Nagrody dla kultury w Kielcach

16 najbardziej zasłużonych ludzi kultury zostało w ostatni piątek uhonorowanych przez prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego. Uroczysta gala, inaugurując obchody Święta Kielc, odbyła się w Kieleckim Centrum Kultury.Tegoroczni laureaci zostali nagrodzeni  za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz krzewienia i ochrony kultury. Komisja wyłoniła ich spośród 38 kandydatów zgłoszonych przez instytucje kulturalne, stowarzyszenia, związki twórcze i radnych. Miło nam przy tym poinformować, że jednym z nagrodzonych jest Andrzej Piskulak - stały współpracownik naszego serwisu.

Nagrodę I stopnia w wysokości 5 tys. złotych otrzymali:

Andrzej Borys - fotograf z ponad 30-letnim stażem, od 2002 roku prezes okręgu świętokrzyskiego ZPAF,  organizator plenerów fotograficznych, współorganizator i juror ogólnopolskiego konkursu pt. „Życie jest piękne”, autor ponad 50 wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 150 wystaw zbiorowych o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym.

Ryszard Pomorski - kompozytor, muzyk, aranżer, twórca charakterystycznego stylu zespołu Wołosatki, obecnie - dyrektor Domu Środowisk Twórczych, animator sztuki niekomercyjnej i propagator twórczości autorskiej, zwłaszcza młodych twórców. Jego najnowszy pomysł artystyczny, to wokalny zespół dziecięcy "Dzieci Zielińskiego", działający pod egidą DŚT.

Z kolei laureatami nagrody II stopnia, wynoszącej 4 tys. złotych, zostali:

Mirosław Bieliński - aktor Teatru imienia Stefana Żeromskiego.

Małgorzata Urszula Rupniewska
- kierownik Działu Inwestycyjno - Konserwatorskiego w Muzeum Narodowym w Kielcach.

Eugeniusz Szoła
- kielecki lutnik, kompozytor, poeta i malarz.

Andrzej Wolski
- pracownik Domu Kultury „Zameczek”, prowadzi zajęcia wokalne i muzyczne z dziećmi i młodzieżą, jest jurorem i konsultantem Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Harcerskiej w Kielcach.

Stanisława Zacharko - Łagowska
- historyk i krytyk sztuki, artysta fotografik, pracuje w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach, organizuje wystawy, prowadzi Wydawnictwo BWA, ,należy do Związku Polskich Artystów Fotografików.

Nagrody III stopnia (2 tys. złotych) otrzymali:

Andrzej Piskulak - poeta, prozaik, dziennikarz i stały współpracownik serwisu wici.info.

Mirosława Sabat - kierownik filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej, od wielu lat promuje młode talenty, organizuje konkursy literacko-plastyczne i wystawy.

Jan Dubaj - były żołnierz Armii Krajowej, współpracuje ze szkołami, prowadzi działalność wydawniczą. Przygotował m.in. do druku książkę o Smoleńsku „Pamięć Polskiej Golgoty Wschodu”.

Tomasz Irski - główny instruktor ds. edukacji kulturalnej w Wojewódzkim Domu Kultury, organizator wystaw, konkursów plastycznych i muzycznych,

Piotr Krzemiński - pracownik Stowarzyszenia „Nadzieja Rodzinie”, opiekun młodzieży z Klubów „Wolna Strefa”.

Ewelina Kubot - instruktor baletu w Kieleckim Teatrze Tańca, tancerka, solistka, pedagog tańca, choreograf.

Paweł Opaliński - fotografik, grafik, Irena Paździerz - członek Związku Literatów Polskich.

Małgorzata Ziółkowska - kierownik baletu w Kieleckim Teatrze Tańca, tancerka, solistka, pedagog tańca, choreograf.

Galę swoim spektaklem, pod tytułem "Złoty kluczyk, czyli przygody Pinokia", ozdobił Kielecki Teatr Tańca.

Grzegorz Rolecki


Data publikacji: 27-06-2011 o godz. 16:01:52, Temat: Kielce

Artyku� pochodzi z serwisu Wici.Info Array
Link do artyku�u: Array/News,nagrody_dla_kultury_w_kielcach,12919,html