40-stka Wici.Info

Z przyjemnością informujemy, że na wieszakach w kieleckich kawiarniach, klubach i instytucjach kultury i sztuki pojawiło się 40. wydanie papierowe naszego dwumiesięcznika Wici.Info. Na jego łamach nie zabraknie: znakomitych fotografii, informacji na temat, naszym zdaniem najważniejszych wydarzeń w Kielcach i regionie świętokrzyskim, recenzji interesujących książek, płyt i filmów, zapowiedzi, wywiadów, reportaży i tekstów publicystycznych.



- Powieść Jakuba Porady „Chłopaki w sofiach” stonuje trochę zachwyt entuzjastów PRL, dopatrujących się w tej epoce jakichś niezwykłych barw. Kolorowe motyle - bohaterowie
wybrani jako warci uwiecznienia - są w niej jednymi z niewielu prowadzących „krucjatę przeciwko szarości”, dominującej wówczas nawet w mentalności mieszkańców polskich miast - nie tylko Kielc, gdzie dzieje się akcja pisze swej recenzji Edyta Mróz.

Zofia Korzeńska w swej recenzji najnowszej prozy pt. „Kaprys i inne opowiadania” Anny Błachuckiej z Małogoszcza podkreśliła to, że postacie są w niej żywe, prawdziwe, wzięte żywcem z życia, co sama podkreśla; są zindywidualizowane, tchnące autentyzmem aż do zdumienia, nie ma w nich miernoty i miałkości czy nijakości. - Nie ma tu postaci banalnych. Główną wartością tej prozy jest jej przesłanie ideowe. Zwyciężają tu wartości wyższe i dobro – pisze recenzentka.

Marcinek Białek zrecenzował wstawę w Muzeum Narodowym pt. „Kolor i geometria”.
Na wystawie, która będzie czynna do 3 kwietnia, zaprezentowano aktualne osiągnięcia europejskiej sztuki nurtu geometrii. - Abstrakcja rozwinęła się na początku XX wieku i do dzisiaj można obserwować różne jej przejawy – pisze recenzent.

Na uwagę zasługuje interesujący wywiad jaki przeprowadził Jakub Wątor z Michałem Paulim – artystą, podróżnikiem z Kielc, który spędził 6 lat w azjatyckich aresztach i więzieniach.
- Azjatyckie więzienia mają opinię najcięższych na świecie. Samo trafienie tam jest wystarczającym wyrokiem. A co jeśli dodatkowo ciąży na człowieku wyrok dożywocia?
Albo dwunastokrotny wyrok kary śmierci? – zachęca do lektury autor. Jego rozmówca opowiedział o tym, dlaczego się tam znalazł, jak wyglądało jego życie więzienne, w jaki sposób walczył o przetrwanie. Ujawnił specjalnie dla Wici.Info także nieco szczegółów zza tajskich krat oraz opowiedział, jak zmieniła go sześcioletnia droga przez piekło.

Uwagę młodych Czytelników powinien zwrócić wywiad Patryka Kanarka z zespołem Ms. No One na temat prawdziwości i wolności w sztuce. Rozmowa była przeprowadzona podczas festiwalu Firmament.

W artykule pt. „Cykliści, rowerzyści i kolarze” Weronika Mojecka przypomina historię kieleckiego sportu. Przy okazji autorka przypomina i podkreśla, że opisane przez nią historie te i inne historie z dziejów kieleckiego sportu możemy poznać dzięki talentowi i twórczości ś.p. Zbigniewa Moskwy, który „od 1983 r. wertował zasoby archiwalne, tropiąc ciekawostki i sensacje z historii regionu”.

Na temat „magii kapeluszy” z modystką Danutą Gawryś przeprowadziła interesującą rozmowę Aneta Pawłowska. - Kapelusz – symbol elegancji, stylu i dobrego smaku. Jest „kropką nad i” kobiecego stroju. Może być duży z fantazyjnym rondem, malutki w stylu lat dwudziestych, w formie toczka czy słomiany na słoneczne letnie dni – pisze Pawłowska.
W sposób niezwykły opisał swoje niezwykle spotkanie z ludźmi - „morsami” Brulioman. - Wziełek se ci ja w niedzielę wiadro, opatę, kilofa, wędkie, półlytra i poszłech na ryby. Opalam się tak na środku zalewu, bo ryba nie bierze, a tu ni z gruszki ni z pietruszki turysty się zjechały i dziką hordą barbarzyńców gnajo ku mnie z siekierami. Se pomyślałem „kamdałn, tejkitizi”, a uny temi siekierami dalej lód rąbać – opisuje na swym blogu autor.

Przy okazji ostatnich wyborów samorządowych jeden z kandydatów na stanowisko prezydenta startował z hasłem „Tramwaj dla Kielc”. Na treść tego hasła większość mieszkańców reagowała mniej lub bardziej skrywanym uśmiechem. Czy słusznie? Odpowiedź na to pytanie Czytelnik znajdzie w artykule pt. "Tramwaj w Kielcach” Karola Kępy.

Redakcja Wici.Info wspomina to, że 4 lutego 2011 roku kieleckie środowisko
artystyczne straciło wspaniałego przyjaciela. - Może to truizm, ale i prawda, że za szybko odchodzą. A przecież jeszcze było tyle planów. Tylu ludzi wokół kochanych. Tyle gwiazd do podbicia. W wieku 50 lat zmarł Witold Parkita – pisze Jakub Wątor.

Miszmasz trendów w sezonie wiosna/lato 2011 opisała wiciowa specjalistka od mody Żaneta Lurzyńska. - Wielkim hitem nadchodzących ciepłych dni będą neonowe – nasycone kolory - już dawno nie było tylu przeróżnych barw na wybiegach. Kolor ma krzyczeć i wyróżniać nas spośród miejskiego tłumu.... Już teraz widzimy na salonach oranż - prawdziwy król tego sezonu. Jeżeli nie lubicie intensywnych kolorów wybierzcie biel albo czerń, ale jako total look - czyli od stóp po głowę – zachęca autorka.

Wiciowe globtroterki opisały swoje przeżycia i wrażenia z pobytów w Wiedniu i Holandii. Agata Majcher spróbowała odpowiedzieć na pytanie, czy Wiedeń jest stolicą rozrywki. Natomiast różne oblicza Holandii ukazała Joanna Klich.

Własne przepisy naszej redakcyjnej tajemniczej Frog wzbudzają coraz większe zainteresowanie Czytelników, którym Redakcja życzy: smacznego! Tym razem opisane zostały drożdżowe pychotki. Czytelnik znajdzie niespotykane gdzie indziej przepisy na bułeczki z owocami i kruszonką.

Zobacz Wici.Info w wersji elektronicznej PDF

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy dobrej lektury! Redakcja Wici.Info.


Data publikacji: 03-03-2011 o godz. 16:24:17, Temat: Kultura

Artyku� pochodzi z serwisu Wici.Info Array
Link do artyku�u: Array/News,40stka_wiciinfo,12771,html