36 Wici.Info już na mieście

Z przyjemnością informujemy, że w kieleckich kawiarniach, klubach i instytucjach kultury i sztuki pojawiło się 36 wydanie papierowe naszego dwumiesięcznika Wici.Info.



Na jego łamach nie zabraknie: znakomitych fotografii, informacji na temat, naszym zdaniem najważniejszych wydarzeń w Kielcach i regionie świętokrzyskim, recenzji interesujących książek, płyt i filmów, zapowiedzi, wywiadów, reportaży i tekstów publicystycznych.

Zachęcamy do interesującej lektury na temat wystawy dyplomowej kieleckiego „plastyka”, jaka miała w kwietniu w kieleckim BWA. Artykuł napisał Marcin Białek niegdysiejszy absolwent Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach.

Małgorzata Chrzęszczyk opisując ciekawą wystawę pt. „3 in 1”, mającą miejsce w skarżyskim Miejskim Centrum Kultury zaprezentowała Katarzynę Krakowiak, Marcina Zaborskiego i Grzegorza Borysa – troje artystów. Twórcy opowiedzieli w interesujący sposób naszej dziennikarce o swoim warsztacie artystycznym i swoich pasjach.

O najnowszym spektaklu „Tajemnice wirtualnego świata” Kieleckiego Teatru Tańca napisała Aneta Pawłowska. „Przedstawienie ukazuje całokształt szkolnych relacji. Pojawia się zabawnie przerysowany nauczyciel biologii (w tej roli Grzegorz Pańtak), któremu zwariowana klasa „wchodzi na głowę”, oraz siejąca grozę surowa informatyczka (Anna
Kmiecik)” – pisze dziennikarka.

W bardzo zajmujący sposób na temat współczesnego jazzu w wywiadzie pt. „Poszukiwanie dróg dojścia” z Krzysią Górniak rozmawiała Magdalena Kołodziej. Krzysia Górniak według magazynu JAZZ Forum (7-8/2006 str. 27), to „najciekawsza gitarowa jazzwoman w Polsce”, grająca na gitarze elektrycznej kompozytorka, producentka, założycielka zespołu „Krzysia Górniak Band” oraz wytwórni Diuna Club. Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego i Sztuki Dramatycznej w Grazu (Austria) w klasie gitary jazzowej.

Z kolei z muzykami zespołu All Is On – Karolem Łakomcem, Karolem Stańczykiem i Tomaszem Odziemkiem przeprowadziła rozmowę Julita Sochanowska. Artyści zwierzyli się m.in. z tego, ze gdyby się skupiali na Kielcach, to nie osiągnęliby tego, co mają. „Amerykańska wytwórnia Quickstar Productions zamieściła nasz kawałek na składance „Rock 4 Life”. Zrobiliśmy wiele poza granicami naszego miasta a dopiero potem zostaliśmy w nim dostrzeżeni” - opowiadają.

Z Anną Józefiną Lubieniecką – wokalistką Various Manx rozmawiała Sylwia Gawłowska. Autorytetami muzycznymi i artystycznymi dla artystki są: Bjork, Nosowska, Natasha Khan, Massive Attack, Thom Yorke, Lykke li, Lamb, Beirut.”Podziwiam ich wszystkich bardzo! Autorytetem życiowy m jest moja mama, która jest silną kobietą. Chcę być tak silna jak Ona” – zwierzyła się naszej dziennikarce.

Agata Majcher przepytała w kieleckim, studenckim klubie Wspak muzyków, legendarnego zespołu KSU, należącego do kolebki polskiego punk rocka. Wokalista Eugeniusz „Siczka” Olejarczyk wraz z perkusistą Leszkiem „Dziaro” Dziarkiem opowiedzieli Wici.info o perypetiach kapeli w ciągu 30 lat działalności.

W bardzo interesujacym artykule pt.”Trzy religie – jeden architekt” Weronika Mojecka napisała o tym, że na przełomie XIX i XX w. Kielce były miastem kilku wyznań i kilku narodowości. „Oczywiście przeważali katolicy, ale było ich tylko nieco ponad 50 proc. Prawie 30 proc. stanowili wyznawcy judaizmu, 15 proc. – prawosławni, a niecałe, 5 proc. protestanci. Zróżnicowanie to wynikało z sytuacji politycznej. (…)Los sprawił, że mniej więcej w tym samym czasie ( w Kielcach – przyp. Apis) budowały się świątynie wszystkich trzech wyznań. Dodatkowo połączyła je osoba architekta. Plany wszystkich wspomnianych budowli przygotował Stanisław Szpakowski” – pisze red. Mojecka.

Redakcja Wici.Info podjęła temat pomysłu realizacji filmu na temat tego, jak
młodzi kielczanie oraz ich rówieśnicy z Izraela będą odkrywali karty wspólnej historii, w tym również tej bolesnej - dotyczącej ofiar pogromu Żydów z 1946 r. Rozpoczął ją w kwietniu br. urodzony w Kielcach a mieszkający w Hollywood – Paweł Gula. W projekcie tym bierze
udział po sześcioro młodych ludzi z Kielc i izraelskiego miasta Hadera.

Artykułem pt. „Kto uratuje Bartka” redakcja Wici.Info włączyła się do dyskusji, którą pod hasłem „Ratujmy Bartka” zainicjowali miłośnicy wiekowego dębu na początku kwietnia. Naszym zdaniem, nie sposób obojętnie przejeść wobec głosów wołających o ratunek dla wiekowego drzewa. Jeśli je zignorujemy, to już niedługo „atrakcją” gminy Zagnańsk może być tylko tabliczka z informacją, że „TU RÓSŁ LEGENDARNY DĄB BARTEK”.

O niezwykłej nocy świętojańskiej gwarą świętokrzyską opowiedziała specjalnie dla
Wici.Info siedemdziesięcioletnia Zofia Słowik. „Kiedyś, to tak sie wcześni, wcześni, to sie brali, rozumiesz, tak za rence i tak w koło tego, wisz o, tego łognia, rozumisz no. To dawni było, bo to była tako jedność, a dzisiaj to jest każdy sobie ważny. Kiedyś na wsi to były takie gromady, siedziały ludzi i tak sie schodziły, i tak se gaworzyly. A dzisiaj to Wisz każdy sobie. Tak było no” – cytujemy fragment wypowiedzi Pani Zofi zamieszczonej w artykule pt. „Noc Świętojańska w gwarze”.

W reportażu pt. „Andaluzja – kobiety wino i śpiew” Rafał Nowak, redaktor naczelny Wici. Info opisał swój wymarzony pobyt w Andaluzji. Podróżując samolotem wraz z Autorem lądujemy tam wczesnym popołudniem, podziwiając z góry krajobraz regionu: gorący i suchy, górzysty, pokryty skąpą roślinnością, gdzie większość dostępnych terenów zajmują jedne z największych plantacji oliwek na świecie. Po opuszczeniu lotniska zatrzymujemy się przy drodze, aby odetchnąć miejscowym powietrzem, rozeznać się na mapie i nakreślić wraz z Autorem cel podróży… Jak się okazuje bardzo ekscytującej podróży, aż do ostatniego linijki tekstu.

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy dobrej lektury!
Redakcja Wici.Info.



Data publikacji: 04-05-2010 o godz. 10:38:07, Temat: Wici

Artyku� pochodzi z serwisu Wici.Info Array
Link do artyku�u: Array/News,36_wiciinfo_juz_na_mieście,12300,html