Nowa ekspozycja w muzeum na Świętym Krzyżu

Zapraszamy do zwiedzania nowej ekspozycji w Muzeum Przyrodniczym ÅšwiÄ™tokrzyskiego Parku Narodowego na ÅšwiÄ™tym Krzyżu. Wystawa stanowi niezwykÅ‚y spektakl Å›wiatÅ‚a, dźwiÄ™ku i odgÅ‚osów przyrody w oparciu o multimedialne urzÄ…dzenia, dioramy, zdjÄ™cia, modele.



Zwiedzanie rozpoczynamy od sali w której możemy obejrzeć makietÄ™ wspóÅ‚czesnego krajobrazu terenu Parku i jego okolic, oraz  makietÄ™ przedstawiajÄ…cÄ… pierwotny krajobraz, zanim czÅ‚owiek zaczÄ…Å‚ przeksztaÅ‚cać ten teren. Tutaj obejrzymy też film o historii, powstaniu, gÅ‚ównych zadaniach i walorach ÅšwiÄ™tokrzyskiego Paku Narodowego. NastÄ™pnie w formie dioram przestawiono dziaÅ‚alność czÅ‚owieka na tym terenie poczÄ…wszy od starożytnego hutnictwa żelaza, osadnictwa, poprzez hutnictwo szkÅ‚a i gospodarkÄ™ leÅ›nÄ…. Część poÅ›wiÄ™conÄ… dziaÅ‚alnoÅ›ci czÅ‚owieka i zwiÄ…zanym z tym przeksztaÅ‚caniem terenu, koÅ„czy ekspozycja omawiajÄ…ca  rozwój idei ochrony przyrody na tym obszarze oraz dziaÅ‚ania zmierzajÄ…ce do utworzenia w 1950 ÅšwiÄ™tokrzyskiego Parku Narodowego.

W kolejnej sali zapoznajemy siÄ™ z geologicznymi i paleontologicznymi dziejami Gór ÅšwiÄ™tokrzyskich poczÄ…wszy od paleozoiku, poprzez mezozoik i kenozoik. Poszczególne okresy prezentowane sÄ… w formie podÅ›wietlonych plansz, modeli wymarÅ‚ych zwierzÄ…t,   ich skamieniaÅ‚oÅ›ci oraz Å›ladów utrwalonych w skaÅ‚ach.

 W dalszej części wystawy wÄ™drujemy przez ekosystemy leÅ›ne ÅšwiÄ™tokrzyskiego Parku Narodowego, gdzie możemy zobaczyć zwierzÄ™ta, roÅ›liny i grzyby żyjÄ…ce w jodÅ‚owym borze mieszanym zwanym jedlinÄ… polskÄ…, buczynie, borze sosnowym. Wybierzemy siÄ™ również na goÅ‚oborze z zarastajÄ…cym je pionierskim lasem - jarzÄ™binÄ… Å›wiÄ™tokrzyskÄ… oraz na GórÄ™ CheÅ‚mowÄ…, gdzie zapoznamy siÄ™ miÄ™dzy innymi z z życiem mrówek.

W nastÄ™pnych salach przybliżony jest niewidoczny, ale niezwykle bogaty i ważny przyrodniczo Å›wiat organizmów żyjÄ…cych w martwym, rozkÅ‚adajÄ…cym siÄ™ drewnie. Martwe drewno to niezbÄ™dny element naturalnej puszczy. Jest ono domem, schronieniem, miejscem życia dla wielu zwierzÄ…t, roÅ›lin i grzybów. Jest również elementem glebotwórczym, wodochronnym, zapobiegajÄ…cym erozji, ostojÄ… różnorodnoÅ›ci biologicznej. Bez martwego drewna nie ma prawdziwej puszczy.

ZwiedzajÄ…cy mogÄ… zapoznać siÄ™ z bogactwem przyrody ÅšwiÄ™tokrzyskiego Parku Narodowego. Przedstawiono to w formie ekspozycji omawiajÄ…cej osobliwoÅ›ci przyrody w ÅšwiÄ™tokrzyskim Parku Narodowy, różnorodność form w przyrodzie, Å›wiat organizmów żyjÄ…cych pod powierzchnia gleby oraz przyrodÄ™ pod lupÄ…. Możemy tutaj obejrzeć różnorodność elementów przyrody pod wzglÄ™dem formy, wielkoÅ›ci, funkcji, jakie peÅ‚niÄ… w Å›rodowisku.



Ekspozycja w Muzeum Przyrodniczym na Świętym Krzyżu jest otwarta w godzinach:

od 8.00 do 16.00 w okresie od 1 listopada do 31 marca,

od 9.00 do 17.00 w okresie od 1 kwietnia do 31 października,

Muzeum jest nieczynne  w poniedziaÅ‚ki oraz  w dniach 1 listopada, 25 grudnia, 1 stycznia oraz w pierwszy dzieÅ„ Å›wiÄ…t Wielkanocnych.

Opłata za wstęp do Muzeum Przyrodniczego wynosi:

bilet normalny 8, 00 zł

bilet ulgowy 4,00 zł,

Bilety ulgowe przysÅ‚ugujÄ…: mÅ‚odzieży szkolnej i studentom, emerytom i rencistom, osobom niepeÅ‚nosprawnym. Grupy nie powinny być wiÄ™ksze niż 25 osób, zwiedzania odbywa siÄ™ co 20 minut. Ostatnia grupa wchodzi na godzinÄ™ przed zamkniÄ™ciem. Prosimy o wczeÅ›niejsze zgÅ‚aszanie zamiaru zwiedzania Muzeum.

Małgorzata Ossowska, Muzeum Przyrodnicze na Świętym Krzyżu


Data publikacji: 23-12-2010 o godz. 00:55:44, Temat: Cywilizacja

Artyku� pochodzi z serwisu Wici.Info Array
Link do artyku�u: Array/News,nowa_ekspozycja_w_muzeum_na_ÅšwiÄ™tym_krzyÅzu,12684,html