Najnowsze #38. wydanie Wici.Info

Z przyjemnością informujemy, że na wieszakach w kieleckich kawiarniach, klubach i instytucjach kultury i sztuki pojawiło się 38. wydanie papierowe naszego dwumiesięcznika Wici.Info.



Na jego łamach nie zabraknie: znakomitych fotografii, informacji na temat, naszym zdaniem najważniejszych wydarzeń w Kielcach i regionie świętokrzyskim, recenzji interesujących książek, płyt i filmów, zapowiedzi, wywiadów, reportaży i tekstów publicystycznych.

Polecamy interesującą relację Julity Sochanowskiej pt. „BF Memorial 2010 pamięci Piotra „Wembleya” Nowaka”. W dniach 13-14 sierpnia 2010 roku w Bazie Zbożowej i ogrodzie Pałacyku Zielińskiego odbyła się trzecia edycja święta kultury hiphopowej BF Memorial 2010. Wydarzenie to poświęcone jest pamięci zmarłego w 1997 roku Piotra „Wembleya” Nowaka - wielokrotnego mistrza Polski w tańcu electric boogie, malarza graffiti, założyciela grupy Broken Glass, która w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia.



W tekście pt. „Archeolog na probostwie” Joanna Klich o wystawie pod tym samym tytulem w Muzeum Narodowej w Kielcach poświęconej ks. Stanisławowi Skurczńskiemu, który interesował się znaleziskami archeologicznymi w regionie świętokrzyskim.

O rozstrzygniętym XXXIII Przedwiośniu - konkursie, który jest też przeglądem twórczości artystów głównie z regionu świętokrzyskiego napisał nasz redakcyjny ekspert od sztuk plastycznych Marcin Białek.

Z muzykami zespołu Kamp! wywiad pt. „Walka nie jest skończona” przeprowadził Patryk Kanarek. Kamp! To łódzko-wrocławskie trio powstałe w 2007 roku. Ich muzyka to elektroniczny pop inspirowany new wavem lat 80., krautrockiem i francuskim housem. Na swym koncie mają wiele prestiżowych występów zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Z Krzysztofem Zanussim rozmawiała Magdalena Kołodziej w swym wnikliwym wywiadzie pt. „Należy się bić” o tym, jak stopniowo ze studenta fizyki przeradzał się w prawdziwego humanistę, reżysera-mistrza. „Zawsze elegancki i uprzejmy, dla niektórych kontrowersyjny przez stałość poglądów. Podziwiany oraz doceniany na całym świecie” – pisze autorką. Reżyser opowiedział o swoich obawach, najtrudniejszych wyborach oraz pracy w Watykanie.

W wywiadzie pt. „ Jak Kielce, to Żeromski, jak Żeromski, to Majonez Kielecki…” Andrzej Świetlik i Andrzej Wielogorski – artyści kontrowersyjnej Grupy Artystycznej Łódź Kaliska opowiedzieli Redakcji Wici.Info” o kulisach ciekawej wystawy pt. „Stefan i Majonez”, jaką przygotowali dla kielczan w Muzeum Narodowym. „Tytuł sami wymyśliliśmy. Dostaliśmy wiadomość, że Muzeum Narodowe z Kielc jest zainteresowane tym, żebyśmy zrobili wystawę związaną z jego zbiorami. Dla nas skojarzenie było proste: jak Kielce, to Żeromski, jak Żeromski, to Majonez Kielecki, jak majonez, to Andy Warhol. O Stefanie wszyscy zapominają, a o majonezie natomiast nie. Inspiracją i łącznikiem dla naszej wystawy jest Andy Warhol” – opowiadał Andrzej Wielogórski.

O pozytywnym nastawieniu, ciężkiej pracy nad sobą i atmosferze na wyborach najpiękniejszych Polek zwierzyła się naszej redakcyjnej znawczyni mody Żanecie Lurzyńskiej Magda Brojewska – Miss Polonia Ziemi Świętokrzyskiej 2010 oraz finalistka wyborów Miss Polonia 2010.

O tym, że twórczość plastyczna może być hołdem dla ludzi opowiada w reportażu pt. „Moje obrazy są hołdem dla ludzi” Genowefa Łukomska autorka ponad 80 obrazów ukazujących obrzędy i zwyczaje oraz codzienne życie mieszkańców Zachełmia, który zasłynął na cały świat z powodu odkrycia śladów tetrapoda. Pani Genowefa ma 80 lat. Kocha kwiaty. W swych pracach malarskich przedstawia pracowitych zachełmian wraz z ich obrzędami i rytuałami…

W wywiadzie pt. „Jestem muzycznym maniakiem” o swoim muzycznym życiu opowiedziała Julicie Sochanowskiej. Edyta Strzycka - młoda wokalistka, która uwielbiła sobie klimaty jazzowe, popowe oraz alternatywne.

Polecamy artykuł publicystyczny Weroniki Mojeckiej na temat sztuki reklamy. „Wpadające w ucho hasło, kolorowy spot, krzykliwy plakat – wszystko, by przykuć wzrok potencjalnego odbiorcy. Dziś copywriterzy, graficy i inni spece od reklamy prześcigają się w pomysłach. A jak wyglądały pierwsze zakusy na klienta?” – zachęca autorka.

W redakcyjnym cyklu pt. „Kielecka panorama teatralna” Magdalena Kolodziej tym razem zaprezentowała Teatr „Pegaz”. „Pegaz to jedyny w pełni autorski teatr w Kielcach. – Pragniemy budować teorię człowieka poprzez dziedzinę sztuki, w której – jak w soczewce – skupia się wszystko – wprowadza mnie w ideę działalności swojego teatru Andrzej Skorupski, jego reżyser i scenarzysta zarazem” – pisze autorka.

O Sandrze Drabik, 22-letniej mistrzyni świata w Kick Boxingu napisała red. Aneta Pawłowska w znakomitym artykule pt. „Dziewczyna z ringu”. Polecamy także do obejrzenia fotografii Łukasza Króla. „Niby drobna i krucha, a tak naprawdę silna i twarda. Bardzo dziewczęca i delikatna, ale świetnie sobie radzi w świecie, w którym dominują mężczyźni. Duma Kielc, ale w Kielcach niemalże nierozpoznawana” – pisze autorka.

O rajdzie pieszym Gołoszyce - Kuźniaki, czyli „żwawym spacerze przez Łysogóry opowiedziała w reportażu suczka Nela, która przemierzyła ponad 120 – kilometrowy świętokrzyski szlak wraz z Ulą, Bartkiem, Pawłem i Rafałem.

O Jarocinie po latach napisała w bardzo interesującym artykule Agata Majcher. „Wyjątkowość Jarocina ukazywana była na różnych płaszczyznach. Przede wszystkim w stylu bycia i ubiorze! W konserwatywnych i komunistycznych latach 80. tłumy punkowych irokezów, skóry, glany, ćwieki i nie tylko straszyły przerażonych mieszkańców” – pisze dziennikarka.

Relację z wyprawy na górę Elbrus napisała Joanna Klich. Wśród uczestników ekspedycji z całej Polski znalazło się dwóch mieszkańców regionu świętokrzyskiego: Lech Segiet z Kielc oraz Romuald Sadowski z Pierzchnicy. „Przypadek sprawił, że znaleźli się w tej samej ekspedycji. Chociaż do podnóża Elbrusu dotarli różnymi środkami transportu, dalszą część drogi pokonywali razem” – pisze Klich.

Wiciowa ekspertka od spraw kulinarnych w kolejnym swym odcinku prezentuje własne przepisy na potrawy, tym razem z papryki. Czytelnik dowie się jak wykonać m.in.: leczo i paprykę faszerowaną. „Papryka nadaje potrawom niepowtarzalnego smaku i pikantności. Ostry smak nadaje papryce kapsaicyna, która znajduje się głównie w nasionach i skórce. Znanych jest obecnie około 200 odmian papryki. Wykorzystuje się zarówno owoce dojrzałe, czerwone, pomarańczowe, żółte, jak i niedojrzałe zielone” - czytamy. Własne przepisy naszej redakcyjnej tajemniczej Frog wzbudzają coraz większe zainteresowanie Czytelników, którym Redakcja życzy: smacznego!

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy dobrej lektury! Redakcja Wici.Info.


Data publikacji: 15-09-2010 o godz. 08:18:26, Temat: Wici

Artyku� pochodzi z serwisu Wici.Info Array
Link do artyku�u: Array/News,najnowsze_38_wydanie_wiciinfo_,12551,html