Kielecki Fenomen

Wreszcie w Kielcach mamy fenomen na skalę Europy i pomyśleć, że to wszystko dzięki naszym studentom. Gdzie ten sukces pytacie? Biegli eksperci od unijnych projektów piszą je w około 1,5 do 2 lat. Kieleckim żakom i ich przyjaciołom wystarczyły dwa miesiące, a efekt przewyższa oczekiwania.



Gdzie ten sukces, pytacie? Biegli eksperci od unijnych projektów piszą je w około 1,5 do 2 lat. Kieleckim żakom i ich przyjaciołom wystarczyły dwa miesiące, a efekt przewyższa oczekiwania.

Co czwarty mieszkaniec Kielc to student, tymczasem środowisko szkolnictwa wyższego w naszym mieście nawet w najmniejszym stopniu nie jest zintegrowane. Kres temu zdaje się kłaść MAK, czyli Metropolia Akademicka Kielce. – Jesteśmy już po realizacji pierwszego etapu projektu, w ramach którego zostały przeprowadzone badania na temat wyboru kierunku studiów przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz kryteriów wyboru pracownika przez pracodawców województwa świętokrzyskiego – mówi Anita Kijanka, jedna z osób koordynujących projekt. Sprawa nie kończy się jednak na części teoretycznej, bo MAK przygotowuje praktyki dla studentów w różnych firmach naszego województwa – zależnie od obranego kierunku. – Chcemy w ten sposób wyeliminować problem, który dotyka większość absolwentów uczelni wyższych – brak przygotowania do wkroczenia na autentyczny rynek pracy – rozwija myśl Kijanka.

Ponadto w ramach tego przedsięwzięcia będą udostępniane studentom punkty zniżkowe (ok. 160 punktów; dla porównania popularna karta Euro<26 ma do zaoferowania zaledwie 90) za okazaniem legitymacji studenckiej kieleckiej uczelni wyższej. Ze zniżek będzie można skorzystać na terenie województwa w przedsiębiorstwach różnej maści – od salonów piękności po księgarnie.

Kolejną zasługą MAK-u jest Kielecki Informator Uczelniany, który zawiera informacje o wszystkich uczelniach wyższych i aktywniejszych kołach naukowych. Przy badaniach przeprowadzanych do projektu okazało się, że mało który z uczniów szkół ponadgimnazjalnych wie, jakie kierunki może studiować w stolicy województwa. Jak widać, riposta była automatyczna. Informator można pobrać pod adresem:

http://hostuje.net/file.php?id=1f24527e547bfd5fc75ae91b44c75d54

Aktualnie powstaje również portal MAK (www.mak.kielce.pl), który oficjalnie ruszy w październiku. Ma on spełniać rolę „kieleckiego know – how”. Będą na nim zamieszczane informacje na temat miejsc rozwojowych dla studenta (szkolenia, kierunki, inicjatywy studenckie).

Dla zainteresowanych tematem (a przy aktywności organizatorów staje się on niewyczerpany) istnieje możliwość przysłuchania się mądrym planom MAK-owców. Co dwa tygodnie w niedzielę, w godzinach od 15.00 do 17.00, prowadzona jest przez nich audycja w radiu Planeta.

Na koniec nie pozostaje nic innego, jak tylko podziękować opatrzności za ludzi, którzy widzą jeszcze potencjał w naszym mieście. Zainteresowani współpracą mogą pisać na adres: metropolia.akademicka.kielce@gmail.com.

Magdalena Kołodziej




Data publikacji: 21-07-2009 o godz. 07:00:00, Temat: Nauka Technika

Artyku� pochodzi z serwisu Wici.Info Array
Link do artyku�u: Array/News,kielecki_fenomen,11790,html