Festiwal Kultura Natura - Stop GMO

Coraz więcej środowisk zaczyna dostrzegać bulwersujące skutki tak krajowych jak i globalnych polityk, które całkowicie wykluczają społeczną dyskusję na temat towarzyszących im zagrożeń zdrowotnych, społecznych i środowiskowych. Szczególnym przykładem tych procesów jest obecnie rolnictwo, konsekwentnie formatowane wg. schematów narzucanych przez światowe giganty agrochemiczne.



W związku z powyższym rolnicy coraz głośniej mówią o konieczności odzyskania kontroli nad produkcją żywności oraz systemem rolnictwa, w jakim funkcjonują, natomiast wśród konsumentów wzrasta zainteresowanie jakością i źródłem pochodzenia żywności. Coraz więcej oddolnych inicjatyw i organizacji wzmacnia to zainteresowanie przez promowanie tradycyjnych i ekologicznych sposobów wytwarzania żywności oraz propagowanie wśród różnych grup społecznych odpowiedzialnej konsumpcji jako elementu codziennego życia.

Co ciekawe, aby wyjść naprzeciw tym tendencjom, już 9 krajów UE wprowadziło zakazy upraw GMO (Genetycznie Modyfikowanych Organizmów), przezornie kierując się zarówno przesłankami naukowymi, jak i zdecydowanym głosem większości społeczeństwa.
Tymczasem w Polsce, w ostatnim czasie forsowany jest rządowy projekt ustawy o nasiennictwie. Jej efektem ma być całkowite otwarcie naszego kraju na uprawy GMO. Pojawia się zatem obawa o monopolistyczną kontrolę łańcucha żywieniowego przy równoczesnym katastrofalnym wpływie „wynalazków” firm takich jak Monsanto na żywność i bioróżnorodność rodzimego środowiska.

Fakty nt. zagrożeń GMO zostały w toku specjalistycznych badań niepodważalnie ugruntowane, tak że nie można ich dłużej ignorować. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, iż nasze społeczeństwo nie zostało dotychczas wystarczająco o nich poinformowane. Toteż Festiwal Kultura – Natura. STOP GMO (ang. Genetically Modified Organisms) będzie okazją, by podnieść świadomość wielu zagrożeń, które niosą uprawy zmodyfikowane genetycznie i żywność wytwarzana z nich.

Naszym celem będzie także pokazanie alternatyw dla tego typu upraw. Polskie rolnictwo jest w 80 % tradycyjne i ekologiczne – w tym tkwi nasza siła. W skali Europy jesteśmy pod tym względem ewenementem zdolnym zaspokoić własny popyt, jak i zagranicznych nabywców, którzy poszukują i będą poszukiwać zdrowej żywności. Niewątpliwie zabraknie jej w Polsce po wprowadzeniu upraw GMO. Z kolei polscy rolnicy całkowicie podporządkowani odtąd kaprysom rynków finansowych, nie będą mogli decydować o swoich uprawach. Nie powinno to ujść uwadze społeczeństwa ceniącego sobie produkty lokalne, które są podstawą jego wyżywienia. Skutkiem braku uwagi w tej kwestii byłby kraj pozbawiony suwerenności żywnościowej - wartości mającej decydujący wpływ na zdrowie i życie obywateli. Wyrażając zatem stanowcze veto wobec GMO, postulujemy zarazem takie ukształtowania polityk związanych z wytwarzaniem żywności, ażeby pierwszeństwo miały zdrowie i inne realne potrzeby ludzi, a nie oderwana od rzeczywistości logika zysku.
Podsumowując, Festiwal Kultura-Natura chce dać wyraz konstatacji, iż zrównoważone praktyki rozwoju rolnictwa obecne we wszystkich kulturach Ziemi wymagają innowacyjnego i kreatywnego podejścia. Czyli, nie chodzi tu o jakiś absurdalny pretechnologiczny regres, tylko zmianę paradygmatu myślenia o żywności, naszym otoczeniu i o samym życiu. To zaś przede wszystkim oznacza, iż piękno krajobrazów, jak i nasze zdrowie zależne są nie od polityków, tylko, że to my sami - konsumenci i producenci wyznaczymy nowe trendy.

CZAS I MIEJSCE:
11.12.11 (niedziela), Centrum Kultury „Nowy Wspaniały Świat”; ul. Nowy Świat 63, Warszawa
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
harmonogram:
12:00 Prelekcje nt. wieloaspektowych zagrożeń związanych z uprawami genetycznie zmodyfikowanych organizmów oraz żywnością otrzymywaną z takich odmian wygłoszą: Prof. Jan Narkiewicz-Jodko i Prof. Tadeusz Żarski.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
13:00 Projekcja pierwszej części filmu „Lokalne Rozwiązania na Globalny Bałagan” reż. Coline Serreau, Francja, 2009.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
14:30 Dyskusja panelowa "Czym jest GMO? - Co jeśli nie to?" moderowana przez Romana Kurkiewicza z udziałem publiczności, prelegentów, teoretyków i praktyków permakultury, oraz Przemysława Wielgosza (biblioteka Le Monde diplomatique).
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
16:00 Projekcja drugiej części filmu „Lokalne Rozwiązania na Globalny Bałagan”.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
17:00 Zakończenie.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Imprezy towarzyszące: kiermasz inicjatywy rolników ekologicznych Otwarte Wrota, wybór publikacji z zakresu ekologii i dyscyplin pokrewnych.
a od 9.12. akcja towarzysząca: Miejska Instalacja Medytacyjna – „Kontrkulturystyka”.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

ORGANIZATORZY:
- IFF Globale, Oburzeni i Oburzone na GMO, Przestrzeń Inicjatyw Syrena, solidarne i solidarni z Koalicją Polska Wolna od GMO.
PATRONAT:
- Centrum Kultury ‘Nowy Wspaniały Świat’, ICPPC - International Coalition to Protect the Polish Countryside (Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi), Le Monde Diplomatique edycja polska, Ekoland, portal Ekologia.pl.


O filmie:
„Lokalne Rozwiązania Na Globalny Bałagan” reż. Coline Serreau, Francja, 2009, 113 min
„Powstało już sporo filmów podnoszących alarm i wieszczących katastrofę, które spełniły swoje zadanie. Teraz nadszedł czas, by pokazać, że istnieją rozwiązania, by dać głos farmerom, filozofom i ekonomistom którzy wynajdują i eksperymentują z nowymi alternatywami. Chodzi też o to by wyjaśnić jak doszło do zanurzenia naszego społeczeństwa w aktualny kryzys ekologiczny, finansowy i polityczny.” Coline Serreau
Wychodząc poza potępienie systemów agrokultury wypaczonych przez niedorzeczny imperatyw nieograniczonego wzrostu, Coline Serreau zaprasza nas w „Lokalnych Rozwiązaniach na Globalny Bałagan” do odkrycia genialnych sposobów prowadzenia gospodarstw i technik produkcji które nie tylko pozwalają na lepsze plony, oraz niwelują zniszczenia przyrody i oferują ludziom lepsze życie i zdrowie, ale też zapewniają nieprzemijające bezpieczeństwo żywnościowe.
Czy tak naprawdę wiemy, co jemy i znamy już wszystkie argumenty za jedzeniem zdrowej żywności? Wzrastająca masowa produkcja jedzenia, oparta na technologii i sztucznych nawozach, okazuje się być szkodliwa nie tylko dla zdrowia jednostek, ale i całej ludzkiej społeczności.
Co zatem łączy miliony pozbawionych ziemi pracowników brazylijskich nizin, parę francuskich mikrobiologów, największą na świecie naturalną plantację na Ukrainie, a także eksperymentalne indyjskie farmy? Odpowiedzią są ich wspólne dążenia do podniesienia jakości żywności dzięki polepszeniu czystości gleby i stworzeniu naturalnych, pozbawionych chemii upraw, oraz zapewnienie szerokiego dostępu do tradycyjnych nasion. Efektem ma być z kolei funkcjonujące samodzielnie rolnictwo oraz mądrzejsze wykorzystanie ograniczonych naturalnych zasobów ziemi.
Reżyserka tego filmu, wielokrotnie nagradzana, w tym np. za Saint Jacques - La Meque, czy Three Men and a Cradle..., powróciła w tym obrazie do własnych filmowych źródeł. Podróżując z kamerą po świecie szuka ludzi, którzy poważnie podchodzą do spraw ekologii. Jest przekonana, że szerząc wiedzę na temat inicjatyw i pomysłów na to, jak uratować ziemię, przyczyni się tym samym do wprowadzenia zasadniczych zmian w dotychczasowym myśleniu i działaniu ludzi.

„Przesłanie Coline Serreau, esencjalne These portraits of resistants carry hope.
i stanowczo optymistyczne, zawiera w sobie Many around the world have found solutions
edukacyjny potencjał który nie powinien – why not us?” Studio Magazine, France
ujść naszej uwadze.” CINEMAN




Data publikacji: 12-12-2011 o godz. 11:13:26, Temat: Kultura

Artyku� pochodzi z serwisu Wici.Info Array
Link do artyku�u: Array/News,festiwal_kultura_natura_stop_gmo,13160,html