Galering, czyli gdzie szukać kultury

Każdego roku przybywa nam kolejnych kulturalnych miejsc na mapie Kielc. Możemy się też pochwalić coraz większą liczbą ośrodków prezentujących wizualne medium. Ponieważ galerii ciągle przybywa, postanowiłem zrobić krótki przegląd tego, gdzie można zobaczyć lub zorganizować ciekawe wystawy.





BWA w Kielcach


W tym roku w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach będziemy mieć dużo zmian. Poczynając od zmiany na stanowisku dyrektora, aż do zmiany siedziby. Do tej pory BWA posiadało trzy galerie w Kielcach – Galerię „Piwnice” oraz „Na piętrze” przy ulicy Leśnej 7 oraz Galerię Fotografii BWA/ZPAF przy ulicy Planty 7. Nową siedzibą BWA będzie budynek po nieistniejącym już przedszkolu przy ulicy Kapitulnej. Co będzie się mieściło przy Leśnej, tego jeszcze do końca nie wiadomo. W BWA wystawy mają przede wszystkim członkowie ZPAP i ZPAF. Odbywają się one regularnie co 2–3 tygodnie.
http://www.bwakielce.art.pl





Muzeum Narodowe w Kielcach


Główną siedzibą muzeum jest pałac z XVII w., należący niegdyś do biskupów krakowskich.
Oddziałem Muzeum Narodowego jest także Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego przy ulicy Jana Pawła II oraz Muzeum Dialogu Kultur przy Kieleckim Rynku.
Działalność muzeum jest bardzo szeroka. Organizowane są liczne wystawy czasowe oraz prowadzona jest działalność edukacyjna. Muzeum posiada bogate zbiory, które można oglądać na wystawach stałych.
http://mnki.pl/





Muzeum Historii Kielc

Jest to młoda placówka, która mieści się w XIX-wiecznej kamienicy przy ul. Św. Leonarda 4. Na wystawie stałej można w ciekawy sposób poznać historię naszego miasta. Zachęca do tego multimedialny system prezentacji zgromadzonych eksponatów. W muzeum odbywają się też regularnie wystawy czasowe związane głównie z regionem lub też prezentujące twórczość artystów z niego pochodzących. Muzeum często wychodzi z wystawami poza mury swojej siedziby, co jest niewątpliwie warte pochwały.
http://www.muzeumhistoriikielc.pl





Galeria Winda

Galeria mieści się w kompleksie Kieleckiego Centrum Kultury. Charakteryzuje się ciekawymi wnętrzami i klimatem. Odbywają się w niej regularne wystawy czasowe sztuki współczesnej. Oprócz tego organizowane są także spotkania autorskie, dyskusje, projekcje filmów i pokazy mody. Jest to stosunkowo młoda galeria, jednak zdążyła już zaprezentować dzieła naprawdę wybitnych twórców. Wnętrza można dostosowywać do potrzeb każdej wystawy. Powierzchnia oraz ich kubatura pozwalają prezentować dzieła dużego formatu i o dużym formacie.
http://www.galeriawinda.pl





Dom Środowisk Twórczych

Pałacyk mieści się przy ulicy Zamkowej w Kielcach, działalność DŚT w zakresie kultury jest bardzo szeroka, między innymi prowadzi Galerię Sztuki Współczesnej. Pałacyk jest miejską instytucją kultury. W galerii prezentowane są prace zarówno znanych twórców, jak i młodych utalentowanych ludzi, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność w dziedzinie sztuki. Wystawy prezentowane są głównie w Baszcie oraz Oranżerii Pałacu. Są to kameralne przestrzenie posiadające swój klimat, jednak nie pozwalają na pokazywanie prac dużego formatu.
http://www.palacykzielinskiego.pl/



Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki”

Galeria mieści się przy ulicy Zamkowej 5/7 w Kielcach. Trzy sale parteru zajmuje zebrana przez Leszka Mądzika wspaniała kolekcja sztuki sakralnej, którą naprawdę warto zobaczyć. Na poddaszu organizowane są wystawy czasowe, odbywają się spotkania oraz promocje. Jest to bardzo ciekawe miejsce na mapie kulturalnej Kielc. Sam budynek posiada bardzo interesującą historię. Galerię otwarto w nim w 2005 roku, zaraz po generalnym remoncie. Inicjatorem jej powstania był Leszek Mądzik – dyrektor artystyczny Sceny Plastycznej KUL. Obecnie galeria działa w strukturze administracyjnej Domu Środowisk Twórczych „Pałac Tomasza Zielińskiego” w Kielcach.
http://www.palacykzielinskiego.pl/





Galeria Sztuki Jackowscy


Najmłodsza galeria otwarta w grudniu 2011 roku. Prowadzona przez rodzinę Jackowskich, mieści się przy ulicy Sienkiewicza 10/12A. Ambicją właścicieli jest uzyskanie w tym miejscu unikalnego klimatu – atmosfery sprzyjającej dialogowi, jakim sztuka jest sama w sobie. Kawiarnia, która została stworzona w przestrzeni galerii, stawia na wykwintność smaku. Aromatyczna kawa, regionalne piwa oraz wino serwowane w tym lokalu ożywiają zmysły, otwierając na odbiór sztuki. Galeria prowadzi sprzedaż prac oddanych w komis, jednak będzie to także miejsce wystaw czasowych, spotkań autorskich, koncertów, warsztatów i tym podobnych.
http://galeriajackowscy.pl





Wieża Sztuki

Galeria prowadzona przez Arkadiusza Latosa znajduje się przy głównym dworcu PKP. Kiedyś pełniła funkcję klatki schodowej do zamontowanej nad torami kładki dla pieszych. Przestrzeń ekspozycyjna jest jednak niewielka. Moim zdaniem jest to miejsce przeznaczone do prezentowania głównie małych form; ciekawe też dla młodych ludzi pragnących zaprezentować swoją twórczość. „Wieża sztuki” ma być także miejscem spotkań z artystami oraz przestrzenią, w której będzie się rozmawiało o sztuce. Mają się tam odbywać przeznaczone dla dzieci i młodzieży warsztaty artystyczne. Na parterze mieści się sklep z artykułami dla plastyków, a część prac prezentowanych w galerii można zakupić.





Galeria Sztuki ZPAP „Tycjan”

Galeria okręgu kieleckiego ZPAP. Mieści się przy ulicy Sienkiewicza 29 w Kielcach. W Galerii sporadycznie mają miejsce wystawy czasowe członków ZPAP. Działalność Galerii to głównie sprzedaż prac artystów zrzeszonych w ZPAP.





Galeria Lakiernia

Galeria mieszcząca się w Bazie Zbożowej przy ulicy Zbożowej 4, prowadzona przez Fundację Kultury WICI. Undergroundowa, można powiedzieć, galeria jest miejscem wystaw czasowych, a także warsztatów dla dzieci i młodzieży. Przekrój prac prezentowanych w galerii jest bardzo zróżnicowany. Industrialny klimat sprawia, że jest to niezwykle charakterystyczne miejsce na ekspozycję.





Dom Kultury „Zameczek”

„Zameczek” mieści się w Kielcach przy ulicy Słowackiego 23. Prowadzi bardzo szeroką działalność związaną z rozwojem kultury wśród dzieci i młodzieży. Wystawy organizowane przez ten Dom Kultury to głównie wystawy prac adeptów sztuki, wychowanków, wystawy powarsztatowe oraz pokonkursowe. Taką samą działalnością zajmuje się filia „Zameczku” – Ośrodek Kultury „Ziemowit” przy ulicy Mieszka I nr 79 oraz Ośrodek Kultury „Białogon”.

Marcin Białek


Data publikacji: 16-04-2012 o godz. 14:18:46, Temat: Sztuki plastyczne

Artyku� pochodzi z serwisu Wici.Info Array
Link do artyku�u: Array/News,galering_czyli_gdzie_szukać_kultury,13280,html