Eric Truffaz i Siggy Davis na Targi Kielce Jazz Festival

Czołowy trębacz Europy Eric Truffaz i czarnoskóra charyzmatyczna wokalistka z Nowego Jorku Siggy Davis to gwiazdy tegorocznego memoriału Milesa DavisaOd 24 do 26 września deski dużej sceny Kieleckiego Centrum Kultury otwarte będą dla wspaniałych głosów, muzyków, kompozytorów, a w tym roku po raz pierwszy także dla produkcji filmowych.

Festiwal jazzowy, poświęcony pamięci wybitnego kompozytora i trębacza Milesa Davisa, organizowany przez Kieleckie Centrum Kultury i Targi Kielce to międzynarodowa impreza, na której fanów jazzu nie powinno zabraknąć. To właśnie tutaj, od ośmiu lat pod koniec września - w rocznicę śmierci wirtuoza trąbki Milesa Davisa, rozbrzmiewa w wykonaniu gwiazd jazz tradycyjny i najnowszy.

W koncertach biorą udział giganci światowego i polskiego jazzu, ale jest to również możliwość prezentacji lokalnego środowiska muzycznego. W poprzednich latach na deskach dużej sceny Kieleckiego Centrum Kultury wystąpili między innymi Lura z Wysp Zielonego Przylądka, Omar Sosa - Kuba, Lester Kidson - Kanada, MARK Goldsbury Quartet - USA, Nippy Noja - Tajlandia, Lena Ledoff - Rosja. Gościliśmy również polskie znakomitości: Agę Zarjan, Włodzimierza Pawlika, Stanisława Soykę, Artura Dudkiewicza, Marcina Wasilewskiego, Krzysię Górniak, Dorotę Miśkiewicz, Włodka Kiniorskiego.

2010 rok należy do Amerykanki Siggy Davis, a także francuskiego trębacza Erica Trufazza, Miki Urbaniak, Artura Dutkiewicza Trio oraz grupy Tomasz Grochot Quintet & Eddie Henderson.

To, co czyni ten festiwal wyjątkowym, to jedyny w Polsce i prawdopodobnie jeden z nielicznych w Europie pomnik Milesa Davisa, znajdujący przed KCK – nie tylko atrakcyjne w swojej niepowtarzalnej formie dzieło sztuki, ale również miejsce poświęcone patronowi happeningów, towarzyszących festiwalowi.

Sceny KCK umożliwiają różnorodne prezentacje muzyczne - od dużych składów, po kameralne. W Galerii Winda odbywają się imprezy towarzyszące: projekcje filmów, wystawy plakatów czy wieczorne jazz session.

W tym roku Muzyczne Listy do Milesa Davisa wysyłamy od 24 do 26 września.

W ramach Festiwalu odbędzie się wieczór filmowy, podczas którego będzie można obejrzeć dwa filmy. Pierwszy film dokumentalny „Droga” w reżyserii Grzegorza Orczaka, ukazuje spotkanie jazzmanów z Brazylii, Stanów Zjednoczonych i Polski, którzy nie znając wspólnego języka, mogą się porozumieć tylko poprzez wspólne granie. Drugi film to „Bird” w reżyserii Flinta Eastwooda obrazujący życie i twórczość Charliego „Birda” Parkera – saksofonisty, którego nowatorskie podejście do muzyki i do gry na tym instrumencie zrewolucjonizowało i odmieniło tą dziedzinę sztuki.

Wstęp na Festiwal jest bezpłatny. Bilety można odbierać w Kieleckim Centrum Kultury, Kielce, pl. Moniuszki 2b tel. 041 344 40 32.
Data publikacji: 14-09-2010 o godz. 20:46:12, Temat: Muzyka

Artykuł pochodzi z serwisu Wici.Info http://www.wici.info
Link do artykułu: http://www.wici.info/News,eric_truffaz_i_siggy_davis_na_targi_kielce_jazz_festival,12550,html