Historia motoryzacji w miniaturach

Na wystawie „Czar starych aut” w Muzeum Narodowym w Kielcach przy ul. Orlej 3, do 16 października. będzie można zobaczyć w jednym miejscu ponad 1000 miniatur samochodów z wytwórni modelarskich niemal z całego świata. Na ich podstawie prześledzić można historię motoryzacji i zapoznać się z legendarnymi autami.Pokazane zostaną m.in.: pierwszy samochód – Daimler Motorwagen z 1886 roku, najsłynniejsze auto seryjne w historii – Ford Model T, luksusowe limuzyny takich marek jak: Rolls-Royce, Mercedes-Benz, Bugatti, Cadillac, Lincoln. Jeździli nimi politycy – Franklin D. Roosevelt, Ignacy Mościcki, Adolf Hitler, gwiazdy filmowe – Clark Gable, Marlena Dietrich, Elvis Presley czy gangsterzy – Al Capone, Bonie i Clyde.

Cała kolekcja zgromadzona przez Sławoja Gwiazdowskiego liczy ponad 3,5 tysiąca modeli i jest jedną z największych w Polsce. Zawiera modele w różnej skali, a największe z nich zostały wykonane z ponad tysiąca części.

– Oglądając kolekcję, widzimy, że samochód nie stanowi jedynie osiągnięcia człowieka w dziedzinie rozwoju techniki, a jest także ważnym elementem dziedzictwa materialnego, stając się często przedmiotem uwielbienia swoich właścicieli. Natomiast karoseria czy elementy wyposażenia przybierają często formę dzieł sztuki i tworzone są przez wybitnych artystów oraz projektantów – zachęca Artur Rakowski z kieleckiego muzeum.

Organizatorem wystawy jest Muzeum Narodowe w Kielcach. Wystawa wpisana jest do Krajowego Programu Kulturalnego Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej.

Apis


Data publikacji: 06-07-2011 o godz. 12:00:28, Temat: Nauka Technika

Artykuł pochodzi z serwisu Wici.Info http://www.wici.info
Link do artykułu: http://www.wici.info/News,historia_motoryzacji_w_miniaturach,12940,html