Wici.Info nr 37 na lato

Z przyjemnością informujemy, że na wieszakach w kieleckich kawiarniach, klubach i instytucjach kultury i sztuki pojawiło się 37 wydanie papierowe naszego dwumiesięcznika Wici.Info.



Na jego łamach nie zabraknie: znakomitych fotografii, informacji na temat, naszym zdaniem najważniejszych wydarzeń w Kielcach i regionie świętokrzyskim, recenzji interesujących książek, płyt i filmów, zapowiedzi, wywiadów, reportaży i tekstów publicystycznych.

Zachęcamy do interesującej lektury relacji Magdaleny Wach pt. „Dla dobra publicznego” na temat I Festiwalu Jazzowego Dżez Pro Publico Bono, który odbył się w Kielcach.

Joanna Klich z kolei opublikowała relację z bardzo interesującego wydarzenia, jakim była trzecia edycja Festiwalu Wędrowania. „Oddech puszczy i echa wędrownych wspomnień festiwalowych na długo zapadną w pamięci. Różnorodność programowa pozwalała każdemu turyście na miłe spędzenie czasu. Jesteśmy wdzięczni takim ludziom jak Krysia Nowakowska i cała ekipa Stowarzyszenia Odnowica, że chcą nam w taki właśnie sposób przybliżać sztukę” – pisze Joanna Klich w tekście pt. „Świętokrzyskie artystyczne wędrowanie”.

O literackiej promocji kielczan pisze Marzena Słowik. W kieleckiej księgarni „Księgarz” 10 czerwca odbył się bowiem wieczór promocyjny czworga kieleckich autorów: Anny Górskiej, Anety Magdaleny Szcześniak, Krzysztofa Waldemara Kupca oraz Jarosława Czaplińskiego. Opowiadali oni o swoich książkach, opublikowanych w Wydawnictwie RADWAN, ich genezie i inspiracjach.

Marszałek Adam Jarubas wyraził w rozmowie z „Wiciami” zrozumienie dla rozgoryczenia podmiotów artystycznych i kulturalnych Bazy Zbożowej z powodu odrzucenia przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego wsparcia finansowego dla nich. „Proszę podkreślić, że nasza decyzja w sprawie zgłoszonego projektu nie oznacza niechęci do Bazy Zbożowej, ani braku woli do współpracy. Chcemy wciągnąć ją w inne obszary promocji. Deklaruję otwartość i naszą przychylność dla inicjatyw, które rodzą się w Bazie Zbożowej” – podkreślił marszałek województwa świętokrzyskiego w rozmowie z naszą redakcją.

Sebastian „Rahim” Salbert – członek legendarnego zespołu Paktofonika, laureat Fryderyka za płytę „Kinematografia” oraz nominowany do „Paszportu Polityki” w kategorii „Album roku”. Niedawno wydał swój pierwszy solowy krążek zatytułowany „Podróże po amplitudzie”.
O tym, co łączy go z Mickiewiczem, a co dzieli z najbliższym współpracownikiem opowiada naszej dziennikarce Magdzie Kołodziej.

Ze znakomicie napisanego wywiadu przeprowadzonego przez Magdalenę Wach z prof. Mirosławem Wójcikiem z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach możemy dowiedzieć się m.in. o kulisach „wydawniczej inwentaryzacji” spuścizny literackiej, jaką pozostawił po sobie Gustaw Herling - Grudziński w Neapolu.

Julita Sochanowska napisała interesujący tekst na temat kabaretu „Czwarta Fala”. „Młodzi, przystojni i utalentowani, a na dodatek jest ich trzech. Łukasz Książek, Damian Lebieda i Mateusz Lewkowicz tworzą Kabaret Czwarta Fala. Spotkali się na przeglądzie Skecz na Scenę, na którym ze sobą rywalizowali. Reprezentowali Kabarety: Pocisnę i Yamha. Przypadli sobie do gustu i tak od niemal roku działają jako wspólna formacja” – czytamy w artykule.

Aneta Pawłowska w tekście pt. „Roztańcz się w Kielcach” poruszyła sprawę tego, że kielczanie chcą się uczyć wszelakich pląsów, zarówno tych tradycyjnych, jak i bardzo oryginalnych, nowoczesnych czy nieco orientalnych. „Na zajęcia zapisują już malutkie dzieci, ale wiele osób decyduje się na naukę tańca także w dojrzałym wieku. Czasem są to niespełnione marzenia a czasem po prostu chęć spróbowania czegoś całkowicie nowego w życiu” – pisze autorka.

W ramach cyklu „Kielecka Panorama Teatralna” Magdalena Kołodziej zaprezentowała teatr 1eden, który powstał w ramach Oratorium Świętokrzyskiego. W następnych wydaniach Wici.Info autorka zaprezentuje także inne teatry m.in.: Pegaz, S.T.R.E.F.A i Ecce Homo.

O fenomenie bałtowskiego Parku Jurajskiego napisała Marzena Słowik w tekście pt. „Wakacyjna agroturystyka jurajska”. Czytamy w im m.in.: „(…)Turyści mogą więc zwiedzić Jura-Park (park dinozaurów) i muzeum, Zwierzyniec Bałtowski (dolny i górny), Ośrodek Jazdy Konnej, Żydowski Jar (miejsce, w którym dr Gerard Gierliński znalazł ślady: roślinożernych dryozaurów oraz drapieżnego ceratozaura i małego teropoda). Przygotowane zostały ścieżki dydaktyczne z trzema trasami: przyrodniczo- dydaktyczną, przyrodniczą oraz trasą „Zaginiony świat dinozaurów”(…)”.

„Dziś piszę o spadochroniarstwie. Co prawda nie polega ono na lataniu w przestworzach w dosłownym znaczeniu, a wprost przeciwnie – na spadaniu. W pewnych warunkach, poza spadaniem możemy poczuć się jak ptak szybujący w przestworzach... ale po kolei” – pisze Karol Kępa w znakomitym reportażu pt. „Rzecz o nauce latania”.

Ten sam autor w reportażu pt. „Chorwacja niesamowicie zielona” opisał i obfotografował atrakcyjne miejsca swojej podróży po Chorwacji, a konkretnie wybrzeża Środkowej Dalmacji.

Wiciowa ekspertka od spraw kulinarnych w kolejnym swym odcinku prezentuje własne przepisy na potrawy, tym razem z pomidorów. Czytelnik dowie się jak wykonać m.in.: przecier pomidorowy, szybkie spaghetti i ekspresową zupę pomidorową. Własne przepisy naszej redakcyjnej tajemniczej Frog wzbudzają coraz większe zainteresowanie Czytelników, którym Redakcja życzy: smacznego!

Interesująco zapowiada się pierwszy odcinek pt. „Misja” komiksu „Major Chaos i kieleckie legendy”, który zaprezentował na naszych łamach Norbert Rybb wraz z Barmanem Chaosu.

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy dobrej lektury!
Redakcja Wici.Info.



Data publikacji: 03-07-2010 o godz. 10:20:03, Temat: Wici

Artyku� pochodzi z serwisu Wici.Info Array
Link do artyku�u: Array/News,wiciinfo_nr_37_na_lato,12419,html