"Jaga" zaczepia... przyczepę

W niezmiernie lubianym przez większość miłośników motoryzacji angielskim programie „Top Gear” przyczepy campingowe są pokazywane jako drogowa plaga i notorycznie niszczone, np. poprzez podpalenie ogniem z rury wydechowej samochodu wyścigowego. Przyczepa ogranicza prędkość.



Wedle kodeksu drogowego, nawet na autostradzie, auto z przyczepą może poruszać się z szybkością do osiemdziesięciu kilometrów na godzinę. Cieszący się autostradami bez limitów prędkości Niemcy dopuszczają jazdę z szybkością 100 km/h, jeśli auto i przyczepa połączone są zaczepem, który przebył specjalne badania techniczne.

Krótko mówiąc: tam, gdzie wyprzedzanie jest niemożliwe, miłośnicy tego typu turystyki skazani są na rolę spowalniających ruch. Jak mówi przewodniczący koła „Jaga” przy Automobilklubie Kieleckim, Andrzej Batory: „Czasem z tego powodu w niektórych krajach (np. Chorwacji) zdarza się, że policja zatrzymuje takiego turystę w zatoczce celem przepuszczenia jadących za nim w kolejce szybszych pojazdów”.

Utrudnienia w jeździe odstraszają licznych samochodziarzy od korzystania z przyczep – tzw. caravaningu. Warto jednak docenić caravaningowców – wielu z nich dąży do stałego doskonalenia techniki jazdy, co można uznać za cechę, która wyróżnia prawdziwych miłośników motoryzacji.

Od 1980 roku przy Automobilklubie Kieleckim działa Koło Caravaningowe „Jaga” (http://automobilklub.kielce.pl/s,62,Historia_Kola_quotJagaquot.html). Powstało siedem lat po pojawieniu się na rynku kamienia milowego polskiego caravaningu – przyczepy Niewiadów N126, którą w założeniach ciągnąć mógł nawet jej imiennik – samochód fiat 126p.

W 1984 roku Polski Związek Motorowy (PZM) zaczął organizować Ogólnopolski Konkurs Caravaningowy. W skład konkursu wchodzą jazdy sprawnościowe z przyczepą, pytania z dziedziny kodeksu drogowego i zasad udzielania pierwszej pomocy oraz konkurs wiedzy o zwiedzanym regionie (obejmujący wiedzę przekazaną wszystkim uczestnikom zlotu w materiałach od organizatorów). Po jedenastu latach do konkursu dołączyła druga impreza – Mistrzostwa Polski w Jeździe Samochodem z Przyczepą (MPwJSzP). Konkurencjami mistrzostw są jazda z przyczepą kempingową N126 oraz z przyczepą towarową o masie poniżej 750 kg.

Członkowie kieleckiego koła rywalizują w tych imprezach z dużymi sukcesami. W ubiegłym roku wywalczyli wicemistrzostwo Polski podczas rozgrywanych na Miedzianej Górze MPwJSzP.
W 2010 roku do organizowanych przez PZM wydarzeń dołączył Młodzieżowy Konkurs Caravaningowy kierowany do osób w wieku od 12 do 18 lat biorących udział w zlotach.
Sezon caravaningowy w Polsce trwa z reguły od marca do października.

Miłośnicy turystyki z przyczepą lub samochodem wyposażonym w zabudowę kempingową biorą udział także w imprezach międzynarodowych, takich jak: Dahlie Rallye, który w 2010 roku organizowany jest w Czechach. W roku 2009 odbywał się w Polsce – w miejscowości Kamień k. Rybnika.

Sztandarową imprezą – ujętą w kalendarzu imprez PZM – organizowaną przez członków Koła „Jaga” jest Ogólnopolski Zlot „Caravaningowe Świętojanki”. W bieżącym roku obchodził on jubileusz – odbywał się po raz trzydziesty (relację można obejrzeć na stronie internetowej automobilklub.kielce.pl – w sekcji „caravaning”).

Zazwyczaj rozgrywa się na nim jedną z eliminacji Ogólnopolskiego Konkursu Caravaningowego lub Mistrzostw Polski w Jeździe Samochodem z Przyczepą. W ubiegłym roku rozgrywano tutaj kolejno wszystkie trzy eliminacje MPwJzP.
Uczestnicy zlotów korzystają z Toru Kielce oraz położonych przy nim terenów kempingowych Automobilklubu Kieleckiego. W sezonie kemping przy torze jest miejscem stacjonowania przyczep oraz aut z zabudową kempingową należących do członków koła „Jaga” (na zimę umieszczane są one w pomieszczeniach Automobilklubu). Przewodniczący koła zachęca osoby planujące rozpoczęcie swej przygody z caravaningiem do odwiedzenia kempingu.

Ci, którzy się na to zdecydują, będą mogli zapoznać się z jego wyposażeniem, porozmawiać z przebywającymi na nim członkami koła, a nawet obejrzeć stacjonujące tam przyczepy.
Według przewodniczącego „Jagi” caravaningowców można porównać do Cyganów, mając na uwadze ich stałą ochotę do wędrówek.

Jedynym przeciwwskazaniem do uczestnictwa w ruchu caravaningowym jest brak poczucia humoru, nietowarzyskość i nadmierne wygodnictwo. Pomimo zróżnicowanego wieku, uczestników na zlotach obowiązuje zwyczaj zwracania się do wszystkich po imieniu.
Pełnoprawnym członkiem koła, biorącym udział w zlotach, można być także bez przyczepy, wówczas korzysta się z namiotu. Wystarczy zapisać się do Automobilklubu w Kielcach przy ul. Słowackiego 16, a następnie do Koła „Jaga”.

Ci, których atmosfera zlotów zachęci do zakupu przyczepy, mogą zacząć swą przygodę od klasycznej N126 – jak radzi pan Andrzej. Jest ona lekka i wytrzymała, a obecnie można ją nabyć za niewielkie pieniądze”. Fakt, że wykonano ją z tworzywa sztucznego (laminatu) czyni ją też niezwykle trwałą. Przyczepy ze znacznie lepszym wyposażeniem mają zwykle drewniany szkielet, co sprawia, że w razie przecieków konstrukcja bardzo szybko się niszczy. Przy zakupie domu na kółkach można jednak skorzystać z rady członków „Jagi”, którzy mają kontakt z zaufanymi sprzedawcami.

Używana N126 kosztuje obecnie ok. 2500-3000 zł. Szacuje się, iż wydatek ten zwraca się w ciągu czterech lat, jeśli porównać koszt pobytu trzech osób na wczasach zorganizowanych z kosztami, jakie ponosimy wyjeżdżając z przyczepą. Na przykład jedenastodniowy pobyt na Kaszubach kosztował pana Andrzeja w tym roku 380 zł.

Użytkownicy przyczep i zwolennicy aut z zabudową kempingową mają swoje portale internetowe: caravaning.pl i camperteam.pl, a także czasopismo „Polski Caravaning”, w którym można znaleźć m.in. porady dotyczące techniki jazdy z przyczepą.

Andrzej Szczodrak


Data publikacji: 16-09-2010 o godz. 21:25:41, Temat: Nauka Technika

Artyku� pochodzi z serwisu Wici.Info Array
Link do artyku�u: Array/News,jaga_zaczepia_przyczepę,12555,html