W nowym numerze Teraz

Dobiega końca polska prezydencja w Unii Europejskiej. To dobry pretekst do rozważań nad promocją dokonań Polski i jej kultury w Europie. W artykule „My, Europejczycy” Anna Myślińska pokazuje jak w czasie zaborów, II Rzecz-pospolitej, PRL-u i okresie najnowszym zmieniała się patriotyczna ikonografia, do jakich symboli narodowych najczęściej odwoływali się artyści, a które odeszły w zapomnienie.



Postać i twórczość Gracjana Piotrowskiego urodzonego w Soleckiej Woli koło Sandomierza jednego z pierwszych autorów satyr w polskiej literaturze oświeceniowej przywołuje prof. Tomasz Pokrzywniak z Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jak cierpiał, bawił się, w co się ubierał mężczyzna w XIX i I poł. XX w. ukazywała wystawa w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach. Jak na to patrzy kobieta żyjąca w XXI w. możemy się dowiedzieć z artykułu Marzeny Marczewskiej.
Ponadto w „Teraz” prezentacja nowych przedsięwzięć w klasztorze na kieleckiej Karczówce, obszerna recenzja z najnowszego komisu „Yorgi” z rysunkami Jerzego Ozgi, historia przydrożego krzyża z Orłowin, pożegnanie przewodnika i regionalisty Jerzego Kapuścińskiego. Ponadto książkowe, muzyczne, pla-styczne, teatralne oraz stałe felietony Piotra Kletowskiego i Zbigniewa Masternaka.




Data publikacji: 04-11-2011 o godz. 12:45:45, Temat: Kultura

Artyku� pochodzi z serwisu Wici.Info Array
Link do artyku�u: Array/News,w_nowym_numerze_teraz,13105,html