Najnowsze wydanie Wici.Info nr 42

Z przyjemnością informujemy, że na wieszakach w kieleckich kawiarniach, klubach i instytucjach kultury i sztuki pojawiło się 42. wydanie papierowe naszego dwumiesięcznika Wici.Info. Na jego łamach nie zabraknie: znakomitych fotografii, informacji na temat, naszym zdaniem najważniejszych wydarzeń w Kielcach i regionie świętokrzyskim, recenzji interesujących książek, płyt i filmów, zapowiedzi, wywiadów, reportaży i tekstów publicystycznych.



 Przewodnim tematem tego wydania Wici.Info jest tekst pt. Świętokrzyska oś czasu – słupy milowe dziedzictwa”. W pierwszej części prezentujemy swego rodzaju wędrówkę po świętokrzyskiej osi czasu, na której umieściliśmy słupy milowe bogactwa, jakim jest dziedzictwo narodowe. Rozpoczęliśmy ją w kambrze (542–488 milionów lat temu), kiedy to uznawane za najstarsze w Europie Góry Świętokrzyskie wydźwignięte zostały na powierzchnię Ziemi z dana morza. Zakończyliśmy natomiast na epoce brązu (1300 r. p.n.e), kiedy nadwiślańskie południowe tereny regionu świętokrzyskiego zamieszkiwały ludy, po których pozostały cmentarzyska i kurhany, gdzie prowadzone są badania archeologiczne. Druga część opracowania zostanie opublikowana w następnym numerze i będzie dotyczyć zabytków dziedzictwa epoki nowożytnej w naszym regionie.

W rozmowie z Martą Ciosek Dagna Dywicka, aktorka Teatru im. Stefana Żeromskiego opowiada m.in. o swoim zaaklimatyzowaniu się w Kielcach, o ulubionych miejscach, spełnieniu aktorskim i o tym, czym jest dla niej praca w teatrze.

Kielczanka Agnieszka Krakowiak–Kondracka, autorka scenariusza m.in. serialu „Na dobre i na złe”, a od wielu sezonów jego scenarzystka wiodąca, zwierzyła się w udzielonym wywiadzie Redakcji Wici.Info na temat dziennikarstwa, Kielc i pisania scenariuszy.

O tym, jaki ciężko jest być młodym poetą w Kielcach opowiedział Adrian Witczak w wywiadzie przeprowadzonym przez Jakuba Wątora.

 Edward Zyman – (z korzeniami świętokrzyskimi) przebywający na emigracji poeta, prozaik, krytyk literacki, publicysta i wydawca, prezes Polskiego Funduszu Wydawniczego w Kanadzie specjalnie dla Wici.Info udzielił wywiadu na temat tego, czy możliwe jest osiągnięcie sukcesu przez Polaka na obczyźnie na miarę naszej noblistki Marii Curie Skłodowskiej. Podał też przykłady tego, że sukces może mieć różne oblicza.

O tym, czy i jak można spędzić wakacje w Kielcach piszą we wspólnym artykule – Magdalena Mius i Grzegorz Rolecki.

 Na temat historii kieleckiego sportu pisze Weronika Mojecka. W tym odcinku prezentuje zdobywców przestworzy. Tę i inne historie z dziejów kieleckiego sportu możemy poznać dzięki talentowi i twórczości śp. Zbigniewa Moskwy, który „od 1983 r. wertował zasoby archiwalne, tropiąc ciekawostki i sensacje z historii regionu”.


 Publikacją na temat zespołów - Rokafeler i Acoustic Experiment red. Andrzej Szczodrak rozpoczął cykl prezentacji muzyków i zespołów działających na terenie kieleckiej Bazy Zbożowej.

Czy Żeromski ma swoich czytelników w Chinach? Tak! Tłumaczka Dr Wu Lan dała się poznać polskim miłośnikom twórczości Stefana Żeromskiego, publikując w 2007 roku w Chinach (i po chińsku) monografię pt. „Sumienie narodu polskiego”, poświęconą autorowi „Popiołów”. Pisarka zwiedzała wówczas „Żeromszczyznę” – miejsca, które w swoich utworach opisywał i z którymi związany był jej ulubiony autor. Kolejnym pisarzem, który zafascynował tłumaczkę, jest Ryszard Kapuściński. W 2009 przełożyła na chiński „Podróże z Herodotem”, a w maju br. w pekińskich księgarniach ukazał się „Cesarz”. Na temat kulis powstania monografii pt. „Sumienie narodu polskiego” piszemy w artykule pt. „Żeromski po chińsku”.

Od wieków ludzie szukali odpowiedzi na pytanie, jak żyć długo i szczęśliwie. Któż z nas by nie chciał – długo i zdrowo pożyć? Zachęcamy do przeczytania artykułu pt. „Przepis na długowieczność”.

 O kulisach swojej praktyki dziennikarskiej w redakcji jednego z największych portali informacyjnych w Polsce napisała Aneta Pawłowska w artykule pt. „20 godzin z życia pewnej redakcji”.

Na temat tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody Off Fashion napisała znana kielecka bloggerka i zarazem nasza redakcyjna specjalistka od mody Żaneta Lurzyńska. Jej zdaniem, kielecki konkurs Off Fashion z edycji na edycję staje się coraz bardziej dopracowanym widowiskiem

Redakcja Wici.Info poleca szczególnej uwadze znakomity reportaż pt. Bruno czuwa, czyli moje wędrowanie po Drohobyczu”, którego autorką jest Magdalena Wolff. Jest ona też autorką znakomitych fotografii miejsc rodzinnych Bruno Schulza.

Polecamy uwadze Czytelników stałą naszą rubrykę, gdzie znajduje się felieton Radosława Nowakowskiego, tym razem pt. „Hymn”.

Własne przepisy naszej redakcyjnej tajemniczej Frog wzbudzają coraz większe zainteresowanie Czytelników, którym Redakcja życzy: smacznego! Tym razem opisane zostały wakacyjne ciasta z owocami: ucierane i biszkopcik. Palce lizać! Smacznego!

Wici.Info nr 42 - wersja PDF

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy dobrej lektury! Redakcja Wici.Info.


Data publikacji: 07-07-2011 o godz. 12:28:15, Temat: Wici

Artyku� pochodzi z serwisu Wici.Info Array
Link do artyku�u: Array/News,najnowsze_wydanie_wiciinfo_nr_42,12947,html