzy nagrody na najważniejszym festiwalu rockowym Polsce w Węgorzewie (autor tekstów, gitarzysta, gitarzysta basowy). Dostał się do finałów Gramy 2008 w Szczecinie i Łódźstocku. Zajął także trzecie miejsce w konkursie Polskiego Radia pt. "Przebojem na antenę" i został laureatem festiwalu Przestrzeń Muzyki Live. Londyn otrzymał też wyróżnienie na wrocławskim Festiwalu Form Muzycznych. To tylko kilka osiągnięć grupy z tego roku.

METANOIA
www.metanoia.com.pl

Zespół "metanoia" został założony w 2000 roku w Żywcu. Od 2002 roku aktywnie koncertuje (ponad 160 koncertów) na terenie całego kraju, a ostatnio także i poza jego granicami (występ na międzynarodowym festivalu BE FREE na Ukrainie).
17 kwietnia ukaże się nowe wydawnictwo zespołu. Ep-ka pod tytułem "Epi" zawiera 4 premierowe kompozycje zespołu, a także cover The Beatles "Norwegian Wood" nagrany z gościnnym udziałem gitarzysty Tomka Osieckiego.
Na swoim koncie zespół ma wiele nagród oraz wyróżnień wśród których warto wymienić:
- wyróżnienie na festiwalu Rock Bez Igły (Chorzów 2006)
- II miejsce na Rock n' Roll Music Festival oraz nagroda dla najlepszego muzyka festiwalu dla Bartka Pawlusa (Świętochłowice 2007)
- dostanie się do top 10 internautów portalu bigstarfestival.pl oraz do top 5 Tomasza Żądy -
dziennikarza radiowej Trójki (luty 2007)
- I miejsce na przeglądzie zespołów FAZA (Katowice 2008)
- I miejsce na festiwalu im. Roberta "Kuli" Sosnowskiego (Knurów 2008)
- II miejsce na Pepe festival (Piaseczno 2008)
- I miejsce na festivalu Rocko Go (Dopiewo 2008)
- Grand Prix na tegorocznym Drum Battle w Legnicy dla Bartka Pawlusa


Muhomourh
www.muhomourh.prv.pl

Zespół powstał wiosną 2007 kiedy jednym autobusem wracali z knajpy Paweł "Vloso" Wąsik i Rafał "Lopez" Jasion. Perkusistą został Bartosz "Ping - Pong" Góra, który z kilkoma przerwami gra w zespołl aż do dnia dzisiejszego. Tomasz "Gajdos" Gajdowski dołączył po kilku miesiącach, zajmując miejsce za mikrofonem. Próby niezmiennie odbywają się w domu kultury w Ćmielowie.

Maciej Dłużniewski & Zderzenie
www.zderzenie.art.pl
www.myspace.com/maciejdluzniewski
Czterech świetnych muzyków, inspirujących się zupełnie innymi brzmieniami. W wyniku tej fuzji powstał materiał niecodzienny, świeży i nie dający się porównać z niczym innym.
To muzyka, która pokazuje że blues nie musi być skostniałym , sztampowym gatunkiem, nie musi kojarzyć się z czymś niemodnym , nie musi być gatunkiem tak bardzo niszowym, gatunkiem mającym szansę zaistnieć tylko w wąskich kręgach odbiorców szeroko pojętej alternatywy. Ich blues to muzyka ambitna lecz świetnie przyswajalna , łatwo wpadająca w ucho, okraszona charyzmatycznym wokalem i tekstami napisanymi przez …hiphopowca…

Zespół zaczął gościć na ogólnopolskich festiwalach bluesowych, zdobywając tam niemałą przychylność zarówno jurorów , jak i publiczności , czego dowodem może być zwycięstwo w festiwalu Blues Nad Bobrem 2008 (nagroda główna, nagroda publiczności , nagrody indywidualne dla muzyków ), oraz kwalifikacja na Olsztyński Festiwal Bluesowy Red House Club.
Aktualnie skład cały czas intensywnie pracuje nad autorskim materiałem i nie mniej intensywnie koncertuje , odwiedzając kluby i imprezy plenerowe w całym kraju .
Poza koncertami w warszawskich klubach

Graf Hotel
www.grafhotel.pl
Historia zespołu sięga roku 2000 w mieście Pisz na mazurach. Zespół jest rodziną, ojciec Zbigniew gra na gitarze basowej, jego starszy syn Piotr na gitarze oraz młodszy syn Igor na perkusji, a całość dopełnia w roli wokalisty kuzyn Piotr. Gramy muzykę inspirowaną rockiem lat 60 i 70-tych z domieszką bluesa i jazzu.
Ważniejsze osiągnięcia:
- nagranie autorskiego dema w studio Jerzego Filara w 2004 roku - "Carramba"
- I miejsce na III WARSZAWSKIM PRZEGLĄDZIE ZESPOŁÓW ROCKOWYCH "MUSIC ROCK URSUS 2008"
- II miejsce na IV Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Rockowych "konfRonTaCje 2008 "
- występ na festiwalu BLUES MEETING w Toruniu klub "Od Nowa" w roku 2003
- II miejsce na przeglądzie kapel rockowych "RykoźIsko 2009" - Kadzidło
- występ na żywo na antenie Radia Gdańsk 2008r.
- wydanie EP z własnym materiałem 2008r.

Fat Belly Family
Polski zespół rockowy ze Szczecina. Muzyka zespołu inspirowana jest przede wszystkim grunge'ową sceną Seattle oraz dobrym polskim rockiem lat 90-tych. Laureat i uczestnik wielu krajowych festiwali, m. in:

- I miejsce na Festiwalu im. Ryśka Riedla, Tychy Paprocany, 2008
- I miejsce na XXX Jubileuszowym Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych Autorów i Kompozytorów Piosenki "SMAK 2008" w Myśliborzu
- udział w programie TVP 2 "Hit Generator" po rekomendacji uzyskanej w eliminacjach ogólnopolskich w Warszawie (2009).
- udział w sesji nagraniowej do płyty z wierszami Tadeusza Gajcego na 65 Rocznicę Powstania Warszawskiego (2009).
- pierwsze wyróżnienie na ogólnopolskim festiwalu Spring Rock Festival w Nowej Soli - 2009.
Absyntia
http://absyntia.pl

Zespół Absyntia powstał w Trójmieście z inicjatywy Piotra Truchel - gitarzysty, wokalisty, autora muzyki i tekstów. Zespół współtworzą basista Mariusz Królikowski, gitarzysta Łukasz Socha oraz perkusista Arek Przybył. Muzyka Absyntii to połączenie ognia, hipnotycznej atmosfery, spokoju oraz przenikających melodii. Styl muzyczny zespołu oscyluje pomiędzy alternatywnymi brzmieniami gitarowymi, rockową energią i akustyczną przestrzenią. W marcu 2009 roku zespół nagrywa Promo CD na którym znajduje się 8 autorskich kompozycji. Od kilku tygodni muzykę Absyntii można usłyszeć m.in. w radiowej Trójce oraz innych rozgłośniach radiowych w całej Polsce.




Tegoroczne III Warsztaty Muzyczne - Ostrowiec 2009
odbędą się
w dniach 11-12 lipca w kinie Etiuda.

11.07.2009
Godz. 9.00 - 12.00
12.07.2009
Godz. 11.00-14.00

Wieczorem 11 lipca o godzinie 22.30 odbędzie się Wielkie Jam Session w Klubie Jazzowym "Perspektywy".
Nad całością czuwa Andrzej Chochół, który wystąpi z zespołem Blue Sound, jak również z wykładowcami i uczestnikami tegorocznych warsztatów.
Artur Lesicki
Gitarzysta, kompozytor, od ponad dziesięciu lat związany jest z wrocławskim środowiskiem muzycznym. Dzięki wszechstronnym zainteresowaniom muzycznym dobrze się czuje w gatunkach muzycznych związanych z bluesem, jazzem, fusion, rockiem a nawet muzyką pop. Mimo to obecnie koncentruje się przede wszystkim na głównym nurcie muzyki jazzowej. Działalność profesjonalną gitarzysta rozpoczął w 1992 r. występami w duecie HAND MADE (z Markiem Napiórkowskim). Uczestniczył wielokrotnie w prawie wszystkich polskich festiwalach jazzowych m.in.: Jazz Jamboree, Warsaw Summer Jazz Days, Jazz Nad Odrą i in. Wielokrotnie występował także za granicą (Japonia, Francja, Włochy, Niemcy, Holandia i in.).
Artur Lesicki jest laureatem:
Międzynarodowy Konkurs Zespołów Jazzowych Jazz Juniors'92 w Krakowie (nagroda z duetem HAND MADE), Międzynarodowy Festiwal Poznań Jazz Fair'94 (I i II nagroda z zespołami FUNKY GROOVE i SALTED PEANUTS), Akademickie Forum Kultury w Krakowie (I nagroda z zespołem FUNKY GROOVE), Klucz do Kariery Pomorskiej Jesieni Jazzowej(z zespołem SALTED PEANUTS).
W latach 1995 - 98 Artur Lesicki współpracował z Krystyną Prońko w jej zespole Supersession II. Muzyk jest także jednym z leaderów formacji FUNKY GROOVE. Czytelnicy magazynu "Jazz Forum" w swojej corocznej, prestiżowej ankiecie uznali już dwukrotnie FUNKY GROOVE najlepszym jazzowym zespołem elektrycznym 2003 i 2004 r.
Gitarzysta ma na swym koncie także współpracę z wieloma czołowymi jazzmanami m.in.: Peter Herbolzheimer, Adam Holzman, Zbigniewem Namysłowskim, Wojciechem Karolakiem, , Tomaszem Szukalskim, . Artur Lesicki pracuje często jako muzyk sesyjny nagrywając muzykę teatralną, filmową a także z gwiazdami pop(m.in.:Anna Maria Jopek, Krystyna Prońko, Katarzyna Groniec).Najnowszy projekt gitarzysty to jazzowa formacja - Artur Lesicki Acoustic Harmony . Tworzą ją znani i docenieni nie tylko we Wrocławiu instrumentaliści: basista Robert Szydło, perkusista Michał Czwojda oraz grający na akordeonie i fortepianie Piotr Dziubek. Jak sama nazwa grupy wskazuje, muzycy wykorzystują w projekcie tym jedynie akustyczne, naturalnie brzmiące instrumenty. Premiera koncertowa nowej formacji propozycji muzycznej miała miejsce w listopadzie 2002 na II Wrocławskim Festiwalu Jazzowym i została znakomicie przyjęta zarówno przez słuchaczy jak i krytykę muzyczną. Artur Lesicki Acoustic Harmony została nominowana także do prestiżowej nagrody wrocławskich mediów Dolnośląski Brylant w kategorii Debiut Roku. Premiera pierwszej płyty grupy - An Unbelievable Silence - którą wydał światowy koncern Universal, miała miejsce 19 kwietnia 2004 r. Tradycyjnie album grupy zyskał miano najlepszej płyty jazzowej roku 2004 miesięcznika "Gitara i Bas"
Muzyk od ponad dziesięciu lat zajmuje się także działalnością pedagogiczną (wykłady na największych i najbardziej prestiżowych polskich warsztatach muzycznych w Puławach, Bolesławcu) obecnie także praca w Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

Darek Ziółek
Zadebiutował na scenie w roku 1985 na festiwalu Jazz Jantar w zespole Zbigniewa Namysłowskiego. Współpracował z najwybitniejszymi muzykami bluesowymi i jazzowym, między innymi z Ireneuszem Dudkiem, Leszkiem Możdżerem, Markiem Soskinem, Lorą Szafran, Krystyną Prońko i Ewą Urygą.
W roku 2000 stworzył swój pierwszy autorski projekt: grupę D-Bass. W 1999 roku nagrał z Grzegorzem Kapołką płytę "Blue Blues", a jej kontynuacją była płyta "Blue Blues II" z udziałem m.in. Tomasza Stańki, nagrodzona tytułem "Najlepszej gitarowej płyty bluesowej 2001 roku". Rok później wydał pierwszą płytę solową "4 BASS", na której znalazło się 10 standardów jazzowych zagranych wyłącznie na gitarze basowej. Za tę płytę Darek otrzymał nagrodę specjalną czasopisma "Gitara i Bas". W 2005 roku nagrał firmowaną przez liderów grupy "Krzak" płytę "3. Numer", uznaną za najlepszą gitarową płytę rockową. W roku 2007 wydał drugą autorską płytę "Voice'n'Bass".
Marcin Jahr
Edukację muzyczną na instrumentach perkusyjnych rozpoczął w 1983 w Liceum Muzycznym w Bydgoszczy w klasie prof. Janusza Mikołajczaka. Liceum Muzyczne ukończył w 1988 roku z wyróżnieniem. Jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Stanisława Proksy (studia na tej uczelni w latach 1988 - 1992).
Profesjonalną karierę muzyczną rozpoczął w Kwintecie Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego (1987). Później współpracował m.in. z Garrisonem Fewellem, Nicolasem Simionem, Joachimem Menclem, Piotrem Wojtasikiem (CD pt. "Lonely Town" zostało uznane przez czytelników czasopisma "Jazz Forum" Płytą Roku 1995), Mieczysławem Szcześniakiem, Kubą Stankiewiczem, Lorą Szafran z zespołem "New Presentation", Karolem Szymanowskim, Brandonem Furmanem i Jackiem Niedzielą, Piotrem Baronem, Zbigniewem Namysłowskim; okazjonalnie z Tomaszem Stańko, Januszem Muniakiem, Leszkiem Kułakowskim, Krzysztofem Herdzinem, Michałem Kulentym i z wieloma innymi. Z większością z tych wykonawców nagrał ok. 20 płyt dla różnych wytwórni.
Występował na festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą, tj. kilkakrotnie Jazz nad Odrą, Jazz Jamboree, Jazz Standart Festival Siedlce, "Jazz w Muzeum" w Ostrowie Wlkp., Pori Jazz Festival `87 (Finlandia), Istanbul Festival `93 (Turcja), '99 Euro Big Band Matusza Jakabcica (Bratislava, Słowacja).
Stała współpraca- obecnie: różne projekty Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego, Funky Groove, kwartet "Adam Wendt & Friends", Wojciech Niedziela Trio i Quartet, "Wooden Soul Quartet" i "Jazzowe Poetycje" Jacka Niedzieli, "Bright Ella's Memorial" z Ewą Bem, Piotr Wojtasik.
Był wykładowcą na Warsztatach Muzycznych w Puławach (corocznie od 1991); 3 razy na "Leichlinger Jazz Workshop" podczas "Forum Ost-West" w Niemczech (1992, 1994, 1996), Warsztaty Muzyczne w Pułtusku (2002, 2003, 2004), Międzynarodowe Warsztaty Muzyczne w Inowrocławiu (2003), Letni Jazzova Dilna - Praha 2006.
Od października 2004 jest wykładowcą klasy perkusji na Kierunku Jazz i Muzyka Estradowa w Instytucie Kultury i Sztuki Muzycznej na Uniwersytecie Zielonogórskim.
Ewa Uryga
Urodziła się w Bytomiu i już od najmłodszych lat śpiewała jako solistka szkolnego zespołu muzycznego "13-stka". Studia ukończyła w Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.
Koncertowała jako solistka z orkiestrą Jerzego Miliana, z zespołem Young Power, Kukla Band, Big Warsaw Band i zespołem Amenbend Andrzeja Cudzicha a także Spirituals Singers Band i amerykańskim chórem The Jackson Singers.
Oprócz pięciu autorskich płyt: "The colours of soul", "Running for my life", "Ballads for Ella" "This music touches my soul" oraz "I'll trust You Lord" (patrz dyskografia) brała udział w realizacjach dwunastu innych autorów współpracując z Włodzimierzem Nahornym, Markiem Bałatą, Lorą Szafran, Mieczysławem Szcześniakiem, Anną Marią Jopek, Zbyszkiem Lewandowskim, Zygmuntem Jakubkiem, Piotrem Baronem, Markiem Napiórkowskim, Tomaszem Grabowym, Marcinem Gawdzisem, Sławomirem Rosiakiem, Marc Soskinem, Harvie Swartzem oraz Piotrem Wojtasikiem, Markiem Dyktą, Adamem Buczkiem, Zbigniewem Jaremką.
Zainteresowania dużymi formami wokalno instrumentalnymi zaowocowały występami w Oratorium Oświęcimskim i Oratorium Beskidzkim, pt. "Gość Oczekiwany" Janusza Kohuta, Oratorium Wielkanocnym, pt.: "Woła nas Pan" Włodzimierza Korcza ze słowami Ernesta Brylla razem z Alicją Majewską, Markiem Bałatą, Jackiem Wójcickim i Zbigniewem Wodeckim. Następnie w "Missa Gospel's" wspólnie z M. Bałatą, O. Szomańską, Spirituals Singers Band i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej im. W. Lutosławskiego.
Zagrała rolę Wellmy Kelly w musicalu "Chicago" i Los w musicalu "Zorba" w Teatrze Muzycznym w Gliwicach.
Jest laureatką wielu ogólnopolskich festiwali m.in. "Opole 80" (w koncercie Debiuty III nagroda) "Zielona Góra 79 " (wyróżnienie) "Zielona Góra 80 " (Srebrny Samowar), II nagroda na XVII Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu a także II nagrody na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlsham w Szwecji. W czerwcu 1999 roku wzięła udział w konkursie "Premiery" w Opolu w duecie z Januszem Szromem uzyskując IV miejsce w głosowaniu audiotele.
Ponadto brała udział w krajowych festiwalach jazzowych m.in. Gdynia Summer Jazz Days, Warsaw Summer Jazz Days, Jazz Jambore, Old Jazz Meeting, Jazz Fair i Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gospel.
Ostatnie projekty - "Love songs" i "I'll trust You Lord" zaaranżowane na sekcję jazzową i orkiestrę zaowocowały współpracą z teatrami i filharmoniami na terenie całej Polski.
Obok dużych form wokalistkę fascynują wysublimowane w brzmieniu koncerty kameralne dla niewielkiego grona słuchaczy.
Ewa Uryga co roku utrzymuje się w czołówce wokalistek pism "Jazz Forum" oraz "Twój Blues"

Natalia Brzozowska
Gitara basowa zafascynowała ją gdy miała 16 lat i od tej pory cały czas gra.
Była częścią zespołu PATI YANG (+ pracowała z angielskim producentem Stevenem Hiltonem, znanym z współpracy z U2, Isaakiem Hayes'em czy Massive Attack), z którą zagrała min. na festiwalu w Opolu 2006 (nominacja Płyta Alternatywna Roku) oraz jako support przed Depeche Mode (Stadion Legii)
Jest basistką zespołu NAIL QUARTET, finalistek Krokus Jazz Festival, odnoszącego sukcesy kobiecego zespołu nurtu jazz-fusion
Pisze dla zagranicznego magazynu dla basistów BassMagazine - obok takich gwiazd jak Lorenzo Feliciati czy Lydia van der Meer (L-dia)
Grała ze śpiewającymi aktorkami takimi jak Joanna LISZOWSKA, Anna DERESZOWSKA, Kasia Zielińska, Kasia Dąbrowska, Magda Smalara, Aneta Todorczuk-Perchuć, Monika DRYL; wzięła udział w koncercie galowym wieńczącym festiwal Pamiętajmy o Osieckiej. (Współpraca z Markiem Stefankiewiczem, Andrzejem Strzeleckim i Unique Unit)
*Współpracuje ze LIDIĄ KOPANIĄ, świetną wokalistka, reprezentantką Polski na Eurowizji 2009, zwyciężczynią Top Trendy 2006, nominowaną do Superjedynki w 2007.
Do 2008 grała z harmonijkarzem Krzysiem "Gąsiem" Gąszewskim (Reed Vibration).




Data publikacji: 07-07-2009 o godz. 17:00:00, Temat: Muzyka

Artyku� pochodzi z serwisu Wici.Info Array
Link do artyku�u: Array/News,wielki_ogień_w_ostrowcu_Świętokrzyskim,11770,html