Struny w tańcu….

Moscow City Ballet – Dziadek do orzechów - baśń opowiedziana baletem - baśń, która w grudniowy, przedświąteczny wieczór przeniosła kielecką publiczność w „krainę słodyczy”.Wigilia, choinka, goście, śmiech i zabawa dzieci, wszyscy są szczęśliwi i z radością oglądają otrzymane prezenty. Pod choinką pozostaje tylko jeden – dziadek do orzechów. Niechciany, niewzbudzający zainteresowania dzieci, tylko jedna dziewczynka Klara jest nim zachwycona.

A zachwyt ten przeobraża się w uczucie i w marzenia, o miłości, o księciu, o krainie pełnej niesamowitych przygód. I w ten właśnie baśniowy sposób Klara przenosi nas w sennych marzeniach do cudownego świata słodyczy baletem przedstawionego.

Walczy z myszami, by ocalić swojego dziadka. Marzy o księciu, który pokocha ją miłością dozgonną. Na swojej drodze spotyka tancerzy hiszpańskich, rosyjskich, arabskich, chińskich…. A oni jak struny, wyprostowani, perfekcyjnie wykonujący każdy najmniejszy krok taneczny. Gracja, kunszt, wysublimowanie zachwyciło publiczność. Tancerze, którzy momentami wyglądali jakby jak piórka unosili się w swej lekkości nad sceną. Moskiewski balet słynie z niezapomnianych przedstawień, dostarczających uniesień i chwil tak wartościowych, że nawet „droższych” niż bilety.

Dziadek do orzechów- balet w dwóch aktach, skomponowany przez Piotra Czajkowskiego w 1892r. cieszy się od wielu lat wielkim powodzeniem. Grany w okresie Bożego Narodzenia wprowadza w świąteczny nastrój. Nastraja tańcem i muzyką do nadchodzących świąt – Wigilii, choinki, prezentów, a jednocześnie przenosi nas w świat baśni, której nigdy nie zapomnimy.

Dominika Miechówka


Data publikacji: 20-12-2011 o godz. 13:05:02, Temat: Taniec

Artykuł pochodzi z serwisu Wici.Info http://www.wici.info
Link do artykułu: http://www.wici.info/News,struny_w_tancui8230,13168,html