Oskarowa gorączka trwa…

83. ceremonia rozdania złotych rycerzy Akademii - Oskarów 2011 odbędzie się 27 lutego w Kodak Theater w Los Angeles. W napięciu oczekujemy, który z nominowanych filmów, uwielbianych przez nas aktorów, czy montażystów będzie mógł pochwalić się tą prestiżową nagrodą – a w tym roku mamy iście doborowe towarzystwo.Gdy zostały ogłoszone nominacje do Oskarów 2011, poczułam ulgę, gdyż wyróżnione obrazy przywróciły mi wiarę w dobry gust Akademii. W oscarowe szranki stanęły filmy: „Jak zostać królem”, "Czarny Łabędź", "Fighter", "Incepcja", "127 godzin", "Social Network", "Toy Story 3", "Prawdziwe męstwo", "Wszystko w porządku" oraz "Do szpiku kości". Kto w tym roku zgarnie statuetkę : kowboje, baletnice czy bokserzy? A może Król jąkała?

Najwięcej nominacji bo aż 12 otrzymał znakomity film Toma Hoopera "Jak zostać królem" nominowany m.in. jako najlepszy film roku, reżyserię, scenografię, kostiumy, zdjęcia, najlepszą rolę męską dla Colina Firtha, a także dla Heleny Bonham Carter i Geoffrey'a Rusha za role drugoplanowe. Ten historyczny dramat przedstawia historię księcia Yorku Alberta, który w latach 30. niespodziewanie objął tron i musiał walczyć z własnymi ograniczeniami i wadą wymowy. Pomaga mu w tym terapeuta – logopeda Lionel Logue, który nietypowymi metodami umożliwia królowi odzyskanie „własnego głosu”. Jest to szczególnie ważne ponieważ Królestwo potrzebuje moralnego wsparcia do walki z hitlerowskimi Niemcami. Film niesamowicie lekki jak na dramat historyczny, ale wzruszający, pełen dobrego brytyjskiego humoru. Podobnież "Jak zostać królem", spodobał się samej królowej Elżbiecie II.

Aż dziesięć nominacji przypadło filmowi "Prawdziwe męstwo, który dziwnym trafem nie został uwzględniony podczas wyrokujących Złotych Globów. Film o prawdziwych kowbojach wyreżyserowali niepokorni bracia - Joel i Ethan Coen. Bohaterką "Prawdziwego męstwa" jest 14-letnia Mattie Ross (nominowana do Oscara debiutantka Hailee Steinfeld, która w środku mroźnej zimy 1870 roku opuszcza dom w jednym celu, chce dokonac zemsty za śmierć ojca. W podróży towarzyszą jej kupiec (Dakin Matthews), strażnik Teksasu (Matt Damon) i stróża prawa (również nominowany Jeff Bridges).

Osiem nominacji dostały "Social Network" Davida Finchera oraz "Incepcja" Christophera Nolana. Dwa filmy, które zdobyły popularność na długo przed nominacjami do Oskarów. Obsypany nagrodami "Social Network" przedstawia historię powstania portalu społecznościowego „Facebook” – jest to również historia o samotności człowieka, który ma milion przyjaciół w Internecie, a żadnego prawdziwego w realnym świecie. Fischer z detektywistyczną precyzją pokazuje nam powstanie pomysłu i realizacje portalu, a także zmiany jakie zachodzą w ludziach gdy osiągają sukces.

Historia Dominica Cobba (Leonardo DiCaprio), szefa ekipy specjalistów od włamywania się do cudzych snów i manipulowania świadomością przedstawiona jest w wizualnym dziele "Incepcja". Film zasługuje na pochwały za warstwę wizualną i bardzo ciekawy scenariusz, który nie pozwalał widzom nawet na chwilę stracić czujności.

„Czarny Łabędź” Darrena Aronofsky'ego otrzymał aż pięć nominacji : najbardziej zasłużoną według mnie za reżyserię oraz za pierwszoplanową rolę kobiecą dla Natalie Portman. Trzymam kciuki za aktorkę, ponieważ zagrała znakomicie dręczoną obsesjami baletnicę która swoje życie całkowicie podporządkowała doskonaleniu sztuki tańca. Aronofsky stał się dla mnie mistrzem filmów psychologicznych, w których poznajemy bohaterów także przez ich obłęd i skrajne emocje. Film znakomity pod względem fabuły ale także scenografii i kostiumów.

„127 godzin” to jeden z najciekawiej zrealizowanych filmów 2010 roku a przy okazji opowiadający wstrząsającą i opartą na faktach historię. „127 godzin” to historia młodego mężczyzny, który podczas wspinaczki w górach Utah zostaje uwięziony w szczelinie na 5 dni. Jest to film o przetrwaniu, a także obraz młodego mężczyzny, lekkomyślnego ryzykanta, który dzięki tragicznej sytuacji nauczył się nie tylko cenić życie, ale także ludzi, którzy go otaczają. Więc tak naprawdę film to wielka pochwała życia. Dodając do tego ciekawe pomysły reżyserskie Dannego Boyla i znakomite aktorstwo Jamesa Franco, widz nie może chcieć więcej.

”Fighter” opowiada historię braci, którzy swoje życie zbudowali na miłości do boksu. To także obraz o straconych szansach i odzyskiwaniu szacunku do siebie. Historia oparta na faktach, przedstawia nam ciężką drogę na szczyt boksera Mickyego Ward'a – jego walkę z „toksyczną” rodziną i własnymi ograniczeniami. Film pokazuje nam, że czasem by dojść na szczyt potrzeba wierzących w nas ludzi i ich słów zachęty do walki. Znakomite trio aktorskie – nominowane w kategoriach najlepszy aktor w roli drugoplanowej (Christian Bale), najlepsza aktorka w roli drugoplanowej (Amy Adams i Melissa Leo). Fighter otrzymał aż 7 oscarowych nominacji w najważniejszych kategoriach.

Film Debry Granik „Do szpiku kości” pokazuje losy biednej amerykańskiej rodziny mieszkającej w lasach Missouri. 17 latka (nominacja dla najlepszej aktorki– Jennifer Lawrence) zmuszona jest poszukiwać ojca – zajmującego się produkcją metamfetaminy, który zniknął z przepustki więziennej, za co rodzinie grozi zajęcie domu. Młoda kobieta musi walczyć o swoje rodzeństwo i chora matkę, mając przeciwko sobie cała społeczność.

„Wszystko w porządku” to jedyny nominowany film o prawdziwie lekkim i przyjemnym zabarwieniu, opowiadający historię szczęśliwego związku Jules (Julianne Moore w życiowej roli, również z szansą na nagrodę Akademii) i Nic (Annette Bening – to już trzecia nominacja aktorki ), wychowujących na przedmieściu dwoje dzieci. Życie rodziny jest sielskie dopóki, nastolatki nie wprowadzają do uporządkowanego życia biologicznego ojca (Mark Ruffalo, nominacja dla aktora drugoplanowego). Film pozornie lekki pokazuje historię rodziny, która pomimo wielu pęknięć i problemów, zdaje sobie sprawę jaką silę dają najbliżsi. Czekam na polska wersję tego filmu…

Wielkim prestiżem dla Pixara było nominowanie w kategorii najlepszy film trzeciej części „Toy Story”. I choć bajka ma małe szanse w kategorii najlepszy film, bardzo duże ma już w innej kategorii – najlepszy film animowany.

Już sie nie mogę doczekać 27 lutego, by dowiedzieć się kogo Akademia w tym roku postanowiła uhonorować swoją nagrodą. Jestem też ciekawa jak pójdzie prowadzenie ceremonii aktorom Jamesowi Franco i Anne Hathaway - którzy od paru miesięcy intensywnie ćwiczą, by zaskoczyć widzów. A wy macie swoje oskarowe typy?

Moje wyglądają tak:

NAJLEPSZY FILM
"Jak zostać królem"

REŻYSERIA
Darren Aronofsky - "Czarny łabędź"

AKTOR PIERWSZOPLANOWY
Colin Firth - "Jak zostać królem"

AKTORKA PIERWSZOPLANOWA
Natalie Portman - "Czarny łabędź"

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY:
Christian Bale - "Fighter"

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA:
Melissa Leo - "Fighter"

SCENARIUSZ ORYGINALNY
Christopher Nolan - "Incepcja"

SCENARIUSZ ADAPTOWANY
Aaron Sorkin - "The Social Network"

FILM ANIMOWANY:
"Jak wytresować smoka"

Żaneta Lurzyńska


Data publikacji: 23-02-2011 o godz. 19:02:57, Temat: Kino

Artyku� pochodzi z serwisu Wici.Info Array
Link do artyku�u: Array/News,oskarowa_gorączka_trwai8230,12761,html